Kola hepimizin bir zamanlar içtiği , çoğu insanında içmeye devam ettiği asitli bir içecektir . Kolanın zararları da vardır yararları da . Zararlarından bahsetmiştik , sıra geldi yararlarına. Evet yanlış duymadınız kolanın yararları da bulunmaktadır .

Birçok kişi başlığı görünce şaşıracak ne yararı olabilir ki o kadar şekerli ve asitli bir içeceğin diyecek . Ön yargılı olmayın ve yazımızın devamını okuyun . Yalnız kolanın yararları varmış diye de her gün içmeyin , çünkü zararları da vardır ve çoktur .

Bu yararların neredeyse hepsi kolada bulunan asit sayesindedir . Koladaki asit çok ama çok güçlüdür.

 

Araba Camındaki Buzlar : Kışın araba camları buzlanır ve bunları çözmek işkence halini alır . Ama artık endişe etmenize gerek yok . Cama kola döküp bir süre beklerseniz camınızın çözüldüğünü görürsünüz .

Deniz Anasına Karşı : Recep İvedik serisinde bir sahnede de olduğu gibi bazı olaylara karşı o bölgeye işemek oranın şişini alır ve temizler . Deniz anasına karşıda bu yöntem etkilidir . Fakat kola da bu noktada etkili ve daha temiz bir yöntemdir . Bu tarz durumlarda yanınızda kola varsa veya kolaya ulaşımınız kolay ise işeme yöntemine ihtiyacınız kalmaz .

 

Tuvalet Temizliği : Kolayı klozetinizin içine dökün ve bir süre bekleyin klozetinizin kolayca temizlendiğini ve parlamaya başaldığını görecekseniz . Fakat bekleme süresi önemli az bekletirseniz çok etkisi olmaz , çok bekletirseniz de mermer zarar görür ideal süre 8-12 dakika arasıdır .

Köpek Patileri Temizliği : Köpekler de insanlar gibi ayaklarında yani patilerinde sorun yaşamaktadırlar . Dışarıda çok gezen köpeklerin patilerinin altlarında aşınmalar olur . Bunları giderip köpeğinizin rahatlaması için kolayla bir bezi ıslatıp 5 dakika kadar her patisine ayrı ayrı masaj yapmalısınız .

 

Araba Aküsü Temizliği : Araba aküleri zamanla tozlanır ve kirli bir görünüm alır . Bunun temizliği de kola ile mümkündür Akünüzü çıkarıp üstüne kola dökün bir süre bekletip yıkayın , akünüz artık pis bir görünümde olmayacaktır .

Paslara Karşı : Paslar hepimizin derdidir . Ve paslı bölgelerden o pası çıkarmak çok ama çok zordur . Koladaki asit sayesinde paslı bölgelerde de temizlik için kullanılabilir . Fakat pas çok güçlü olduğundan her zaman pozitif sonuç vermez . Çok paslanmış bölgeleri sadece biraz açar .

Cam temizliği : Araba camının buzunu çözen kola evimizdeki cam temizliğinde de kullanılabilir . Çok kirli olan camları kola ile yıkadığınızda nasıl parladığını göreceksiniz .