Gülmek, yaşadığımız olaylara gösterdiğimiz olumlu bir tepkidir. Keyfimizi artırmasının yanı sıra gülmenin sağlığa faydaları da saymakla bitmiyor. İşte gülmenin veya kahkaha atmanın insan sağlığına olan faydaları.

 

Gülmenin Sağlığınıza Yararları

Herkes yaşadığı durumlara bir tepki verir. Bu bağlamda gülmek gündelik hayatımızda yüzleştiğimiz hadiselere olumlu reaksiyon göstermek olarak açıklanabilir. İnsanlar gündelik hayatlarında başlarından geçen ilginçliklere veya gördükleri şeylere gülerek tepki gösterebilir. Muhtemelen hemen hepimiz günde birkaç kez gülme eğilimi gösteririz Peki, gülmenin etrafınıza pozitif enerji yaymak dışında kendinize de büyük faydalar sağladığını biliyor muydunuz? Gülmenin faydalarını sizler için maddeler halinde inceledik. İşte Gülmenin Sağlığınıza Faydaları;

1. Uzun Yaşamanızı Sağlar

Gülmek, günlük hayatta stresten uzak ve rahat bir hayat geçirmenizi sağlayabilmektedir. Gülmek ve hatta güler yüzlü olmak daima size olumlu yönde etki edecektir. Pozitif bir yaşam sürmek sağlık açısında oldukça önemlidir. Pek çok hastalık mutsuzluk ve depresyon sonucu meydana gelmektedir. Gülmek bu tür olumsuz etkenlerin önüne geçerek sağlıklı bir hayat geçirmenize olanak sağlamaktadır.

2. Karın Kaslarınızı Çalıştırır

Hayatta daima pozitif olmak hem sizin için hemde çevrenizde bulunan insanların ruh sağlığı için oldukça önemlidir. Kahkaha atacak kadar gülmek karın kaslarınızın ve diyaframınızın çalışmasını sağlar. Böylelikle eğlenerek karın bölgenizde bulunan yağları eritebilirsiniz.

3. Zihinsel Sağlığınıza Etki Eder

Gülmek, pek çok sağlık sorunun önüne geçmesinin yanı sıra, ruhsal ve zihinsel sağlığınızın da yerinde olmasını sağlar. Gülmek için çeşitli yollar deneyebilir, arkadaşlarınız ile vakit geçirebilirsiniz.

 

4. En Etkili Detokstur

Gülmek aslında tahmin edildiğinden çok daha faydalıdır. Gülerken karın kaslarına yapılan basınç sonucu vücudun hücre içi fazlalık toksinlerini atmasına yardımcı olmasının yanı sıra lenf kanallarındaki dolaşımı hızlandırır.

5. Kalbi Korur

Kalp sağlığı açısında oldukça etkili bir role sahip olan gülmek, kalp krizi riskini ortadan kaldırıyor. Çeşitli araştırmalar sonucu bilim adamları tarafından desteklenen bir diğer durum ise kahkaha atmanın kardiyak bypass hastalığının riskini azaltmasıdır.

6. Pozitif İletişimi Sağlar

Gülmek ve güler yüzlü olmak hayatınız boyunca diğer insanlar ile pozitif bir iletişim gerçekleştirmenizi sağlar. Huysuz biri olmak yerine gülüp eğlenmek sizi eğlenceli kılar. Yeni bir ortama girdiğinizde güler yüzlü olmanız daima olumlu yönde etki edecektir.

 

Gülmenin Kısaca Faydaları

Gülmek cinsel hayatınızı olumlu yönde etkiler

Tansiyon dengeleyici görevi üstlenebilir

Bedeninizdeki sızıların etkisini minimize eder

Stres atmanıza ve ruh halinizin iyileşmesine yardımcı olur

Diyabeti (şeker hastalığı) önler

Mutluluk hissini arttırır

Olumsuz davranışlardan uzaklaşmanızı sağlar

Sindirim sisteminizi iyi yönde etkiler ve bedenen iyi hissetmenizi sağlar.