Makyajınızın doğal durmasını mı istiyorsunuz? Bunun için makyaja başlamadan önce cildinizi kesinlikle temizlemelisiniz. Güzel bir cilt bakımı, peeling, maske, nemlendirici, tonik bütün aşamaları tek tek yapmalısınız. Eğer temizlenmemiş bir cilde fondöten uygularsanız kalıp halinde ve pütür pütür duracaktır. Ne yazık ki üşendiğimiz için bazı teknikleri atlayabiliyoruz. Makyajın en temelinde cilt temizliği bulunmaktadır. Eğer cildiniz kuruysa haftada bir cildinizi canlandıracak maskeleri uygulamanız gerekir.  Şimdi fondöten sürmeden önce size yapılan yanlış taktikleri madde madde açıklayacağız.

 

Yanlış 1: Peelingi unutmak

Yüzünüzü nemlendirmediğiniz sürece, düzenli peeling uygulamadığınız sürece fondötenden de güzel bir sonuç beklemek hata olur. Çünkü fondöten kuru ve bakımsız bir cillte olumlu sonuçlar vermez. Öncelikle cildin hergün düzenli olarak bakımını yapıp nemlendirmek birinci şart.

 

Yanlış 2: Cildine göre yanlış tonda fondöten kullanmak

En önemli kurallardan bir tanesi ten rengine uygun fondöteni bulmak. Aksi halde etrafta dolaşan ten renginden çok koyu yada açık yüzlerce fondöten kullanmış insan görmek kaçınılmaz oluyor. Fondötenim neden doğol durmuyor demeden önce teninize uygun fondöteni bulmanız gerekir.

 

Yanlış 3: Primer kullanmamak

Makyaj bazı uygulamadan yüzünüze uyguladığınız herşey kötü bir görüntü ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Yani doğru fondöteni bulduktan sonra alıp hemen yüze sürmekle de iş bitmiyor. Fondöten işlemi öncesi yüzünüze mutlaka primer uygulamalı daha sonra fondöten kullanmalısınız.

 

Yanlış 4: Cilt yapınıza uygun ürün kullanmamak

Öncelikle cilt tipinizin ne tür yapıda olduğunu (yağlı, kuru, hassas) unutmayın ve ona göre bir fondöten kullanın. Yağlı ciltlere özel, kuru ciltlere özel artık heryerde cilt tipinize uygun fondöten bulmak kolay.