27 Ağustos 1961’de Teksas’ta doğan Tom Ford oyuncu ve yönetmendir. 17 yaşında sanat tarihi okumak için New York’a gider. Okuduğu okulu bir yıl içinde bırakır çünkü okuduğu bölümün tasarım gücü için yeterli gelmediğini düşünür.

Moda her zaman tutkusudur ama yine de farklı bir yol izleyerek Parson’s School of Desing’da mimarlık okumaya karar verir.Mimarlık eğitimi alırken, Tom Ford Pop Art’ın yaratıcısı Andy Warhol’la tanışır.Bu isim, Tom Ford’un bir stil dehası oluşunda büyük katkı sağlar.

90’lı yılların başında canlılığını yitiren Avrupa markaları Tom Ford tasarımlarıyla yeniden kıpırdamaya başladı. Gucci bu markaların en başında geliyordu, artık yavaş yavaş itibarını kaybeden bu İtalyan markası, onun sayesinde tekrar canlandı.

Gucci'nin alametifarikası sayılan 'seksi kırmızılar'ı o yarattı, defilelerde kullandığı modellere smoky-eye göz makyajını ilk o yaptırdı ve bugün bir 'it girl' sayılan moda ikonu Carine Roitfeld'i ilk o keşfetti...

                   

https://www.thecut.com/2019/02/nyfw-fall-2019-tom-ford-runway-beauty-and-makeup.html

Gucci’yi ayağa kaldırma serüveninde Tom Ford kadar Madonna’nın da katkısı büyük.1995 yılında Madonna’nın MTV Müzik Ödülleri töreninde giydiği Tom Ford imzalı Gucci gömlek o kadar beğenilir ki Gucci’nin satışlarında patlama yaşanır.


Mavi korse tarzı gömlek “Zamansız Kıyafetler” arasına katılır. Marka yeniden ihtişamın ve statünün sembolü olur.

2000 yılında Gucci ve Yves Saint Laurent’le birleşmesi sonucu Tom Ford, YSL’nin baş tasarımcısı unvanını alır. Reklam kampanyaları moda dünyasında büyük yankı uyandırır. Tom Ford bu bilinçle cinsiyetsiz bir parfüm tasarlar ve sansasyonel bir reklam filmiyle piyasaya sürer. Reklam filmi çok ses getirmiştir, Black Orchid satışlarında patlama yaşanmıştır.

                                                                          https://www.tomford.com/black-orchid/T0-BLACK-ORCHID.html

2011 ilkbahar / yaz koleksiyonu Tom Ford için mükemmel bir geri dönüş olmuştur.  

Beyonce, Julianne Moore, Stella Tennant, Rita Wilson ve Lauren Hutton gibi isimlerin modellik yaptığı, bir show ile tanıtıldı. Moda dünyasında sıkça bahsedilen ” Tom Ford kadını olmak ayrıcalıktır ” sözü bu koleksiyon ile canlılık kazanmıştır.