Fotoğraflarda neden güzel çıkmıyorum, fotojenik değil miyim? Vesikalık fotoğraflarımı hiç beğenmiyorum, vesikalık fotoğraflarda nasıl güzel çıkarım? Ali ya da Ayşe benden daha mı güzel, yoksa fotoğrafı çeken mi güzel çekmiyor diye düşündüğünüzü biliyorum. Ama fotoğraflarda güzel çıkmamanızın tek nedeni bunlar değil, asıl önemli nedeni fotoğraf çektirmeyi bilmiyor olmanız ve uygun olarak ne zaman, hangi kıyafetlerle fotoğraf çekeceğinizi bilmemeniz. Sizlere sunacağımız belli başlı püf noktaları dikkate alıp, bu açıdan hareket ederseniz sizler de güzel çıkacaksınız.

Fotoğrafta Güzel Çıkmanın Yolları

Özel bir fotoğrafçı eşliğinde fotoğraf çektirecekseniz; kasıntı pozlardan uzak, habersiz fotoğrafları tercih edin. Siz hareket halinde olun, fotoğrafçı sizi mutlaka güzel pozlarınızı yakalayacaktır. Alkolüyken fotoğraf çekinmekten kaçının. Gözleriniz düşük olacak ve ağzınızın yamuk çıkma olasılığı daha fazla olacaktır. 333, demek tabiri eskiden kaldı. Dudaklarınızı büzüştürmek yerine “Money” diyerek ağız çevrenizi geniş bırakıp, gülümsemek daha iyi olacaktır.

 

Fotoğrafı Öğlen Saatlerinde Çekmeyin

Öğle saatindeki çekim yapmaktan çekinin. Bu saatlerde çekilen fotoğraflarda gözlerinizin altı mor, yüzünüz ruh gibi gözükecektir. Bunun için sizi en iyi fotoğraflayacak zaman dilimi gün batımını tercih edin. Böylelikle daha canlı ve genç gözükeceksiniz.

Fotoğraf Çekilirken Kusurlarınızı Örtün

Suratınızda akne lekeleri ve sivilceler varsa kapatıcılar kullanarak bu sorunları ortadan kaldırın. Dudaklarınızı hafif bir ruj kullanın ve gözlerinize kalem çekin. Kesinlikle aşırı makyajdan kaçının.

Fotoğrafın Çekim Açısına Dikkat Edin

Boyunuzun yukarısında çekilen fotoğraflar sizi daha uzun ve zayıf gösterecekken, direk açılı ya da aşağıdan çekilen fotoğraflar sizi şişman ve kısa boylu gösterecektir. Doğrudan objektife bakmayın. Bu açıdan bakmanız sizi robot gibi, hissiz gösterebilir bunun için hafifte olsa yana bakın.

Fotoğraf Çekilirken Kıyafet Seçimine Dikkat Edin

Kıyafetlerinizi seçerken dikkatli olun. Unutmayın güneşten sonra diğer ışık kaynağınız giydiğiniz kıyafetlerin rengi olacaktır. Esmerseniz canlı renkler tercih ediniz. Çok açık tene sahip iseniz açık tonlu renklerden kaçınmalısınız. Giydiğiniz kıyafetler, taktığınız aksesuarlar fotoğraflarda güzel çıkmanız üzerinde oldukça etkilidir.

 

Fotoğraf Çekilirken Mekana Dikkat Edin

Mekan seçimi de oldukça önemlidir. Yeşilliğin bol olduğu, renklerin bir arada olduğu yerde fotoğraflar daha güzel çıkar. Mekanın enerjisi sizin fotoğraflarda güzel çıkmanız üzerinde oldukça önemlidir.

Fotoğraf Çekilirken Güzelliğe Dikkat Edin

Evet güzellik faktörü önemlidir ama güzel olmanız fotoğraflarda güzel çıkmanızı sağlayamaz. Bazen görürüz çok güzel olan biri fotoğraflarda hiç güzel çıkmaz. İşte bu, yukarda saydığımız nedenlerden, yani fotoğraf çekmeyi veya poz vermeyi bilmeyen birinden kaynaklanıyor.

 

Fotoğraf Çekilirken Arka Fona Dikkat Edin

Eğer arka fon olarak beyaz renkli bir yer seçerseniz, akıllı telefonların sizi muhteşem göstermesi kaçınılmazdır. Sonuçta ayarları otomatik olarak size yoğunlaştırıp, renginizin son derece doğal ve estetik çıkmasını sağlayacaktır. Özellikle pembe ve sarı fonlardan uzak durun!

Fotoğraf Çekilirken Dile Dikkat Edin

Mutlaka bir aynanın karşısına geçip deneyin. Dilinizi ön üst dişlerinizin arkasına dayayın ve gülümseyin. Gördünüz mü, suratınız nasıl toparlanıyor ve ne kadar çekici bir hal alıyorsunuz.

Fotoğraf Çekilirken Gözlere Dikkat Edin

Fotoğraf çektirmeden evvel, gözlerinize bir kaç damla su ya da lens solusyonu damlatırsanız, hem daha canlı bir göze, hem de pırıl pırıl parlayan ışık saçan bir göz formuna sahip olursunuz.

 

Fotoğraf Çekilirken Gıdığa Dikkat Edin

Ufacıkta olsa bir gıdığınız varsa, unutmayın resimlerde bir yağ kütlesi gibi çıkabilir. Bu yüzden fotoğrafların üstten çekilmesine gayret edin.

Allık Dağılımına Dikkat Edin

Allığınızın yanaklarınıza tam olarak dağıldığından emin olun, e tabi resimlerde çift yanaklı görünmek istemiyorsanız!

 

Rimeli Bol Bol Sürün

Mutlaka bol bol rimel sürün, hatta imkanınız varsa takma kirpik bile takabilirsiniz. Gözlerinizin çekici ve suratınızın muhteşem görünmesini sağlamaktadır.

Cildinizle Aynı Renk Fondöten Kullanın

Cilt renginizle uyuşan bir fondöten kullandığınızdan emin olun. Zira özellikle flaş kullanılarak yapılan gece çekimlerinde hortlak gibi çıkabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için mutlaka cildinizle aynı renkte olan bir fondöten kullanın.

Işığa Bakın

Fotoğraf çekmeden 5 saniye önce ışığa bakın, bu göz bebeklerinizi canlandıracak, ayrıca kırmızı gözlü çıkmanızı da engelleyecektir.

Gölgeyi İyi Ayarlayın

Özellikle tam tepeden gelen yoğun ışık süzmesinden kaçının. Bu şekilde çektireceğiniz fotoğraflarda saçlarınızın üst kısmı parlayacak fakat suratınız gölgede kalacaktır.