Fiat, otomobil dünyasının en popüler şirketleri arasında yer almaktadır. Ünlü otomobil üreticisi, İtalyan tarzını araçlarına yansıtan şık, teknolojik ve estetik tasarımlarıyla ön plana çıkmaktadır. Öyleyse küresel otomotiv endüstrisinin en eski şirketlerinden olan Fiat otomotivi daha yakından tanıyalım. Fiat hakkında az bilinen ilginç gerçekleri listemizde sıraladık. İşte dünyanın en büyük araç firmaları arasında yer alan Fiat hakkında 20 ilginç gerçek sizlerle!

 

1. Fiat otomotiv, 11 Temmuz 1899 tarihinde İtalyan iş adamı Giovanni Agnelli tarafından Torino’da kurulmuştur. Şirket ismini Fabbrica Italiana Automobile Torino kelimelerinin baş harflerinden almaktadır.

2. İtalyan otomobil üreticisi Fiat, ilk olarak 1900 yılında Corso Dante 35 modelini piyasaya sürmüştür. Model son derece mütevazi 2 silindire ve 3.5 beygir gücüne sahiptir. Firmanın ürettiği ilk araçlar, at arabasına olan benzerliğiyle dikkat çekmektedir.

3. 1900’lü yıllarda Fiat firması toplam 150 kişilik kadrosuyla araba üretimine başlamıştır. Firma yılda toplam 24 araç üretme kapasitesine sahiptir.

4. Fabbrica Italiana Automobile Torino ismiyle kurulan şirket, 1906 yılında kısaltma yaparak “FIAT” ismini kullanmaya başlamıştır. Yaptığı değişiklikle yeni bir ilham alan firma, 100 kg bagaj kapasitesine sahip 4 kişilik yeni aracını üretmek için yola çıkmıştır.

5. Fiat, 1908 yılında Automobile Co adı altından ABD bölümünü yaratmıştır. Fiat bu hamlesiyle Kuzey Amerika'da kurulan ilk araba firmaları arasında yer almaktadır. Şirket sonrasında Fransa, Avustralya, İngiltere, Rusya ve Avusturya pazarına açılmıştır.

 

6. Fiat yalnızca otomobil değil aynı zamanda “uçak, demiryolu araçları, askeri zırhlı makineler” üretmiştir. Firma İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalyan Ordusu için askeri araç ve savaş uçakları üretmiştir.

7. İkinci Dünya Savaşı için üretilen “Fiat G.55” avcı uçağı, dönemin en iyi hava araçları arasında yer almaktadır. 1943 ile 1945 yılları arasında yapımı tamamlanan uçak, tek kişilik kokpitiyle güçlü Daimler-Benz DB 605 motoruna sahiptir.

8. Fiat otomotiv, 1936 yılında bir dönüm noktası yaşamıştır. Şirket efsanevi model “Fiat Topolino” aracını piyasaya sürmüştür. Bu yeni mini araç 3 hp motor gücüyle maksimum 85 km/s hıza sahiptir. Topolino modeli İtalya’da seri üretime geçen ilk araç olmuştur.

9. Fiat, 1938 yılında ilk lüks otomobilini üretmiştir. Firmanın 2800 adını verdiği bu model, lüks bir limuzin olarak tasarlanmıştır. Bu sürüm, şirketin daha çeşitli otomobiller üretebileceğini göstermiş olsa da dönemin savaş koşullarından dolayı istenilen pazar ağı sağlanamamıştır.

10. 1945'li yıllarda firma, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesi ve şirket kurucusu Giovanni Agnelli’nin hayatını kaybetmesinden dolayı zorlu bir döneme girmiştir. Görevi teslim alan Vittorio Valletta, şirketin otomobil üretme gücüne güvenerek “Fiat 500 Topolino” modelini piyasaya sürmüştür.

 

11. Dönemin birçok teknolojik ilerlemesinden sorumlu olan Fiat, 1956 yılında Multiple ilk minivan otomobilini üretmiştir. 1951 yılında başka bir ilginç araç modeliyle ses getiren firma, ilk entegre gövde çerçevesine sahip Fiat Campagnola SUV arabasını üretmiştir.

12. Fiat grubu 1906’da İtalya’da kurulan Lancia  başta olmak üzere 1979 yılında Ferrari’yi ve sonrasında Alfa Romeo, Maserati, Chrysler, Dodge ve Iveco şirketlerini satın almıştır. İtalyan otomobil pazarını tekelde toplayan şirket, aynı zamanda Gilera, Piaggio ve Vespa motosiklet üretici firmalarını da satın almıştır.

13. Mühendis Dante Giacosa tarafından 1957 yılında tasarlanan 500 ailesi, Fiat otomobil firmasının dünya pazarında çığır açan ilk arabasıdır. İki buçuk sene içerisinde 500.000 adet Fiat 500 üreten şirket, başarısını kutlamak için eşsiz gösteri arabasını dünyaya tanıtmıştır.

14. Orijinal Fiat 500; 127 inç uzunluğu, 50 inç genişliği ve 54 inç yüksekliğiyle dünyanın en küçük otomobillerinden biridir.

15. Fiat'ın dizel motorları genellikle “Alfa Romeo, Cadillac, Chevrolet, Citroen, Iveco, Lancia, Opel, Peugeot, Saab ve Suzuki” gibi diğer otomobil üreticileri tarafından kullanılmaktadır.

 

16. İtalyan otomobil devi Fiat, ürettiği prestijli modelleriyle “Avrupa Yılın Otomobili” ödülünü en çok kazanan şirketler arasında yer almaktadır. Firma kazandığı ödüllerle diğer araç firmalarına karşı rekor kırmıştır.

17. Fiat mühendisleri, pazardaki en başarılı motorlardan biri olan 1.3 litrelik V16 Multijet motorunun üretiminden sorumludur. Bu düzel motoru haklı olarak “Yılın Motoru” unvanını kazanmıştır.

18. İtalyan otomobil devi Fiat, 2012 yılında toplam bir milyonun üzerinde araç üreterek rekor kırmıştır. Şirketin en çok üretilen araç modelleri arasında “ Fiat 500, Albea, Egea, Linea, Marea, Palio, Punto, Tempra, Panda, Tipo ve Uno” yer almaktadır.

19.Fiat’ın ticari minibüsleri için ilginç bir adlandırma kuralı bulunmaktadır. Ünlü otomobil üreticisi; Doblo, Fiorino ve Ducato gibi antik İtalyan sikkelerinden ismini almaktadır. 2011 yılında piyasaya sürülen Fiat Doblo, “Uluslararası Yılın Ticari Aracı” ödülünü kazanmıştır.

20. FIAT montaj fabrikaları tüm dünyada bulunmaktadır. İtalya dışındaki en büyük FIAT fabrikası Brezilya’da kurulmuştur. İtalyan otomobil üreticisi şirket politikası olarak siyasi ya da kültürel farklılıklara bakmaksızın dünya çapında lisanslanmaktadır. Türkiye, Fransa, Mısır, Güney Afrika ve Çin’de ortak girişim şirketleri bulunmaktadır.