Instagram; Facebook ve Twitter’ı geçerek tüm sosyal medya platformları arasında en yüksek ortalama etkileşim oranına sahip oldu. Instagram daha fazla kitleye sahip olmanız için harika bir seçenek çünkü inanılmaz büyük bir kitle havuzuna ulaşmanıza yardımcı oluyor. Büyük bir kitleye ulaşmak önemlidir fakat asıl önem arz eden bu kitlelerin sadece sayı olarak var olmaması, bahsettiğimiz kitlenin aktif ve sürekli sizinle etkileşim halinde olması gerekir. İşte bu organik takipçi olarak adlandırılıyor. İstatistikler gösteriyor ki pazarlamacıların %67’si önümüzdeki 12 ay boyunca Instagram organik etkinliklerini artırmayı planlıyor. (oberlo) Biz de bu yazımızda sizlere 7 adımda Instagram’da organik takipçi arttırma yollarından bahsedeceğiz.

 

1.ADIM – HEDEF KİTLENİZİ BELİRLEYİN

İçeriklerinizi, ilgisini çekmeyen kullanıcılara tanıtmanızın uzun vadeli bir faydası olmayacaktır ki zaten bu yazının amacı sizinle sürekli etkileşim halinde olacak kitlelere ulaşmak. İçeriklerinizin kimlere hitap ettiğini tespit etmeli ve hedef kitlenizi iyi belirlemelisiniz. Mevcut kitlenizi iyi analiz etmelisiniz; takipçilerinizin yaş, cinsiyet, yaşadıkları yer gibi özelliklerini incelemeli ve takipçi kitlenizin demografik yapısı hakkında önemli bilgiler edinmelisiniz. Buna ek olarak kitlenizin aktif olduğu saatleri öğrenmeli ve bu faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Kendi kitlenizi analiz ettiğiniz gibi alanınızdaki rakiplerinizin kitlelerini de analiz etmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Hedef kitlenizi Instagram’da doğru şekilde kullanırsanız, daha yüksek bir etkileşim oranı elde edersiniz.

2.ADIM – İLGİ ÇEKİCİ İÇERİKLER HAZIRLAYIN

Instagram’da kitlenizin dikkatini çekmek için en önemli kurallardan biri ilgi çekici içerikler hazırlamaktır. İçeriğiniz ne kadar ilgi çekici olursa, insanların onu paylaşma olasılığı o kadar artar. Hazırladığınız içerikler rakiplerinizinkine karşı farkını ortaya koymalı ve daha ilgi çekici olmalı. Alanınızdaki rakiplerinizle hedef kitleniz oldukça benzer olacağı için içeriklerinizle onların takipçilerinin dikkatini çekmelisiniz. Gönderilerinizi ilgi çekici kılmalı, trend olanı takip etmeli ve daha fazla etkileşim sağlayan içeriklere yönelmelisiniz. Veriler gösteriyor ki video paylaşımlar, resim içeren paylaşımlardan %38 daha fazla etkileşim sağlıyor. (AdEspresso) Bu sebeple video paylaşımlara ağırlık vermek organik takipçi sayınızı artırmak için iyi bir yöntem olacaktır.

 

3.ADIM – TAKİPÇİLERİNİZE KULAK VERİN

Raheel Farooq’un dediği gibi: “İçerik bir kral değil, yönetmeyi amaçlayanların oylarıyla seçilen bir başkan.” Paylaşımlarınızın içeriğini kitleniz belirler, bu sebepten dolayı siz de onlara uymalısınız. Eğer takipçilerinizin isteklerini göz ardı edip kendi isteklerinize yönelirseniz bu, profiliniz için hiç iyi olmayacaktır. Takipçilerinize hitap eden paylaşımlar yapmalısınız ki onları profilinizle etkileşim halinde tutabilesiniz. Zaten organik takipçi de bu demektir. Takipçilerinizin söylediklerine kulak vermediğiniz sürece takipçileriniz sadece bir sayı olarak kalacaktır ve etkileşimde bulunmayan bir takipçi pek bir şey ifade etmez. O sadece sıradan bir takipçi olarak kalır, organik takipçi olamaz. Bu yüzden hedef kitlenizi belirlemeli ve onları dikkate alarak hareket etmelisiniz.

4.ADIM – PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN TAKVİM HAZIRLAYIN

Önceki adımlarda içeriklerinizin nasıl olması gerektiğinden bahsettik. Şimdi ise içerik kadar önemli bir husustan bahsedeceğiz, planlama. İçeriklerinizi düzenli olarak paylaşmalısınız ki takipçileriniz orada olduğunuzu unutmasınlar. Bu canlılığı postların yanı sıra hikâye özelliği ve Instagram TV ile de sağlayabilirsiniz. Onlara sürekli olarak bir şeyler sunmalısınız ki onları kaybetmeyesiniz. Kaybedilen takipçileri geri kazanmak zor olabilir. Profilinizi aktif olarak kullanırsanız takipçileriniz sizin sürekli olarak orada olduğunuzu fark edecektir ve onların sizinle iletişime geçmesini kolaylaştıracaktır.

Paylaşımlarınızı sürekli olduğu kadar belli zamanlarda yapmalısınız. Çünkü takipçileriniz sizin hangi zamanda paylaşım yaptığınızı biliyor olur ve paylaşım zamanında sırf gönderilerinizi görmek için profilinizi ziyaret eder. Sadece bu sebepten dolayı belli bir kitleye sahip olabilirsiniz. Bu önceden belirlediğiniz zamanlarda paylaşım yapamayacak olma ihtimaline karşın hazır bulunan gönderilere sahip olmanızda fayda var. Unutmayın ki paylaşılan içerikler kadar içeriklerin sürekli, düzenli ve planlı paylaşılması da önemlidir.

 

5.ADIM – ETİKET (HASHTAG) KULLANIN

Bu adımda göz ardı edilse de çok önemli bir şeyden bahsedeceğiz, hashtag. İyi bir hashtag stratejisi belirleyerek belli kitlelere ulaşabilir ve daha fazla etkileşim sağlayabilirsiniz. İyi bir hashtag stratejisi için şimdi bahsedeceklerimizi dikkate almanızda fayda var. Her sektörün alanıyla alakalı belli başlı hashtagler vardır, bunun için rakiplerinizin kullandığı hashtagleri inceleyip uygun olanları seçin. Buna ek olarak rakiplerinizin kullandığı hashtaglerle beraber alanınızla alakalı ama o kadar da popüler olmayan hashtegleri de göz ardı etmeyin. Popüler hashteglere çok fazla rağbet ve akış olduğu için oradaki diğer gönderilerin içerisinde sizin gönderileriniz kaybolup gidebilir. Bunun için popüler olan hashtaglerle beraber alanınızla alakalı olan ama fazla rağbet görmeyen hashtagleri de tercih edin. Böylece akışın fazla olduğu hashtaglerde yer edinirken aynı zamanda akışın o kadar da fazla olmadığı hashtaglerde hakimiyet sağlayabilirsiniz. Instagram size 30 tane hashtag kullanma imkânı veriyor fakat bu hakkınızın tamamını kullanmak paylaşımlarınızın iyi gözükmemesine sebep olabilir ve Instagram tarafından hesabınızın geçici olarak engellenmesine yol açabilir.

6.ADIM – TAKİPÇİLERİNİZLE SÜREKLİ İLETİŞİM HALİNDE OLUN

Takipçilerinizin kendilerini değerli hissetmeleri için onların isteklerine cevap verin ve akıllarındaki soru işaretlerini giderin. Herhangi bir yorumda bulunduklarında onlarla ilgilenin, mesaj ya da e-posta yoluyla size sorular sorduklarında sorularını cevapsız bırakmayın. Herhangi bir konuda sizden bilgi istediklerinde açıklayıcı ve öz bir şekilde onlara istediklerini verin. Sürekli temas halinde bulunun ve iletişimi asla koparmayın. Unutmayın ki takipçileriniz değer görmedikleri yerde durmak istemeyeceklerdir. Bu yazımızda da bahsettiğimiz şey zaten bu. Aktif ve etkileşim sağlayan takipçiler kazanmak fakat siz de onlarla etkileşim sağlamazsanız onlar sadece sıradan takipçiniz olarak kalacak ve organik takipçileriniz olamayacaklardır yani sadece takipçi sayısı olarak var olacaklar ya da hiç olmayacaklar.

 

7.ADIM – INSTAGRAM’A REKLAM VEREBİLİRSİNİZInstagram’da gezinirken mutlaka karşınıza sponsorlu içerikler ve reklamlar çıkmıştır. Karşınıza çıkan bu reklamlar Instagram algoritması sayesinde karşınıza alelade ya da sıradan reklamlar yerine mutlaka sizinle alakası olan reklamlar çıkarıyor. Siz de Instagram’da belli bir ücret karşılığında reklam verdiğiniz takdirde ilgi alanı sizin alanınızla uyumlu olan insanlara bu reklamları sunacaktır. Sadece bu verdiğiniz reklamlarla ciddi bir kitleye ulaşabilirsiniz. Sonuçta Instagram’da karşısına ilgisini çeken bir reklam çıktığında birçok insan bu reklamların detaylarını ve içeriğini öğrenmek istiyor. Siz de bunun için Instagram Profilini Gör CTA (Call to Action) butonu ile reklam vererek, insanları diğer içeriklerinizi görebilecekleri ve sizi takip edebilecekleri yer olan profilinize yönlendirmek için kullanabilirsiniz. Bu yöntem önceki adımlardan farklı olarak ücretli olsa da en kolay ve risksiz Instagram’da organik takipçi arttırma yöntemidir. Siz de sayfanız büyütmek,

Instagram’da gezinirken mutlaka karşınıza sponsorlu içerikler ve reklamlar çıkmıştır. Karşınıza çıkan bu reklamlar Instagram algoritması sayesinde karşınıza alelade ya da sıradan reklamlar yerine mutlaka sizinle alakası olan reklamlar çıkarıyor. Siz de Instagram’da belli bir ücret karşılığında reklam verdiğiniz takdirde ilgi alanı sizin alanınızla uyumlu olan insanlara bu reklamları sunacaktır. Sadece bu verdiğiniz reklamlarla ciddi bir kitleye ulaşabilirsiniz. Sonuçta Instagram’da karşısına ilgisini çeken bir reklam çıktığında birçok insan bu reklamların detaylarını ve içeriğini öğrenmek istiyor. Siz de bunun için Instagram Profilini Gör CTA (Call to Action) butonu ile reklam vererek, insanları diğer içeriklerinizi görebilecekleri ve sizi takip edebilecekleri yer olan profilinize yönlendirmek için kullanabilirsiniz. Bu yöntem önceki adımlardan farklı olarak ücretli olsa da en kolay ve risksiz Instagram’da organik takipçi arttırma yöntemidir. Siz de sayfanız büyütmek, daha fazla insana duyurmak istiyorsanız ve yeterince bütçeniz varsa Instagram’da reklam vermek sizin için risksiz ve çok iyi bir tercih olacaktır.

Instagram her firma ve kuruluş için büyük önem taşıyan bir sosyal medya platformu. İnternet kullanıcıları arasında popülaritesi hızla artmakta ve diğer birçok sosyal medya platformunu geride bıraktı. Instagram, büyük kitlelere ulaşmak için inanılmaz bir fırsat. Bu yazımızda sizlere 7 adımda Instagram’da organik takipçi arttırma yollarından bahsettik. İnanıyoruz ki bu adımların uygulanmasıyla beraber aktif takipçilerinizin sayısında ve aldığınız etkileşimde önemli artışlar gerçekleşecektir.