Girişimci olarak bilgi birikiminizin yüksek olması şart.

Pazarlama, planlama, networking, ürün geliştirme, reklam ve hayatın pek çok alanında bilgili olmanız gerek. Eğer tek başınıza çalışıyorsanız yani arkanızda bu konularda uzmanlaşmış bir ekip yoksa sizi başarıya taşıyacak tek şey donanımınız ve merak duygunuzdur. Sizi sıradan insanlardan ayıracak şey zeki olmanız, azimli olmanız, esnek olmanız değil; meraklı olmanızdır.

Merak ise gündelik şeyleri bile anlamaya çalışmakla, sorgulamakla, soru sormakla kazanılan bir özelliktir. Hayat boyu öğrenmenin bitmediğini idrak eden kişiler, bugün şaşırdığımız: “Benim aklıma nasıl gelmedi bu?” dediğimiz parlak ürün ve fikirlerin arkasındaki insanlardır.

Walt Disney bu konuda şöyle diyor:

“Sürekli ilerliyoruz, yeni şeyler üretiyoruz, yeni kapılar açıyoruz. Çünkü biz meraklı insanlarız ve merak bize yeni kapılar açıyor.”

Peki ama merak duygusu nasıl geliştirilir? Merak duygusu neden bu kadar önemlidir? Yazımızda bu soruları cevaplamaya çalışacağız.

 

1. Merak, Sürüden Ayrılmanızı Sağlar

Girişimci bir kişi, dünyayı anlamak için meraklı olmak durumundadır. Dünya üzerinde sayısız olay ve olgu bulunmaktadır. Ancak bazı şeylerin yanlış olduğunu, bazı şeylerin geliştirilmeye muhtaç olduğunu yalnızca çevresine meraklı gözlerle bakan insanlar görebilir. Zaten girişimcilik de hemen hemen bundan ibarettir. Girişimci insan, çevresindeki olaylara bakar ve daha iyi bir alternatifin olduğunu düşünerek ortaya bir ürün veya hizmet koyar. Sorunlara karşı çözüm sunmak, sorunlara farklı açılardan yaklaşmak için ise meraklı olmak gerekir.

Eğer meraklıysanız, istekliyseniz ve çevrenize dikkatli gözlerle bakıyorsanız bu mentalite size yeni fikirler kazandırır. Merak duygusu size yeni ve taze ihtimallerin varlığını gösterir. Yani meraklı bir insan, olaylara göründüğü gibi bakmakla yetinmez, olayların perde arkasını da anlamaya çalışır.

 

2. Merak, Doğru Soruları Sormanızı Sağlar

Sorunlara çözüm bulmak ayrı bir şeydir, daha önce fark edilmeyen bir sorunu fark etmek ayrı bir şey… Peki daha önce fark edemediğiniz bir şeyi nasıl fark edebilirsiniz ki? Merak size yepyeni kapılar aralatacaktır.

Merak, sorular sormanızı ve bu sorulara yanıt aramanızı sağlar. Bu cevaplar da dünyayı daha iyi anlamanıza ve daha önceden fark edemediğiniz sorunlara çözüm bulmanıza yardımcı olur.

Kimse çevresindeki her şeye tamamen hakim olamaz. Zaten meraklı bir insan da bunun farkındadır. O tevazu ve berrak bir kafayla bilgi birikimini ve duyarlılığını artırmaya çalışır. Bu çaba ise girişimcilikte ve hayatın her alanında kişiye şahane fırsatlar sunar.

 

3. Merak, Başarısızlık Korkusunu Azaltır

Büyük şeyler elde etmek için büyük riskler almayı bilen kişiye “girişimci” denir… Büyük riskler doğal olarak büyük başarısızlıklara da gebe olabilir, ancak bir girişimci konuya başarıya ulaşmanın yolları açısından bakar. Eğer girişim başarısızlıkla sonuçlanırsa bu da dünyanın sonu değildir. Gerçek bir girişimci hatalarından ders alır ve geçmişe takılmak yerine geleceğe bakar. Bu da belirsizliklere karşı onun elini güçlendirir, onun uyum yeteneğini geliştirir.

Merak duygusunu geliştirmek, bir girişimcinin başarısızlık korkusuna karşı sahip olabileceği en önemli özelliklerin başında gelir. Meraklı olmak, olumlu ya da olumsuz beklenmedik durumlara karşı hazırlıklı olmayı sağlar.

Özetle meraklı bir insan, başarısız olduğunda pes etmez. Bu başarısızlığı yeni fikirlerin, yeni keşiflerin, öğrenilecek yeni şeylerin başlangıç noktası olarak görür.

 

4. Merak, Üretkenliği Artırır

Yaptığınız şeyleri neden şu an yaptığınız şekilde yapıyorsunuz?

Kendinize bu soruyu daha önce sordunuz mu?

Merak duygusu olmayan bir insan bu soruya “Çünkü böyle öğrendim.” cevabını verecektir. Ancak meraklı bir insan bu cevaptan tatmin olmaz. Zira merak, kişiyi neyi niçin yaptığını analiz etmeye yöneltir.

Meraklı bir insan yaptığı işlere yönelik kendine şu soruları yöneltir?

Bu yaptığım şeyin amacı ne?

Bunu başka hangi türlü yapabilirim?

Bunu yapmanın daha kolay ve verimli bir yolu var mı?

Bunu tamamlamak için ihtiyacım olan şeyler ne?

Girişimci insanın zamanı çok değerlidir. Bu nedenle işlerinde neyi nasıl ve niçin yaptığını bilmek durumundadır. Bu noktada merak duygusu, kişiye bilinç kazandırır. Neyi niçin yaptığını bilen bir insan da daha üretken ve daha verimli çalışır.

 

5. Merak, Yaptığınız İşi Sevmenizi Sağlar

Yaptığınız işi sevmek, hem başarınızı artırır hem de iş hayatında tatmin olmanızı sağlar. Meraklı bir insan, sürekli yeni şeyler öğrenir, yeni insanlarla tanışır, yeni deneyimler kazanır. Bunlar da onun iş hayatında ve sosyal hayatında sıkılmasını, bunalmasını, yorulmasını önler.

Merak duygusu kişinin işini tutkuyla yapmasını ve çevresine olumlu enerji yaymasını sağlar.