Çek cumhuriyetinin başkenti Prag’daki birbirinden güzel tarihi yapılardan biride Karl (Charles) köprüsüdür. Romantik ve tarih kokan görünüşüyle etkileyici bir görünüme sahip olan bu köprü 1317 yılında Kral IV. Karl tarafından Judith köprüsünün yerine mimar Peter Parler’eyaptırılmıştır. Prağın sembollerinden biri olan köprü, 516 metre uzunluğunda, 13 metre yüksekliğinde ve 9.5 metre genişliğinde olup 16 adet kemer üzerine oturtulmuştur.

Köprü 1841 yılına kadar Old Town (eski kasaba) ve Lesser Town (küçük kasaba) arasındaki tek bağlantı olmuştur. Önceleri Kamanny Most ve Prazky Most adıyla anılmış, 1870’den beride şimdiki ismiyle bilinmektedir. Köprünün korunması  amacıyla her iki tarafınada kuleler inşa edilmiştir, iki tanesi küçük şehir, üçüncüsüde eski şehir tarafındadır. Özellikle eski şehir tarafındaki kule dünyadaki gotik  mimari yapılar içinde en ilgi çekici olanlarındandır. Köprünün korkulukları üzerinde çoğu barok tarzında irili ufaklı 30 heykel bulunmaktadır.  Heykellerin en ünlülerinden biri, Bohemyalı Aziz, Jan Ne Pomuk’tur. Aziz kralın kendisini aldatan karısının günahlarını krala söylemediği için kral tarafından heykelinin bulunduğu yerden nehre atılarak öldürülmüştür.

Heykellerin en yenisi ise Cyrill ve Methodustur ve hristiyan misyonerlerini betimler. Köprüdeki en eski heykel, eskişehir tarafına yakın biryerde olan Haç (1657) adlı heykeldir. Köprüdeki en ilgi çekici bir diğer heykel ise özellikle Türk’ler tarafından ilgi gören bir Osmanlı heykelidir. Bu heykelde 3 tane zindana atılmış hristiyan, 2 aziz ve zindan kapısında esirleri satmak için bekleyen devasa kılıçlı bir Osmanlı ve bir köpek betimlenmiştir.

Charles köprüsünün en beğenilen heykellerinden biride 1710 yılında yapılan Aziz Lutgarde heykelidir. Hz. İsa’ya hakaretle suçlanan bir öğrencinin parası ile yaptırıldığı düşünülen Çarmıha geriliş heykeli, köprünün güneyinde, ezilmişlerin Meryem Ana’sı portresi gibi ilginç hikayeleri ve gözalıcı güzellikleriyle herbiri ayrı bir hikaye fısıldar ziyaretçilerine.

Günümüzde köprü üzerindeki heykellerin hepsi replika olup, orijinalleri olumsuz hava şartları ve çeşitli dış etkenlerden korunmak için Ulusal Galeri Lapidarium’da sergilenmektedir.

Tarihi bu kadar eskiye dayanan bir yapı olması itibarı ile çeşitli tarihsel olaylarada sahne olmuştur. Habsburg ayaklanmasını başlatan Çek’lerin 27 lideri 1621’de burada idam edilmiştir. Otuz yıl savaşlarında 1648’de köprü isveçlilerin eline geçmekten son anda kurtarılmış. Vestfalya barışı bu köprünün tam ortasında imzalanmış ve 1744 yılında Prusyalılarda burada yenilgiye uğratılmıştır.