İlişkinize bağlı mısınız yoksa bağımlı mı?

Aşkın varlığı hayatımıza anlam katar. Ancak istemediğimiz bir ayrılık hayatımızdaki bu anlamı yok eder. Ayrılığın dünyanın sonu olduğunu hisseder, “ben onsuz yaşayamam, tek başıma ben bir hiçim” demeye başlarsınız. Eğer siz de yaşadığınız ayrılık sürecinde böyle hissediyorsanız bağımlısınız demektir.


Bağımlılık zarar verir

İlişkide var olan bağımlılık, hem bağımlı olan kişiye, hem de bağımlı olunan kişiye zarar verir. Bağımlı kişi depresif olur endişe duyar, karşı taraf yani bağımlı olunan kişi ise kendi üzerinde bir baskı hisseder.

Aşkta bağlılık sağlıklı olduğu sürece güzeldir. İlişkinin iki tarafı da kendi tercihleri, inanç ve düşüncelerini koruyup, kendi yaşam alanına sahip çıkıyorsa bu sağlıklı bir ilişkidir. Kişiler kendilerine ait yaşamları dengeli bir şekilde sürdürüyorlarsa, birey olarak ayrı ayrı var olduklarının farkındalarsa bu sağlıklı ilişkinin anahtarıdır.

Bağımlı olan kişinin özellikleri

Bağımlı ilişkilerde bir taraf kendini yok sayıp sadece karşısındaki kişiye odaklanır, kendi yaşantısı neredeyse yoktur. Bu da sağlıksız ilişki demektir.

Eşi/sevgilisi olmadan tek başına, kendini çok güçsüz ve çaresiz hisseder. Kendisini güçlü kılanın karşısındaki kişi olduğuna inanır.

Bağımlı kişiler için mutluluk, ilişkinin iyi gitmesine bağlıdır.

İlişkideki en ufak tartışmalar ya da anlaşmazlıklar kişinin yoğun bir üzüntü hissetmesine neden olur.

Ayrılık düşüncesi kişide yoğun bir mutsuzluk ve kaygı yaratır.

İlişkide her şeyin her koşulda iyi gitmesini bekleyen kişi, sık sık hayal kırıklığına uğrar.

Her daim ilginin üzerinde olmasını ister.

Kişi aldığı gündelik kararlarda bile tek başına emin olamaz.

Karşılaştığı zorluklar karşısında kendini güçsüz hisseder.

Tek başına karar vermekte zorlanır. Karar verebilmek için karşısındakinin fikrine ya da onayına ihtiyaç duyar.

Terk edilme korkusu ile kendinden ödün verecek şekilde davranabilir.

Yalnız kalmaktan yoğun bir korku duyarlar.


Ne Yapılmalı?

Bağımlı kişi sadece karşı bireye odaklandığı için en ufak bir sorunda kendini mutsuz ve endişeli hisseder. Hayattan zevk almamaya başlar.

Bu durumda kişinin özgüvenini güçlendirmesi gerekir. Gerekiyorsa alınacak psikolojik bir destekle kendi güçlü taraflarını ortaya çıkarmalı, saygınlığını, özgüvenini yeniden oluşturmalıdır.