Bilim diyor ki, aşık olmanın sebepleri beklediğiniz gibi olmak zorunda değil. Fark etmeden, aradığınız özelliklere sahip olan kişilere bir çekim hissedersiniz.

Aşk her zaman gizemli bir konu olmuştur ve bu da onu daha çekici kılmaktadır. Aşık olmanın sebepleri hala tam olarak anlaşılmamaktadır. 2005’te Kişisel ve Sosyal Psikoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışma, bu gizemli konu hakkında bazı cevaplara sahip olabilir. Bu çalışmada, bu konu ile ilgili diğer çalışmalardan fikirler toplanmıştır. Tüm fotoğrafı göstermese de, aşık olmanın sebepleri hakkında bazı kapılar açıyor.

“Kimya” dediğimiz şey her şeyden öte belli başlı özelliklere çekilmemizdir. Bu özelliklere sahip olan birisi ile tanıştığınızda, manyetik bir güç sizi bu insana doğru çeker. Neden aşık oluruz? İşte size bu konu hakkında 5 farklı teori.

 

Aşık Olmanın Sebepleri

Aşık Olmanın Sebepleri 1: Benzerler Birbirini Çeker

Çoğu kişi eskiden beri popüler olan ‘zıt kutupların birbirini çektiği’ düşüncesine inansa da, çalışmalar bunun aslında doğru olmadığını göstermektedir. Benzerlikler birbirini çeker çünkü romantik sevgi, ortak tanım mekanizmalarına sahiptir. Aşık olmanız için, karşınızdaki kişinin sizi bir şekilde tanımladığını hissetmelisinizdir.

Bazen olan şey ise; birinde açıkça görülen özellikler vardır, fakat diğer kişide bu özellikler açık değildir veya bir sebepten ötürü baskılanmıştır. Bu iki kişi de birbirine çekim hissedebilir çünkü onları bağlayan şey de yeterince güçlüdür. Durum ne olursa olsun, bilim insanları benzer kişilere aşık olduğumuzu söylüyor.

 

Aşık Olmanın Sebepleri 2: Aşık Olduğunuz Kişi Annenizi veya Babanızı Hatırlatıyordur

Bu popüler açıklama bilimsel araştırmalar ile desteklenmektedir. Ebeveynlerinize benzeyen kişilere aşık olmanız çok kolaydır. Bu ilk başta size pek açık bir şekilde görünmeyebilir fakat üzerinde daha fazla düşünürseniz aslında doğru olduğunu fark edersiniz.

Benzerlikler fiziksel olabilir, örneğin nasıl güldükleri gibi. Fakat genellikle benzerlikler kişilik özellikleri ile alakalıdır. Korumacılık, kontrolcü veya talepkar olmak vs. gibi özellikleri ebeveynlerinize olan sevginiz ile ilişkilendirmek kolaydır, böylelikle de o kişiyle aranızda bir kıvılcım olabilir.

 

3. İyi İletişim Kuruyorsunuzdur

Sevgide, iletişim en belirleyici konudur. Rahatlıkla konuşabildiğiniz birisi ile birlikte olmak sizi iyi hissettirir. Herkes, küçümseyici olmadan dinleyebilen ve ne düşündüğünü ve hissettiğini söyleyebilen birini ister.

Araştırmalar gösteriyor ki, biriyle kişisel konuşmalar yaptığınızda o kişiye karşı bir yakınlık hissediyorsunuz. Eğer partneriniz ile yaptığınız konuşmalar da doğal bir şekilde akıyorsa, onunla daha uzun süre birlikte olma ihtimaliniz daha yüksek.

 

4. Dışa Dönüklük Sizi Aşık Eder

Araştırmalar aynı zamanda dışa dönük insanların içe dönük insanlara oranla daha çok “sevgi hissini uyandırdığını” gösteriyor. Bu üstte bahsettiğimiz şey ile de bağlantılıdır çünkü dışa dönük insanlar daha kolay iletişim kurabiliyor ve insanları daha rahat hissettiriyor gibi görünüyor. Bu durumlarda da karşılıklı çekim daha çok ortaya çıkıyor.

Birisi nasıl hissettiği ve düşündüğü hakkında açık olduğunda, bu; güven, sıcaklık ve yakınlık uyandırıyor. İçe kapanık insanlar ise bu tip konuşmalar yapmakta daha çok zorlanıyorlar. Bu kesinlikle onların aşık olmadıkları anlamına gelmiyor fakat bir ilişkiye başlamak onlar için kolay olmuyor diyebiliriz.

 

5. Ekstrem Tecrübelerin Paylaşılması Yakınlaştırır

Biri ile bir ekstrem tecrübe paylaşmak genellikle bir bağ oluşturur. Bu tecrübe esnasında da ortak şeyler keşfediliyorsa, aşık olma ihtimali de daha yüksek oluyor. Problematik tecrübeler de cinsel arzuyu artırıyor.

Eğer hayatınızda daha zor bir dönemden geçiyorsanız, daha sosyal olursunuz. Biri ile birlikte skydiving’e gittiğinizde veya ikiniz de bir kayıp yaşadıysanız bir bağınız var gibi hissedebilirsiniz. Bilim gösteriyor ki, bu tip durumlar sizi özellikle diğer insanlara karşı daha hassas yapıyor, ne yaptıkları, ne söyledikleri, ne paylaştıkları vs. daha önemli oluyor.

 

“Aşkın” mantığını tam olarak anladık diyemeyiz. Yine de bilim bize, neden aşık olduğumuz hakkında bazı ipuçları verir. Sizin ilişkinizde bu anlattıklarımız var mı?