Floransa, günümüzde İtalya'nın en çok turist çeken kentlerinden biri olmasının yanı sıra tarihi açıdan da büyük öneme sahip bir kent. Avrupa'nın ve bir şekilde tüm dünyanın kaderini değiştiren Rönesans'ın ortaya çıktığı kent olan Floransa, Michelangelo, Bernini, Rafaello ve da Vinci'nin yaşadığı kent olan Floransa, sahip olduğu bu mirası günümüz insanlarına aktarıyor.


Toskana'nın bereketli topraklarında kurulu olan Floransa, İtalya'nın en çok bilinen ve ziyaret edilen kentlerinden biri. Ortaçağ ve Rönesans'ta etkili bir şehir devleti olan Floransa, çok sayıda sanatçı ve bilim insanının da yetiştiği bir kent.


Toskana'nın etrafı üzüm bağlarıyla dolu, Arno nehrinin içinden geçtiği Floransa, 102 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Yemyeşil tepelerle kaplı olan Floransa, İtalyancada Firenze olarak isimlendirilir.


Roma, Milano, Venedik, Pisa, Bologna, Cenova, Napoli ve Torino'ya doğrudan seferlerin gerçekleştirildiği İstanbul'dan Floransa'ya direkt uçuş bulunmuyor. Floransa'ya olan yakınlığı nedeniyle genellike Bolonga uçuşları Türk vatandaşlarının tercih ettiği ulaşım alternatiflerinden biri.

Floransa, Kuzey İtalya kentlerindendir. Roma'yı merkez nokta olarak kabul ettiğimizde İtalya'nın kuzeyi ve güneyi arasında bir takım kültürel farklar dikkat çeker. Özellikle yaşam tarzında fark edilen bu farklılıklar göze çarpar.

Örneğin İtalya'nın güneyinde yer alan Napoli'deki insanlar Floransalılara göre daha sıcakkanlı ve bize benzer özelliklere sahiptir. Floransa'yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının geçerli bir Schengen vizesine sahip olmaları gerekiyor.


Kenti ziyaret etmeye gelenlerin bir açıkhava müzesinde bulunduklarını unutmamaları gerekiyor. Hemem hemen her şeyin yüzlerce yıl öncesinden bu yana başarılı bir şekilde korunduğu kentte bu özen turistlerden de beklenmektedir.

Medici ailesinin yönetimine Ortaçağ boyunca ticarette büyük gelişme kaydeden kent, bu refah ortamı sayesinde sanat ve düşünce alanında da dünyanın geri kalanından ayrılmaya başlar.

Floransa 15. yüzyılda Leonardo da Vinci, Michelangelo, Macchiaveli, Donatelo, Brunelleschi gibi önemli sanatçı, bilim insanı ve düşünürlerin yaşadığı bir kentti.


Bu zenginlik, kentin dünyanın gidişatına yön veren Rönesans'a da ev sahipliği yapmasına yol açar. Medici ailesi başta olmak üzere kentin ileri gelenlerinin desteklediği sanatçılar ve bilim insanları hem Floransa'nın hem de Avrupa'nın ardından da dünyanın kaderine etki etti.

Zaman içinde zenginliğin farklı coğrafyalara kaymasıyla şaşalı günleri geride kalan Floransa, İtalya'nın tek bir krallık çatısı altında birleşmesinin ardından kısa süre başkentlik yapmıştı. İkinci Dünya Savaşı'nı büyük hasarlar görmeden atlatmayı başaran şehir bu sürecin ardından kendisini toparlayıp turizm açısından hem ülkenin hem de dünyanın önemli rotalarından biri haline geldi.


Floransa'nın bir kültür sanat ve bilim başkenti olduğunu bir kez daha belirtelim. Arno nehrinin ikiye ayırdığı bu tarihi kentteki birçok yapı Ortaçağ ve hemen ardından gelen Rönesans döneminden kalmadır. Kent aynı zamanda dünya tarihine damga vurmuş isimlerin de doğup büyüdüğü ve yaşadığı bir şehirdir. Bunlar arasında Leonardo Da Vinci, Bruneleschi, Michelangelo ve Machiavelli bu isimlerden sadece birkaçıdır.

Floransa'yı hakkını vererek gezmek için birkaç güne ihtiyacınız olacak. Bu konuda gitmeden önce mümkün olduğunca fazla kaynağı taramanız sizi bu muhteşem kent hakkında daha bilgili kılacaktır.


Medici Sarayı, Uffizi Galerisi, Duomo Katedrali, Vecchio köprüsü Floransa'da görülmesi gereken yerler sıralamasında en üstte yer alıyor. Bunun yanı sıra Ortaçağ'dan kalma sokaklarda kaybolmak mutlaka yapmanız gereken şeylerden biri.