Çiçekler hoş kokuları ve görüntüleriyle evlerimizi ve ofislerimizi süslüyorlar. Ancak dekor amaçlı kullandığımız çiçeklerin sağlığımıza da müthiş faydaları olduğunu biliyor muydunuz?

Mutluluğu arttırıyor

Araştırmalara göre evde çiçek bakan kişiler kendilerini daha enerjik ve mutlu hissediyorlar.


Anksiyete ve depresyonu azaltıyor

Ormanda uzun bir yürüyüş yapmanın rahatlatıcı, depresyonu azaltıcı etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz fakat her gün bu aktiviteyi yapmak zor olabilir. Buna alternatif olarak çiçeklerin olduğu bir ortamda bulunmak mental olarak sizi rahatlatır, stresi ve depresyonu azaltabilir.

Hafızayı güçlendiriyor

Kokuların hafızamıza etkisi büyük. Bir araştırmaya göre gün içerisinde bir şeyi hatırlamanız çiçekler sayesinde daha kolay oluyor. 100 yaşlı katılımcıyla yapılan bir çalışmada taze çiçeklerin bulunduğu ortamda vakit geçirenlerin, geçirmeyenlere oranla anılarını daha fazla hatırladıkları ortaya çıktı. Görünüşe göre çiçek kokuları unutkanlığı engelliyor.


Yaratıcılığı arttırıyor

Yapılan bir çalışmaya göre taze çiçeklerle dolu bir ofiste çalışanlar, çiçeksiz ofiste çalışanlara göre daha yaratıcı ve yenilikçi fikirler üretiyor. Aynı zamanda çiçeklerle dolu bir yerde çalışanlar kendilerini daha rahat ve huzurlu hissediyorlar; böylece daha verimli oluyorlar.