Coronavirüsler, soğuk algınlığa bağlı olarak görülen Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi ciddi hastalıkların temel kaynağı olarak bilinmektedir. Özellikle , 2019 yılının son döneminde ortaya çıkan ve 2020 yılında yoğun bir şekilde görülen bu virüs tipi, yeni bir koronavirüs (nCOV) modeliyle yeniden tüm dünyanın korkulu rüyası haline gelmiştir.

 

Araştırmalar koronavirüslerin zoonotik yani hayvanlardan insanlara bulaşabilen bir virüs olduğunu söylemektedir. Bilim adamlarının gerçekleştirdiği detaylı araştırmalar, SARS-CoV'un(Şiddetli Akut Solunum Sendromu) Misk Kedisinden insanlara bulaştığı ve MERS-CoV'un tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı tespit edilmiştir. Öte yandan bilim insanları bilinen bazı koronavirüslerin hayvanlarda bulunduğunu ve henüz insanlara enfekte edilmediğini söylemektedir. Dünya SARS-CoV ve MERS-CoV'nün nasıl ve ne şekilde yayıldığını araştırırken 2019 yılının son çeyreğinde ortaya çıkan ve 2020 yılının başı itibariyle binlerce can alan yeni tip koronavirüs mücadelesi vermeye devam etmektedir.

Başta Çin'in Vuhan kenti olmak üzere dünyanın dört bir yanını kasıp kavuran 2019 n-CoV, şuana kadar 121 binden fazla kişide görülmüştür. Öte yandan bu virüse bağlı olarak dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 4.500'e ulaşmıştır. Araştırmalar koronavirüs zoonotik yani hayvandan insana bulaşabilen bir çeşit virüs olduğunu söylese de 2019 n-CoV insandan insana da kolaylıkla bulaşabiliyor. Tüm dünyada giderek artış gösteren ve Türkiye'de dahil olmak üzere 100'ün üzerinden ülkede bulunduğu görülen koronavirüs nasıl bulaşır?

 

Birbiriyle yakın temas halinde olan kişiler arasında,

Enfekte kişiye ait solunum damlacıklarıyla

Hava yoluyla öksürme veya hapşırma;

Dokunmak veya el sıkışmak gibi yakın kişisel temas,

Bazen dışkı kontaminasyonuyla

Virüsün bulunduğu eşya veya yüzeye dokunulduğunda ( dokunmanın ardından elinizi ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize götürmeniz durumunda)

Yukarıda belirtilen durumlar COVID-2019 virüsün insanlara ne şekilde bulaştığını göstermektedir. Yapılan araştırmalar her ne kadar yüzeyler veya nesnelere temas yoluyla bulaşmasının zor olduğunu gösterse de, koronavirüsün bulaşmasında ki temel sebep enfekte olmuş bireyin solunum damlacıklarının yakınlarda bulunan insanlara solunum yoluyla geçerek akciğerlerine inebilmektedir.

 

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Dünya üzerinde koronavirüs (COVID-19) virüsü saptanan bireylerde en sık görülen belirtiler arasında;

Ateş

Öksürük

Vücutta Ağrı

Nefes Darlığı

Kusma

İshal

Yorgunluk

Boğaz Ağrısı

Baş Ağrısı

Bulantı

Organlarda ağrı ve sancıma

Yukarıda belirtilen semptomlara sahip hastaların kesin olarak koronavirüs taşığı söylenemez. Bu semptomlar soğuk algınlık başta olmak üzere birden fazla rahatsızlığa veya hastalığa bağlı olarak gelişebilmektedir. Nadir durumlarda da olsa bu semptomlar ciddi solunum problemleri, böbrek yetmezliği veya ölümle sonuçlanabilir.

Belirtilen semptomların birini veya bir kaçını (ateş, öksürük, nefes darlığı, solunum zorluğu vb.) yaşayan bireylerin herhangi bir sağlık kurumunu arayarak yetkili bir doktorla görüşmesi önerilmektedir. Semptomlara bağlı olarak doğrudan hastaneye gitmek yerine ilk etapta telefon görüşmesi yapmanız hem siz hem de çevreniz açısından son derece önemli olacaktır.

Telefon görüşmenizde son 14 gün içerisinde özellikle koronavirüs salgınının yoğun olduğu ülkelere (Çin, İtalya, İran, Güney Kore, vb.) seyehat edip etmediğinizi söylemeyi unutmayın. Aynı zamanda koronavirüs olan birisinin yakınında bulunduğunuzdan şüpeleniyorsanız bu durumu sağlık personellerine iletmeyi unutmayın. Sağlık ekipleri en kısa süre içerisinde acil ekibi yanınıza gönderecektir.  Eğer ki tıbbi olarak acil bir durum olduğunu düşünüyorsanız derhal 112 Acil Çağrı Merkezi birimini arayarak tüm şikayetlerinizi detaylı olarak bildiriniz.

 

Yeni Koronavirüs İnsanlara Nasıl Bulaştı?

COVID-19 olarak adlandırılan yeni tip koronavirüs, ilk olarak Aralık 2019 tarihinde Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştı. Aradan geçen 4 ayın ardından  sağlık görevlileri yeni koronavirüsün tam kaynağını araştırmaya devam ediyor olsa da, hipotezler bunun Çin'in Wuhan kentinde yer alan deniz ürünleri pazarına bağlı olduğunu düşünüyor. Öte yandan pazarı ziyaret eden bazı insanlarda yeni koronavirüsün neden olduğu viral pnömoni (zatürre) geliştiği görülmüştür. Tüm bu olayların gelişmesinin yanı sıra 25 Ocak 2020'de gerçekleştirilen çalışmalar, ilk koronavirüs vakasını içeren bireyin 1 Aralık 2019 tarihinde hastalandığı ve deniz ürünleri pazarıyla herhangi bir bağlantısı olmadığını göstermektedir. Günümüzde halen yüz binlerce sağlık kuruluşu Corona Virüs'ün nasıl ortaya çıktığı ve yayıldığı konusunda araştırmalarına devam etmektedir. 

 

Koronavirüs İnsandan İnsana Bulaşır mı?

İlk bakışta hayvandan insana bulaşabilen bir virüs çeşitli olarak göz önüne çıkan koronavirüs, zamanla gelişen yeni tip COVID-19 salgınıyla insandan insana da kolaylıkla bulaşabilmektedir. Virüsün esas olarak tüm dünyada hızla yayılmasının temel sebebi de budur. Genellikle birbirine yakın temas halinde olan kişiler arasında daha kolay yayılım gösteren coronavirüs, enfekte bir kişinin öksürüğünden veya hapşırığından üretilen solunum damlacıklarıyla geçmektedir. Öte yandan virüsün bulunduğu nesne veya eşyalarla temasa geçilmesinin ardından kişinin elini ağzına, gözüne veya burnuna götürmesiyle de bulaşabilmektedir.

Dünya üzerinden 118 farklı ülkede görülen koronavirüs salgını, ülkemizde dahil olmak üzere birçok vatandaş tarafından korkuyla karşılanmaktadır. Peki ya virüsün yayılması kolay mı? Açıkcası bir virüsün kişiden kişiye ne kadar kolay yayıldığı değişiklik gösterebilmektedir. Bu durum bağışıklık sisteminden beslenmeye, hijyenden mesafeye kadar birçok farklı etkene bağlı olabilir. Öte yandan bazı virüsler ise tıpkı kızamıkta olduğu gibi son derece kolay bulaşabilir .

 

Koronavirüs Nasıl Yayılır?

Dünyanın dört bir yanında hızla yayılan ve her gün yeni bir ölüm haberiyle insanları korkutmaya devam eden COVID-19 yani Korona Virüs nasıl yayılır? Son bilgiler corona virüsün kişiden kişiye aktarılabildiğini göstermektedir. Bu süreç ilerleyen zamanlarda topluluk halinde yayılım göstererek yüz binlerce kişiye bulaşabilmektedir. COVID-19 olarak bilinen bu virüs, insanların nasıl ve nerede enfekte olduklarına bağlı olarak başta Çin olmak üzere dünyanın birçok farklı ülkesinde tespit edilmiştir.

Son günlerde yayılımı giderek artış gösteren Korona Virüs, başta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) olmak üzere ülkemizde Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi (CDC) tarafından yakın takibe alınarak bu virüs hakkında bilmeniz gerekenleri detaylı olarak paylaşmaktadır.

 

Koronavirüs Kuluçka Süresi Nedir?

Her geçen gün binlerce can almaya devam eden yeni tip koronavirüs, Çin başta olmak üzere dünyanın farklı noktalarında hızla yayılım göstermeye devam etmektedir. Peki ya koronavirüs kuluçka süresi nedir? Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalar, virüse maruz kalan bireylerin 14 gün içerisinde çeşitli semptomlarla ortaya çıktığını belirtmektedir. Yani koronavirüs şüphesiyle karantinaya alınana bireylerin 14 günlük izlenme ve takip edilmesinin sebebi budur.

 

Koronovirüs Tedavisi Mümkün mü?

Bilim insanları her gün hızla yayılan ve binlerce insanın ölümüne sebep olan korona virüs tedavisi üzerinde çalışmalarına devam ettiği bilinmektedir. Bazı bilim insanları tarafından virüsün tedavi yönteminin bulunduğu açıklansa da, dünya genelinde kabul görülmüş net bir tedavi yöntemi ne yazık ki henüz bulunamamıştır. Bu sebeple sağlık kurumları hastalarda beliren klinik semptomları (örneğin ateş, kusma, nefes darlığı) tedavi etmektedir. Öte yandan bu gibi semptomlara sahip hastalara destekleyici bakım (sıvı yönetimi, oksijen tedavisi, vb.) yöntemler son derece etkili olabilmektedir.