Hindistan'ın batısındak Racastan eyaletinde bulunan Karni Mata tapınağı, 25 bin fareye ev sahipliği yatıyor. Kutsal oldukları kabul edilen binlerce fare burada yaşamakta. Buradaki farelerin geçmiş yaşamlarında çocuk olduğuna inanılıyor.

 

 

Karni Mata, Hindistan'ın batısındaki Racastan eyaletinde bulunan ve kutsal kabul edilen bir tapınak. Fakat buranın çok ilginç bir özelliği var.

 

 

Hindular için kutsal kabul edilen tapınağın temelleri 15. yüzyılda atıldı. Ancak tapınağın inşası 20. yüzyılda tamamlanabildi.

 

 

İçinde 25 bin farenin yaşadığı tapınakta, onlara kesinlikle dokunulmuyor. Kabbas adı verilen bu fareler kutsal kabul ediliyor.

 

 

Fareler Tapınağı olarak da bilinen Karni Mata'da yaşayan 25 bin fareye aşırı önem verilirken içlerinde nadir olarak görülen beyaz fareler daha da büyük öneme sahip.

 

 

Tapınakta bulunan farelere zarar vermek Hindu inancına göre kesinlikle yasak. Çünkü inanışa göre bu farelerin bir önceki hayatlarında yasak çeşmeden su içen Hindu tanrısı Karni Mata'nın çocukları olduğu kabul ediliyor.

 

 

Bu inanıştan ötürü tapınağa gelenler farelere en iyi şekilde davranıyor, onları besliyor. Tapınağın etrafı, farelere diğer hayvanların zarar vermemesi için tel örgülerle çevrilmiş durumda.

 

 

Racastan eyaletindeki Bu tapınak yurt dışında da çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Bikaner bölgesindeki Deshonke kasabasına 30 kilometre uzaklıktaki tapınak, çok sayıda belgesele de konu oldu.