Tek başına özgürlüğünü elinde tutan insan ya da ailesinden kopamayan kişiler için evlilik sorumluluğu korkutucu gözükmektedir. Evliliğin ortaya çıkarttığı mecburiyetlerin iki kişiden hayatı tek kişiymiş gibi yaşamalarını istemesi çok da kolay bir şey değildir çünkü evlilik iki kişi içinde hayat boyu sorumluluk alması gereken bir yaşam demektir. Erkek için karısının ve çocuklarının sorumluluğunu almak, kadın içinse erkeğinin ve çocuklarının sorumluluğunu almaktır. Bu nedenle bu sorumluluğu almak istemeyen kişiler kendilerine bahaneler üretmeye başlarlar.

 

Evlilik öncesi kişi hayatını istediği şekilde yaşayabilirken, evlilikle beraber bu yaşantının bir kısmının değişmesi önceliklerin sırasının değişmesi gerekir. Bunlar kariyer yapmam lazım, hayat çok pahalı, bu pahalılıkta evlenilir mi gibi bir takım savunma mekanizmalarıdır. Aslında bu yaşanılan korku evliliğin arka planında kalan hayatın sorumluluğunu alma korkusudur.

Birçok kişide kendi evlerinde gördükleri bozuk aile yaşantısından korkarak evlenmek istemezken, bazı bireyler ise cinsel problemler ve kaygılar dolayısıyla evlenme korkusu yaşarlar. Bu kaygıların birçoğu psikolojiktir.

Görüldüğü üzere insan kendi ya da çevresinde olan problemlerden etkilenip evlilik korkusu yaşamaktadır. Evlilik korkusunu atlatmanın bir yolu bu konuda uzman bir danışmana başvurmaktır.