Kafanızda hiçbir soru işareti kalmaması için hazırladığımız sevgiliye sorulan sorular listemizi mutlaka inceleyin. Evlenmeden önce sevgiliye sorulacak sorular erkeklerin de kadınların da içinin rahat etmesini sağlayacak. Sizi yazıya alalım!

 

1- Evlendikten sonra nerede yaşamak istiyorsun?

Sevgilinle hayatınızı birleştirmeye karar verdiyseniz, ikinizin de yaşamak istediği bir bölgede ev tutmalısınız. Başka şehirlerde yaşayan çiftler arasında bu konuyla ilgili problemler yaşanabiliyor. Hatta İstanbul’da farklı yakalarda yaşayan kişiler bile bu konuda anlaşamayabiliyor.

Öncelikle sırf müstakbel eşinin gönlünü yapmak için “Şimdilik burada yaşayalım. Sonra ben onun fikrini değiştiririm” şeklinde düşüncelere kapılmamalısın. Sevgiline nerede yaşamak istediğini sormalı, kendi fikrini paylaşmalı ve ortak noktayı bulmak için çabalamalısın.

2- Çocuk sahibi olmak istiyor musun?

Sevgiliye sorulacak özel sorulardan birine bakalım şimdi. Çiftler arasında anlaşmazlıklara yol açan konulardan biri de çocuk! O nedenle evlenmeden önce mutlaka çocuk sahibi olmakla ilgili karşı tarafın fikrini almak gerekiyor. Ancak bunu şaka yoluyla değil de ciddi anlamda oturup konuşmanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer sevgilinin bu soruya cevabı “Evet” olursa, kaç çocuk istediğini de sormanda fayda var. Çünkü bu cevap senin düşüncenle uyumlu olmalı. Çocuk konusunda farklı düşüncelere sahipseniz, bu konuda evlenmeden önce orta yolu bulmalısınız.

3- Evlilikle ilgili tereddütlerin var mı?

Bunun sevgiliye sorulacak zor sorulardan biri olduğunun farkındayız. Kişiler, özellikle evlilik tarihi yaklaştıkça kendi içlerinde tereddütler yaşayabilirler. Eğer sevdiğiniz kişiyle hayatınızı birleştirmeye karar verdiyseniz, kafanızda hiçbir şekilde soru işareti olmamalı.

Sevgiline bu soruyu sorarken, kesinlikle dürüst cevaplar vermesini istediğini de belirtmelisin. Sonuçta evlilikten korkması veya endişeli olması seni sevmediği anlamına gelmez. O nedenle karşılaşabileceğin cevaplara karşı olgun davranmalı ve sakinliğini korumalısın.

 

4- Evdeki iş paylaşımını nasıl yapacağız?

Nişanlıya sorulacak sorular arasında en önemlilerden biri bu bize kalırsa! Evlilik; birbirinin hayatını kolaylaştırmak, aynı ev içerisindeki sorumlulukları beraber yerine getirmek anlamına da geliyor. Evlendikten sonra temizlik, yemek, alışveriş gibi işleri tek kişinin yapması bir süre sonra can sıkıcı durumlar ortaya çıkarabilir.

Sevgilinle evlenmeden önce iş paylaşımı yapabilirsiniz. Mesela karşı taraf yemek yapma konusunda iyi değilse temizlik konusunda destek olabilir. Kendi becerilerinizi göz önünde bulundurmanız çok önemli. 

5- Benimle ilgili değişmesini beklediğin bir özellik var mı?

Bunu sevgiliye sorulacak ilginç sorulara dahil edebiliriz. Etrafınızda mutlaka tanık olmuşsunuzdur “Şimdi bazı sorunlar var ama evlendikten sonra düzelir” cümlesini kuran kişilere. Bu beklentiye giren kişiler, umduklarını bulamadıkları zaman hayal kırıklıkları yaşayabilir. Takdir edersin ki insanların belli bir yaştan sonra değişmesi oldukça zordur.

Sevgilinle konuştuğunda ona bu soruyu yönelt! Karşılığında alacağın cevaplarda asla canınızı sıkmamaya özen göster. Çünkü herkesin birbiri hakkında “Keşke daha farklı olsaydı” dediği özellikleri vardır. Sonrasında da karşı tarafın hoşlanmadığı özelliğinin değişebilir olup olmadığını belirtebilirsin.

6- Evlendikten sonra kendime özel vakit ayırabilecek miyim?

Evlenecek olmanız, sürekli beraber vakit geçirmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Kişiler, hayatlarının her döneminde kendileriyle baş başa kalabildikleri ortamlar yaratmaya çalışır. Evlendikten sonra da kafanızı dinleyebileceğiniz veya yakın arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz özel anlarınız olmalı.

Sevgilinle evlenmeden önce kendinize ne kadar vakit ayıracağınızı netleştirebilirsiniz. Mesela en azından haftada bir günü kendine ayırmak istediğini söyleyebilirsin.

 

7- Sinirlendiğinde sana nasıl davranmalıyım?

Sevgiliyi tanımak için sorulan sorular, ilişkilerin ilerleyişi açısından çok faydalıdır. Karşındaki kişinin stresli anında nasıl davranman gerektiğini bilmen her zaman işini kolaylaştırır. Bazı kişiler gergin oldukları anlarda bir süre sessiz kalmayı tercih eder. Bazıları ise çıkıp kısa bir yürüyüş yapar ve sakinleşmiş şekilde geri döner.

Evlendiğiniz zaman yaşanan stresli anlarda, birbirinizi ve kendinizi nasıl sakinleştireceğinizi bilmeniz çok önemli. O nedenle mutlaka sevgiline bu soruyu yöneltmelisin.


8- Finansal konularla kim ilgilenecek?

Sevgiliye sorulacak mantıklı sorularla devam edelim şimdi. Her şey çok romantik, sabah gözünüzü açtığınızda ilk olarak aşık olduğunuz kişiyi görüyorsunuz… Ancak işin bir de finansal tarafı var: Kirayı kim ödeyecek? Elektrik faturasını kim yatıracak?

Müstakbel eşinle bu konuyu konuşup netleştirmelisiniz. Bazı çiftler ortak hesap oluşturarak, evin giderlerini buradaki bakiyeden düşmeyi tercih ediyor. Bazı çiftler ise kendi aralarında faturaları, kiraları ve alışveriş giderlerini eşit şekilde paylaşabiliyor. Sizin de bir plan oluşturmanız şart.

 

9- Ailemde davranışlarından hoşlanmadığın kişiler var mı?

Evlenmeden önce sevgiline sorabileceğin sorulardan biri de bu! Evlilik sürecinde ailelerin ilk tanışmasından başlayarak ve evlendikten sonra da birbirlerinin aileleriyle ilgili problem yaşayan çok sayıda çifte denk gelmişsindir. Bu durumu yaşamamak için ailesel konuların mutlaka konuşulması gerekir. Sevgilinin, ailenin ve akrabalarının içerisinde hareketlerinden rahatsız olduğu biri var mı diye sormalısın.

10- En büyük hayalin nedir?

Sevgiliye sorulacak en güzel sorulardan biriyle bitirelim listeyi! Kişiler, çocukluklarından itibaren hayal kurar ve gelecekle ilgili planlar yaparlar. Gerçekten hayatını birleştirmek istediğin kişinin planlarını da bilmen gerekir. Sonuçta ömür boyu beraber olmak istediğini belirtiyorsan, bu planların içerisinde sen de yer alacaksın.

Sevgilinle karşılıklı olarak planlarınızdan bahsedin. Ortaya birbirinden çok farklı planlar çıkarsa, ortak paydada buluşmaya çalışabilirsiniz.