Alışveriş deyince neden akla ilk olarak kadınlar gelir? Günümüzde internetten online alışveriş sitelerinin her geçen gün artışı ve müşteri profilinin çoğunluğunu yine kadınların oluşturması bu soruyu bir kez daha aklımıza getirmiştir. Alışverişin gerçek karşılığı ihtiyacın karşılanması olsa da kadınlar için bambaşka ek anlamlar ifade ettiği artık tartışılmaz bir gerçektir.

Bu yazıda cevabını bulmaya çalışacağımız soru; alışverişin kadınlar için ihtiyaç tanımı dışında kalan anlamları, kadınların alışverişi neden sevdiği ve alışveriş esnasında aslında neler hissettikleri olacaktır.

 

İşte size kadınların alışveriş alışkanlıklarına açılan şaşırtıcı pencere:

 

 

·         Güvenlik: Kadınlar gerçekleştirdikleri alışverişlerin ailesi, sevdikleri ve değer verdikleri kişilerin iyiliği için önemli olduğunu düşünür. Bir başka deyişle; iyi bir alışverişçi olmak, onun için ailesine daha iyi bir yaşam standardı sunabileceği anlamına gelir.

·         Sosyal Sınıflandırma: Doğru şeyleri doğru mağazalardan alıyor olmak kadının kendi kişiliğiyle ilgili daha iyi hissetmesini sağlar. Kadınlar, alışveriş yapmayı bir sosyal ifade şekli olarak algılar ve alışveriş yaptığı yerlerin özelliğine çok önem verir.

·         Hayal Etme: Kadınlar, mağazalarda ihtiyaç listeleri dışında alınabilecek çok daha fazla şey olduğunu görür ve bunlarla ilgili hayal kurmayı severler.

·         Özdeşleşme: Kadınlara göre satın aldıkları şeyler, onların kim olduklarını tanımlamada yardımcı olur, yani kadınlar, alışveriş yapmayı kendilerini tanımlama yöntemlerinden biri olarak görürler. Bir nevi “insanlar marka satın almazlar, onlarla özdeşleşir” sözünü doğrularlar.

·         Oyun: Kadınlar alışveriş yapmayı eğlenceli bir faaliyet olarak görür.

·         Macera: Kadınların son derece güçlü merak duyguları vardır ve bu nedenle alışveriş yapmayı da bir tür hazine avı gibi gördüklerini söylemek yanlış olmaz.

·         Öğrenmek ve yönetmek: Birçok kişinin düşündüğünden daha fazla alınabilecek şey olması kadınlara farklı bir üstünlük hissettirir onlar için alışveriş de, diğer tüm beceriler gibi sonradan öğrenilmiş bir beceridir ve kendileri de bu beceriye sahip olmanın hazzını yaşarlar.

·         Değişiklik: Kadınlar alışveriş yapma faaliyetini, günlük rutin yaşamlarından çıkan ve onlara değişiklik sunan bir faaliyet olarak görür.

·         İletişim: Kadınlar alışveriş yapmayı, hem mağaza içinde hem de aldıkları şeyler vasıtasıyla, sosyal ilişkiler kurmalarını sağlayan bir faaliyet olarak görürler.