İyileştirici bileşen olarak bilinen bentonit kili; iltihabı azaltabilir ve genel bağışıklığı artırabilir. Çünkü volkanik külden oluşan bentonit kil, toksinleri emme ve çıkarma kabiliyeti ile bilinir. İşte toksinleri, virüsleri, parazitleri, mantarları, bakterileri temizlemek için bir mıknatıs gibi çalışan bentonit kili kullanmanın yolları...

1 kap suya, 1 çay kaşığı bentonit kili ekleyin. Herhangi bir takviyeden 45 dakika sonra içebilirsiniz.

Kil tüketirseniz, sindirim sistemindeki kanallarda tortulaşmayı önlemek için daha sonra çok fazla su içmelisiniz.

 

Ev yapımı kaşıntı kremi

Deniz tuzu, karbonat ve uçucu yağlara eklenen bentonit kili, böcek ısırıklarını tedavi edecek ve doğal rahatlama sağlayacak ev yapımı bir kalamin losyonu haline gelir.

Ayrıca sokmalarda, ısırıklarda ve kıymıklarda işe yarayacak süper iyileştirici bir siyah merhem için kili aktif kömürle birleştirebilirsiniz.

 

Detoks banyosu

Kilin faydalarını sadece küvette zaman geçirerek bile elde edebilirsiniz.

1 bardak Epsom tuzunu ılık suda eritin. 1/2 bardak bentonit kili 1/2 bardak ılık suda karıştırın ve kil eriyene kadar karıştırın. Kili banyoya ekleyin ve 20 dakika bekletin.

 

Yüz temizleyici

Yağ, makyaj kalıntıları ve kirler; bentonit kilinden büyük bir destek alarak gözeneklerinizden kolayca çıkar.

İyileştirici özelliklerine ek olarak, kil çok iyi bir antibakteriyel ajandır.

 

Akneli cilt ile savaşın

Akne ile savaşmak için bentonit kili; aktif kömür ve elma sirkesi ile birleştirin daha sonra bir macun haline gelene kadar karıştırın. Cildinizde 10 dakika kadar beklettikten sonra durulayın. Elma sirkesini seyrelterek kullanmayı unutmayın.