Farklılaşma stratejisi, günümüz iş dünyasındaki en önemli pazarlama stratejilerinden biridir. Pek çok marka, çok sayıda ürün çeşidi ve çok fazla reklam gürültüsü ile markanızı rekabetten ayırt etmek çok zor ama nihayetinde çok gerekli hale geliyor. Bu nedenle, farklılaşma stratejisi tüm üst düzey şirketler tarafından kullanılmaktadır. Bir farklılaştırma stratejisi kullanarak ürününüzü farklılaştırmanın çeşitli yolları vardır.

Bu makalede, farklılaşma stratejisinin ne olduğunu, nasıl oluşturulacağını ve farklılaşma stratejisinin işinize nasıl fayda sağlayacağını tartışacağız.

 

Farklılaşma Stratejisi Nedir?

Farklılaşma stratejisi, işletmelerin müşterilerine rakiplerinin pazarda sunabileceği ürünlerden benzersiz ve farklı bir şey sağlayarak geliştirdiği bir yaklaşımdır. Farklılaşma stratejisinin uygulanmasının temel amacı rekabet avantajını arttırmaktır. Bir işletme bunu genellikle güçlü ve zayıf yanlarını, müşterilerinin ihtiyaçlarını ve sağlayabileceği toplam değeri analiz ederek gerçekleştirir.

 

Farklılaşma Stratejisi Oluşturmanın Faydaları

Farklılaşma stratejileri, endüstrinizde benzersiz bir niş geliştirmenize yardımcı olabilecek çeşitli avantajlara sahiptir. Farklılaşma stratejisi oluşturmanın olası faydaları şunlardır:

 

İndirimli fiyat rekabeti: Farklılaşma stratejisi, bir şirketin piyasada daha düşük fiyatlardan başka bir şeyle rekabet etmesini sağlar. Örneğin, bir şeker şirketi, tadı iyileştirerek veya daha sağlıklı malzemeler kullanarak şekerlerini farklılaştırabilir. Rakiplerinin daha ucuz şekerleri olmasına rağmen, tüketicilerin o şeker şirketinden isteyebilecekleri lezzeti sağlayamazlar.

Eşsiz ürünler: Farklılaşma stratejisinin bu yararı, bir ürünün benzersiz niteliklerine dayanmasıdır. Şirketiniz, ürünlerinin rakiplerinizin eksik olduğu özellikler listesini oluşturabilir. Bu özellikler ürününüzü farklılaştıracaktır ve bunu etkili pazarlama ve reklamcılık yoluyla iletebilirsiniz.

Daha iyi kar marjları: Ürünler farklılaştırıldığında ve daha kaliteli ürünlere dönüştürüldüğünde, daha büyük kar marjları için daha fazla fırsat sunar. Örneğin, hedef pazarınız en yüksek kalite veya daha iyi değer için daha yüksek bir fiyat ödemek istiyorsa, daha az satışla daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Tüketici marka sadakati: Bir işletme, ürünlerinizin algılanan kalitesini koruyorsa etkili farklılaşma, müşterilerde marka sadakati yaratabilir. Örneğin, bir spor figürü tarafından pazarlanan bir markanız varsa, markanızın değerini arttırdığı için muhtemelen marka bağlılığını artıracaktır.

Algılanan ikame yok: Başarılı bir şekilde farklılaşan bir strateji, piyasada yerini alacak başka bir ürün bulunmadığı fikrini ortaya koyabilir. Bir işletme, benzer ürünler mevcut olsa bile piyasada avantaj elde edebilir, çünkü müşteriler ürününüzü başka bir ürünle değiştirmek istemeyecektir. Şirketler, tüketicilere sık sık devrim yaratan benzersiz ürünler sunarak kendilerini farklılaştırmaya çalışırlar.

 

Farklılaşma Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Bir işletmenin uygulayabileceği iki ana farklılaşma stratejisi türü vardır:

 

Geniş farklılaşma stratejisi: Geniş bir farklılaşma stratejisi, bir şekilde rekabetten farklı bir marka veya iş kurmayı içerir. Sektöre uygulanır ve çok çeşitli tüketicilere hitap eder.

Odaklanmış farklılaşma stratejisi: Odaklanmış bir farklılaşma stratejisi, işletmenin bir ürün veya hizmete benzersiz özellikler sunmasını gerektirir ve niş veya dar bir pazarın gereksinimlerini karşılaması gerekir.

Geniş veya odaklanmış bir farklılaşma stratejisi oluşturmak isteyen işletmelerin, tüketici için daha fazla değer yaratan son derece benzersiz veya farklı ürünler veya hizmetler üretmeleri veya tasarlamaları gerekecektir. Bir kuruluşun tek bir ürün veya bir bütün olarak şirket için farklılaşmaya dayalı bir rekabet avantajı yaratmasının birkaç yolu vardır. Farklılaşma stratejisi oluşturmak için bazı adımlar şunlardır:

 

Neden Bilinmesini İstediğinize Karar Verin

İşletmenizdeki uzmanlığınız hakkında bir fikriniz olmalıdır. Sizin ve işletmeniz için neyin önemli olduğunu ve kuruluşunuzun başarılı olduğu alanları değerlendirmeniz gerekecektir. Bu şekilde, müşterilerinize dar bir farklılaştırıcı sağlayabileceksiniz. Genel markanızın veya belirli ürünlerinizin güçlü ve zayıf yanlarını yazın.

 

Hedef Kitlenizi Araştırın

Araştırma, işletmenizin tekliflerini mevcut ve potansiyel müşterilerin istekleri ve ihtiyaçları ile hizalamanıza yardımcı olacaktır. Bu ayrıca uzmanlığınızı daha çekici hale getirmek için farklılaştırıcı seçiminizi de bilgilendirecektir. Örneğin, ürünlerinizi satın alanlara veya hizmetlerinizi kullananlara ve aradıklarına ilişkin doğru bir fikir edinmek için veri toplayanlara bir anket göndermeye karar verebilirsiniz.

 

Farklılaştırıcılar Geliştirin

Bu adım, markanızı veya ürünlerinizi farklı kılan şeyler bulabilmeniz için önemlidir. Her farklılaştırıcı ilk başta geniş olabilir, bu nedenle farklılaştırıcılarınızı yazmayı ve ardından onları daraltan daha küçük alt bölümler oluşturmayı deneyebilirsiniz.

 

İşte bazı yaygın farklılıklar:

Fiyat

Görüntü veya itibar

İlişki

Hizmet

Ürün

Dağıtım

 

Hikayeni Anlat

İşletmenizin benzersiz hikayesini anlattığınızda, rakiplerinizin muhtemelen sizinki gibi bir hikayesi olmayacağından farklılaşma stratejinize otomatik olarak yardımcı olabilir. Misyonunuzu, vizyonunuzu ve değerlerinizi değerlendirin. Sizi ayıran, hedef kitlenizi müşterilere dönüştüren şey hakkında genel bir hikaye oluşturabileceksiniz.

Hikayenizi hedef kitlenize anlatmak en iyi şirket web sitenizdeki bir biyografi bölümü ile gerçekleştirilir. Sosyal medya kanallarını, ürün ve hizmetleri onlarla daha kişisel bir düzeyde paylaşırken müşterilerinizle çalışan bir diyalog kurmak için de kullanabilirsiniz.

 

Marka İmajı Oluşturma

Daha iyi kalite sağlayarak stratejinizi uygulayın ve marka imajı oluşturun. Hedef kitlenizdeki yeni müşterileri ve müşterileri yakalamak için yaratıcı olmaya ve gerekirse yeniden markalamaya çalışın.

 

Farklılaşma Stratejisi Örnekleri

Sizin bu makale ile değişen bakış açınıza göre verebileceğiniz farklılaşma örneklerini yorumlarda paylaşın ve tartışalım.