"Uzak bir gelecekte" geçen pek çok popüler kültür aslında günümüzde geçiyor. İşte daha önce çekilmiş V for Vendetta, Pasifik Savaşı, X-Men: Geçmiş Günler Gelecek, Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti gibi filmler 2020'leri böyle tahmin etmiş:


V for Vendetta

V for Vendetta'ya göre 2020'de Britanya, ikinci bir iç savaş ve küresel bir salgının sonucu olarak oldukça distopik bir toplum haline geldi. V for Vendetta çizgi romanı 1990'larda geçiyor ve 1982 ile 1985 yılları arasında seri olarak yayımlandı. Renkli versiyonu 1989'da tamamlandı ve film uyarlaması 2006'da yayınlandı.Pasifik Savaşı (Pacific Rim)

Pasifik Savaşı'nda insanlar 2020 yılını çoğunlukla dev robotlarla deniz canavarlarıyla savaşarak geçiriyor. 2020, Yancy ve Raleigh Becket'in Jaeger Gipsy Danger'ın ortak pilotluğunu üstleneceği yıl. Trajik bir şekilde Yancy aynı yıl ölür ve Raleigh programdan ayrılır. Film 2013 yılında gösterime girdi.X-Men: Geçmiş Günler Gelecek (X-Men: Days of Future Past)

X-Men: Geçmiş Günler Geleceği'nde 2023 yılı, Sentinel'lerin (mutant avcısı robotlar) neredeyse tüm insanlığı öldürdüğü yıldır. Wolverine'in 1973'e zamanda yolculuk yapması ve Sentinel'lerin yaratılmasını engellemesi gerekiyor. Filmdeki olayların çoğu '73'te geçiyor. X-Men: Geçmiş Günler Geleceği 2014'te gösterime girdi.Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti (In Dawn of the Planet of the Apes)

Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti'nde 2026 yılı insanlar için pek de iyi bir yıl değil. Film, Maymunlar Cehennemi: Başlangıç'tan (Rise of the Planet of the Apes) on yıl sonra geçiyor. Simian gribi adı verilen bir hastalık insan nüfusunu önemli ölçüde azalttı ve medeniyet çöktü. Filmin sonunda insanlarla maymunlar arasında bir savaş çıkar. Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti 2014 yılında vizyona girdi.