Bir istiridye veya midye içinde adeta sır gibi saklanarak oluşum sürecini tamamlayan inci; her dönem değerine değer katarak varlığını sürdürmesiyle bilinir. Bu değerli mücevherin gizemli dünyasında detaylı bir yolculuğa çıktığımızda ise şaşırtcı gerçeklerle dolu bir öyküyle karşılaşırız. Muhtelemelen daha önce hiç duymadığınız detaylarla dolu bu öyküyü ve daha fazlasını sizin için derledik.Bir toz zerresiyle başlayan yolculuk…

Doğanın bize en güzel armağanlarından biri olan inci; diğer mücevherlerin aksine bir canlı tarafından üretiliyor. Üretilme amacının ise istiridyenin tamamen kendini koruma mekanizmasıyla ilgili olduğunu söylemek mümkün. Çünkü istiridye; toz ve kum tanesi gibi kabuklarının arasından içeri sızmaya çalışan herhangi bir parçacığı tehdit olarak algılıyor ve bu parçacıkların etrafını %90’ı kalsiyum karbonattan oluşan sedef benzeri bir maddeyle kaplamaya başlıyor. Zamanla bu tabaka, sert ve parlak bir taşa dönüşüyor. Bu taşın tam olarak inci hâlini alması ise 2 ila 15 yılı buluyor.

Her rengi farklı bir anlam…

Oluşan her inci; benzersiz bir şekle, dokuya ve boyuta sahip oluyor. Bu nedenle de her inci kendi değerini belirliyor. Bir incinin tam olarak değerinin belirlenmesinde boyutu ve parlaklığının yanı sıra rengi de etkili oluyor. Beyaz, sedef, fildişi ya da siyah renkte oluşabilen inciler arasında en değerlileri ise siyah inciler oluyor. Çünkü siyah inciler, doğada oldukça nadir bulunuyor. Bu nedenle de diğerlerine nazaran çok daha değerli ve anlamlı kabul ediliyor.Kadınların vazgeçilmez aksesuarı

Eski çağlarda para yerine de kullanılan inci; her dönemde kadınların vazgeçilmez aksesuarı olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki Hollandalı ressam Johannes Vermeer'in başyapıtında yer alan ve kim olduğu bilinmeyen kız dâhi günümüzde “İncili Küpeli Kız” olarak anılıyor. Küpeden bilekliğe, kolyeden yüzüğe kadar birçok aksesuarda karşımıza çıkan inci; hemen hemen her kültürde güzelliğin ve zarafetin sembolü olarak kabul ediliyor.

Güzelliğin en doğal sırrı

İçeriğindeki mineraller sayesinde pek çok cilt rahatsızlığına da iyi geldiği bilinen inci; son zamanlarda parlak ve genç görünümlü ciltleriyle dikkat çeken kadınların güzellik sırrı olarak da karşımıza çıkıyor. İçeriğinde inci tozu bulunan makyaj malzemeleri ve kremler, doğal bir görünüm elde etmek için özellikle tercih ediyor.