Sosyal medyanın hayatın her alanına nüfuz etmesi birçok alanda değişimlere neden oluyor. Bunlardan biri de reklam ve pazarlama sektörü. Günümüzde kitlelere ulaşmak için artık sadece iyi bir slogan ya da iyi bir görsel yeterli olmuyor. Birçok şirket, influencer marketing gibi sosyal medyanın gücüne ihtiyaç duyuyor.

Peki influencer marketing tam olarak nedir?

Bu pazarlama türünde işletmeler, ürünlerini ya da hizmetlerini kitlelere tanıtmak için farklı sosyal medya kanallarında belirli bir kitleye sahip kişilerle birlikte çalışıyor. İlk başta kulağa ünlülerle yapılan reklam çalışmaları gibi gelse de bu yöntem geleneksel çalışmalardan farklı.

Influencer Marketing ve WOMM

Influncer marketing aslında bir tür WOMM (Word of mouth marketing – kulaktan kulağa pazarlama) uygulaması. İnternet fenomenleri olarak bilinen bu kişiler, kendi takipçilerini etkileme potansiyeline sahip. Bir influencer kullandığı ürünü ya da gittiği bir restoranı takipçileriyle paylaştığında, ürün ya da mekan bilgisi takipçiler arasında hızla yayılır.

Takipçiler, fenomenin seçimlerine güvenir ve onun yaptığı seçimlerin benzerini yapmak ister. Bu noktada doğru kurulan marka ve influncer iş birlikleri her iki taraf için faydalı sonuçlar doğurur.

Influencer Seçimi Nasıl Yapılır?

Seçim aşamasında ilk olarak dikkat edilmesi gereken sunulan ürün ve hizmetlerdir. Görselliğin ön planda olduğu bir ürün veya hizmet söz konusu olduğunda Instagram doğru platform olur. Ancak yeni çıkan kamerasının özelliklerini tanıtırken YouTube daha doğru bir platform olabilir. Öte yandan restoran, kafe gibi hizmet tanıtımlarında blog yazıları istenilen etkiyi yaratmaya yardımcı olacaktır.

Influencer seçerken dikkat edilecek diğer bir konu da ürün ve influencer arasında kurulacak olan bağdır. Sosyal medya hesaplarında bakım ve güzellikle ilgili içerik paylaşan influencerlar kozmetik ürünleri için iyi bir seçenek olabilir. Seçim yapmadan önce influencerın sosyal medya hesapları incelenmeli ve ürün ya da hizmete en uygun olan kişi seçilmelidir.

Influencer Marketing Çalışmalarında İçeriğin Önemi

Doğru kişiyi seçtikten sonra sosyal medyada paylaşılacak içeriğin yapısı da büyük önem taşır. Tanıtılan ürünün mümkün olduğu kadar doğal bir şekilde içerik içerisinde sunulması gerekir. Diğer dijital pazarlama stratejilerinden farklı olarak bu pazarlama çalışmasında reklamın reklam gibi durmaması gerekir.

Bunun yanı sıra platforma özel içerik çalışması yapılmalıdır. Örneğin bir ürün hem YouTube hem Instagram üzerinde paylaşılacaksa her iki platform için tutarlı ancak platform dinamiklerine uyan içeriklerin hazırlanması gerekir.

İçerik hazırlama konusunda influencera serbestlik vererek hazırlanan içerikler üzerinde düzeltmeler yapılabilir. Influencer kendi hedef kitlesini tanıdığı için bu uygulama daha olumlu sonuçlar verebilir.