Renklerin insan yaşamındaki büyük yeri bulunmaktadır? Son yıllarda yapılan birçok araştırma ve çalışmalar sonucunda oldukça çeşitli bilgiler toparlanmıştır. Peki giyim renginizin anlamı nedir? Renklerin psikolojimizi nasıl yansıtmaktadır?

 

Giyim Renginiz Ne Anlama Geliyor?

Herkesin en sevdiği bir favori rengi vardır ama her rengin sizin hakkınızda farklı bir izlenim bıraktığını bilmeniz gerekmektedir. Hiç şüphe yok ki, bazı renkler kendinize güveninizi bile önleyebilmektedir. Bazen ruh halinizi değiştirebilir bazen de gününüze heyecan katabilir. Peki, hangi renk ne anlam ifade etmektedir? Seçtiğiniz renklerin anlamını ve psikolojimizin nasıl olabileceğine hadi hep birlikte göz atalım.

 

Siyah

Hiç şüphesiz siyah renk sevenler çoğunlukta çünkü klas görünüme sahiptir. Siyah giymek yetki anlamına gelir. Bu rengi giyen kişi saygı görür ve yetkili bir kişi olarak karşılanır. Ancak fazla siyah giymek, sizleri hayal kırıklığına uğratabilir. Saatler veya mücevherler takarak giyiminizi uyumlu bir şekilde süslemeyi unutmayın.

 

Beyaz

Beyaz giymek masumiyeti temsil eder. Ayrı zamanda temizliği. Pozitif bir renk olduğu için basit ve dengeli bir insan olduğunuzu gösterir.

 

Mavi

Mavi, siyah ve beyazın dışında en yaygın giyim rengidir. Çok huzur dolu bu renk, vücutta sakinleştirici etkiye neden olmaktadır.

 

Kırmızı

Hiçbir şey kırmızı bir elbiseyi yenemez. Çünkü kırmızı rengi romantizmi temsil eder ve erkeklerin gözünde kadınları çekici kılan bir etki yaratır. Ayrıca kırmızı renk duygusal olarak yoğun duygular içerisinde olduğunuzu, Çok tutkulu veya biraz agresif olduğunuzu göstermektedir.

 

Mor

Lüks ve zenginliği temsil eder. Kişinin yaratıcı tarafını gösterir. İnsanlar bu rengi giymeyi ya çok sever ya da nefret eder. Kendinize ve zevkinize çok güvendiğinizi ve kendinizden emin olduğunuz anlamına gelmektedir.

 

Turuncu

Bu eğlenceli bir renk olarak bilinir. Çok dikkat çeker ve sizi sosyal, arkadaş canlısı ve coşkulu gösterir. Ancak aşırı turuncu renk, sizi bir mahkum gibi gösterir. Ama turuncu aksesuarlar takmak sizin kıyafetinize bir coşku katacaktır.

 

Sarı

Bu da turuncu renk gibi eğlence ve neşenin rengidir. İlginç ve aktif bir kişiliğe sahip olduğunuzu gösterir. Ruh halinizi düzelten özelliklere sahip olduğundan sarı renk giyinmeyi deneyin. Konsantrasyonu arttırdığı kanıtlanmış bir gerçek. Bu yüzden vurgulayıcı insanların ve bloknot defterlerinin ana rengidir.

 

Kahverengi

Dünyanın ve doğanın rengi demektir. Bu gerçek ve güvenilir bir insan olduğunuzu gösterir. Araştırmalar kahverenginin insanlar arasındaki iletişimi diğer renklerden daha fazla teşvik ettiğini göstermiştir.

 

Pembe

Bu renk daha çok kadınların rengi olduğundan, sevecen ve yumuşak bir kadınsı tarafınızı gösterir. Sempatik olduğunu, bazen de savunmasız olduğu anlamına gelir. Ayrıca romantizmin rengidir. Ancak kırmızı kadar değil!