Bazen herhangi bir hastalık nedeniyle, bazense sadece rahatlamak için yapılan masaja bütün insanlar gereksinim duyar. Yalnız her an birilerine masaj yaptırmak da mümkün değil. Örneğin ayak ve kollarınız, omuzlarınız ya da ayak tabanınızda her ağrı hissettiğinizde başkalarından yardım bekleyemezsiniz. Bu yüzden ağrılarla kendi başınıza uygulayacağınız masajlarla da mücadele edebilmeniz gerekmektedir. İşte, tek başınıza bu aletler yardımıyla kendinize masaj yaparak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

Kendinize Nasıl Masaj Yapabilirsiniz?

 

 

1. Merdane

 

Baldırlarınızda oluşan ağrılar için hamur açarmış edasıyla şiddetini ayağınızın ağrısına göre ayarlayarak merdaneyi aşağı yukarı hareket ettirseniz ağrılardan kurtulabilirsiniz.

 

 

2. Tenis Topu

Bazı kişiler işi gereği ya da fazla yürüdüğü için çok uzun süre ayakta kalmak zorunda olabiliyor. Bu da doğal olarak ayağınızın tabanında istenmeyen sızılar meydana getirebiliyor. Bunun için de tenis topunun üzerine basarak topu ayağınızın ağrıyan yerlerine ayağınızı hareket ettirmek suretiyle döndürün. Kısa süre sonra ayağınızın altındaki ağrının azalmaya başladığını ve rahatladığınızı hissedeceksiniz.

 

 

3. Kapron Çoraplar

Hepinizin bildiği bu esnek ve sağlam çoraplardan omuz ve boyun ağrısı şikayetlerinizde gerilme lastiği olarak faydalanabilirsiniz. Sonuçları sizi fazlasıyla şaşırtacak ve adeta thai masajı etkisi gösterecektir. 

 

 

4. Pet Şişe

Buzdolabından çıkardığınız içi soğuk su dolu pet şişeyi ayağınızın altında ezin. Bunu ayak tabanınızın ağrıyan yerlerine sırayla uygulayın. Pet şişedeki esneme ve içersindeki soğuk su ağrılardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. 

 

 

5. Buzdolabı Poşetleri

Daha çok kas ağrısı veya darbelere bağlı oluşan morluklara karşı buzlukta, içerisinde sebzelerin şoklandığı buzdolabı poşetlerini kullanın. Bu poşetleri sorunlu bölgeye bastırarak güzel sonuçlar alabilirsiniz.

 

 

6. Kendine Baş ve Boyun Masajı

Kendinize rahatlatıcı bir boyun masajı yapmak için başınızın ve omuzlarınızın arasındaki bölgeyi hafifçe sıkın ve serbest bırakın. Boynunuzda bir ağrı varsa ağrıyan bölgeye, tek parmağınızla bastırın 30 saniye kadar bekletin. Kasınız gevşeyene ve rahat hissedene kadar bu işlemleri deneyin.