Birçok insan, eşleriyle seks yapmadan (veya nadir bir cinsel hayat yaşayarak) mutlu, tatmin edici, sağlıklı romantik ilişkilere sahiptir.

Düşük libido, kronik ağrı gibi altta yatan bir tıbbi durumlar ya da en basit sebebiyle 'istememek' cinsel ilişki yaşamama tercih sebebi olabilir.

 

Ancak bazı insanlar için seks, romantik ilişkilerin önemli bir parçasıdır. Birçok romantik bir ilişki içinde olduğu partnerleriyle cinsel ilişki kurmak istiyor.

Cinsellik ve cinsel cazibe kapasitelerimizle ilgili duygularımızda çok çeşitli olduğu için, herkesin seks hayatı için aldığı kararlar aynı olmayacaktır.

Bu neden ile bu soruların doğru ya da yanlış cevapları yoktur. Bu soruların cevapları siyah ya da beyaz olarak ayrılamaz.

 

Önemli olan cinsel arzularınızı karşılayabilen ve sizin arzularınızı dindirebilen biri ile beraber olmaktır.

Cinsel ilişki sizin için bir şey ifade etmiyorsa; sürekli cinsellik yaşamak isteyen bir eş sizi yoracak ve aranızdaki gerilim ilişkinizi olumsuz yönde etkileyecektir.

Bu tarz sorunlar yaşanan ilişkilerde; taraflar mutlaka birbirleriyle konuşmalı ve isteklerini dile getirmelidir. İlişkiye devam edilmek isteniyorsa karşı tarafın istekleri önemsenmelidir.