Kıskançlık hissi hepimizin bazı durumlarda hissettiğimiz ve önüne geçemediğimiz bir his. Bu his karşı tarafa ve bize zarar vermediği sürece oldukça anlaşılabilir. Ancak kıskançlığın ileri boyutu kişinin kendisine ve partnerine oldukça zarar verebilir.

 

Bazı insanlar duygusal olarak bağlı oldukları; aile, arkadaş, akraba, erkek arkadaş ve kız arkadaş gibi yakın çevrelerine yoğun bir sahiplenme duygusu ile yaklaşırlar. Bu durum onları bazı durumlarda kıskanç biri haline dönüştürebilir. Bazı kişilerse ise bundan bağımsız olarak kendilerinden daha başarılı, daha mutlu ya da daha güzel olduklarını düşündükleri kişilere karşı kıskançlık duygusunu hisseder.

Kıskançlık hissini yoğun bir biçimde yaşayan çoğu insan iç dünyalarında yetersizlik duygusu ile başa çıkmaya çalışır. Yetersizlik duygusu; gün yüzüne kıskançlık olarak çıkar ve kişi kendine olan güvensizliğini bu şekilde kamufle etmeye çalışır. Halk arasında “aşağılık kompleks” olarak bilinen bu his doymamış bir ego ve düşük benlik saygısından kaynaklanıyor.

 

İlişkilerde kıskançlık, sevgi göstermenin yollarından biri değildir. Kontrolü almaya ve hayatınıza müdahaleye yönelik davranışlar; masum kıskançlıklar değil, ileri de daha büyük sorunlara yol açabilecek sağlıksız yaklaşımlardır.

Araştırmalar ilişkilerde yaşanan bu kıskançlık durumlarının düşük benlik saygısı, güvensizlik, güvensiz bir biçimde bağlanma korkusu olduğunu belirtiyor.