1881 senesinde doğan ve bir zanaatkarın oğlu olan Guccio Gucci, House of Gucci markasını 1906 senesinde Floransa’da bir saraciye mağazası şeklinde kurdu. Guccio Gucci’nin ilk yeteneği, daha çok deri ürünler üzerindeki zanaatkarlığı ile kendisini gösterdi. 1920’lerde biniciler için deri çantalar satmaya başladı ve biniciler atlı arabalardan atsız arabalara geçtikçe, lüks valizlerin satışı ile devam etti. 1938 senesinde Guccio Gucci, ilk mağazasını Roma şehrinde, Via Condotti‘de açtı.

1947 senesinde Gucci ikonu olarak, bambu saplı deri çanta kabul edildi. 1950’lerde ise kırmızı çizgili ve örümcek ağlı bir marka tanıtımı yapıldı. Deri çanta ve makosen gibi bu desen de amblem olarak kabul edildi. Guccio Gucci, klasikleşen ürünlerinin birçoğunu 1950’lerin başlarında tasarladı; valiz, ayakkabı ve kravat gibi ürünler ile birlikte bambu kulpa uyumlu en bilinen el çantaları örnektir. 1953 senesinde ölümü ile, ailesi Beverly Hills, Paris, Palm Beach, Tokyo ve Londra’da mağazalar açtı. Böylelikle marka başarısı ile boyut atladı. 1960’larda ise Gucci İmparatorluğu kendisini daha fazla gösterdi. Grace Kelly, Audrey Hepburn ve Peter Sellers gibi Hollywood yıldızları, Gucci ismini “şık” sözcüğü ile aynı anlamda kabul etti. Daha sonraları “Jackie O” adı ile bilinecek olan Gucci omuz çantası ile fotoğrafı çekilen star Jackie Kennedy de markanın başarısına katkı sağladı. Şirket “GG” logosu ile yenilendi.

Business Week gazetesi 2006 senesinin en çok satış yapan ikinci moda markası olarak Gucci’yi gösterdi. Bugün de dünyanın en çok satış yapan İtalyan markası olarak bilinmektedir. Gucci bugün, Fransız Pinault-Printemps-Redoute (PPR) adında kurulan şirketler grubunun himayesi altındadır. Dünyada toplam 425 mağazası olmakla birlikte ve tasarımlarını franchise ve elit mağazalar içerisinde de satmaya devam etmektedir.

Gucci,1990 senesinde yenilik ve geleneklerin çağ açan birleşimini, kadın giyimde adını duyuran tasarımcı Tom Ford ile alıcılarına yeniden sunmayı başardı. Gucci’de deneyimlediği yalnızca dört sene sonrasında, 1994 senesi ile baş tasarımcılık unvanını elde eden Tom Ford, Gucci’yi yeniden kaliteli ve şık kavramlarının en yükseğine çıkardı. Ünlü isimler, elit tabaka ve marka çalışmaları ile sesini duyuran büyük girişimler, bu markaya yenilik getirdi. Yüksek ve sivrilen topuklar ile metal eklentilerin olduğu tasarımlarla hareket kazandırılan ipek detaylı jarse elbiseler, Tom Ford’un eşsiz çalışmalarının simgeleri haline geldi. Marka vizyonun genişlemesi sonrasında, 1990’lı senelerin başlarında Safilo Group ile anlaşılarak, gözlük satışı için de lisans alındı. Birbirine geçen Gucci logosunun yer aldığı güneş gözlükleri üretildi. Gucci’nin bilinen müşterileri adına açtığı mağazalarda yerini aldı.