Tesettür bayanların kullanmaktan zevk aldığı ve her zaman rahatlığından söz ettikleri eşarp modelleri, oldukça kullanışlı modellerdir. Hem rahat hareket etmenizi sağlayan hem de uzun süre buruşmadan durmasını istediğiniz eşarp modellerinin kullanımına dair bir kaç ipucunu bilmek ve uygulamak gerçek anlamda önem taşıyor. Eşarpların uzun süre kullanılamaz hale gelmemesi adına,hem kullanırken hem de temizliğini yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok husus mevcuttur. Eşarpların altına mutlaka bir bone takılması gerekir. Aksi takdirde, eşarplar saçların üzerinden kayar gider ve gün boyu eşarbınızı düzeltmekle uğraşmak zorunda kalırsınız. Aynı zamanda eşarp kullanımında en önemli nokta, mevsimine uygun çeşitleri ve kumaşları tercih etmektir. Yazın mutlaka pamuklu eşarplara dolabınızda yer vermeli kışın ise daha çok kalın yapılı olanları tercih etmelisiniz.

 

Eşarp Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Eşarp kullanan herkesin merak ettiği sorulardan birisi de eşarp bakımının nasıl olması gerektiğine dair sorulardır. Eşarplar farklı farklı kumaş yapılarından elde edilen çeşitlerdir. Bu nedenle kullanılan çeşide göre bakımında da farklılıklar meydana gelebilir. Pamuklu eşarplar elde rahatlıkla ve sık sık yıkanabilir. Pamuk içerdiği için yapısında bir bozulma meydana gelmez. Tüm pamuklu eşarplarınızı bir araya toplayarak çamaşır makinesinde gönül rahatlığıyla yıkayabilirsiniz. Ancak ipek karışımı olan ve tamamen tafta olan eşarp modellerinin elde ve çamaşır makinesinde yıkanması doğru değildir. Fazla ısı alan ya da deterjanın içerisindeki kimyasallara maruz kalan eşarplar, kuruduğu zaman buruşmuş ve lekelenmiş bir görünüme kavuşabilir. Bu nedenle kuru temizleme en uygun temizleme tercihidir.

 

Eşarp Modelleri Nasıl Takılmalıdır?

Eşarp modelleri, boyutlarına göre farklı bağlayış stillerine sahip olabilir. Tam kare bir eşarp düz bağlanırken büyük boyda kare eşarplar çarpraz bir şekilde bağlanabilir. Aynı zamanda katlamalı görünüm de verilerek son derece şık bir tarz elde edilebilir. Eğer eşarplar pamukluysa, tüm tarzları ve stilleri kullanarak bağlayabilirsiniz. Ancak tafta ve ipek eşarpları bağlarken, çok fazla iğne izi bırakmamak adına düz bağlamak en doğrusu olacaktır. Eşarp bakım ürünleri ve eşarp spreyi de kullanarak, eşarplarınıza son şeklini verebilirsiniz.

Özellikle muhafazakar bayanlar tarafından tercih edilen ve kullanılan eşarplar adeta giyimini tamamlayıcı bir aksesuar halindedir. Hem inanç hem de modaya uyum gereği tercih edilen eşarplar, her geçen gün farklı renk modeller de tasarlanmaya devam etmektedir. Saf ipek, sura ipek, twill ipek ve saten ipek olmaz üzere birçok çeşitte modelleri bulunmaktadır. Günümüz de en çok tercih edilen ipek eşarp modelleri hem tek renk olarak hem de desenli modeller de tasarlanmaktadır. Parlak görünümleri ile şık bir görüntü veren ipek eşarplar aynı zamanda kullanım kolaylığı ve kombin kolaylığı açısından da çok sık tercih edilmektedir. Özel gece ve özel düğün nişan davetlerinin vazgeçilmez parçası olan ipek eşarplar, uygun kıyafetlerle kombinlenince çok daha zarif görünebilirsiniz.

 

Eşarbınızla Kendi Stilinizi Vurgulayabilirsiniz

Her sezon farklı modeller de tasarlanıp sunulan eşarplar içerisinden sezon trendini seçerek zarif bir görüntü elde edebilirsiniz. Trend renk seçimi yapıp, eşarba uygun kombin oluşturunca, hem trendi yakalamanın hem de kendi tarzınızı vurgulamanın keyfini yaşayacaksınız. Mevsime uygun tasarlanan eşarplardan, mevsimine uygun kullanım yaparak daha rahat kullanım sağlayabilirsiniz. Çünkü, kışa özel kalın kumaşlarla üretilen eşarplar, yaza uygun olarak ince kumaşlardan üretilmektedir. Kışa özel bir eşarbı yazın kullanmak oldukça rahatsızlık vereceğinden, yaza uygun bir eşarbı da kışın kullanmak, hoş bir görüntü oluşturmayacaktır. Yaz mevsimin de daha çok açık renk ve tonlarda eşarp seçimi yapılmakta, özellikle koyu renkler güneşi çok fazla üzerine çektiğinden ve terlemeye sebep olduğundan fazla tercih edilmemektedir. Kışın ise daha çok koyu renkli veya pastel tonlarda eşarplar tercih edilmektedir.

Önceden dediğimiz gibi;

Eğer eşarplar pamukluysa, tüm tarzları ve stilleri kullanarak bağlayabilirsiniz. Ancak tafta ve ipek eşarpları bağlarken, çok fazla iğne izi bırakmamak adına düz bağlamak en doğrusu olacaktır. Eşarp bakım ürünleri ve eşarp spreyi de kullanarak, eşarplarınıza son şeklini verebilirsiniz.

Mevsime uygun yapacağınız bir eşarp seçimi ile aynı zamanda uygun kıyafet ve çanta, ayakkabı, takı gibi aksesuarlarla kombin oluşturarak hem şık hem de rahat olmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Her geçen gün daha çok talep edilen eşarplar, ünlü markaların ve ünlü modacıların elinden çıkarak hem mağaza vitrinlerini süslemekte hem de online satışları yapılmaktadır. Bütün modelleri ve renkleri bir arada görmenizi sağlayacak online alışveriş sitesinden rahatlıkla istediğiniz eşarbı temin edebilirsiniz.

 

En Güzel Eşarp Modelleri

Kadınların zevklerin göre çeşitlilik kazanan eşarp modelleri aynı zamanda kıyafetler ile de birer bir uyumlu olabilmektedir.  Farklı desen ve modellerin yer aldığı eşarp kategorisinde her yaş gurubu kullanabileceği, geometrik desenlere sahip eşarp modelleri moda trendleri arasında yer almaktadır. Bu eşarpların geniş renk yelpazesine sahip olmaları da her renkteki kıyafetler ile uyumlu kombinler yapılabilmesi açısından bayanlara büyük avantaj olmaktadır. Her mevsim kullanılan eşarpların temizliğini ve ütüsünün olay yapılması da ancak kaliteli kumaşlara sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle eşarp alırken kumaş kalitesini göz önünde bulundurmak çok önemlidir.  Kumaş kalitesi yüksek olan eşarplar, her zaman ve uzun yıllar kullanabilme imkânı sağlamaktadır.

 

Eşarp Modellerinde Renk Ve Model Seçimi Nasıl Olmalı?

Eşarp seçimi kombin yapılacak kıyafetin rengine göre ve desenine göre yapılmalıdır. Eğer deseni bir elbise ile kombin yapılacaksa mutlaka sade eşarp modelleri, sade elbiseler için de desenli eşarp modelleri tercih edilmelidir.  Eşarp renk seçiminde ise kişinin giyim tarzı ve aksesuarları büyük rol oynamaktadır. Koyu renkli giyim tarzına sahip olanlar açık renkli eşarp modelleri ile alternatif bir şıklık yaratabilirler.  Klasik bir duruş sergilemek isteyenler ise koyu renkli kombinlerine kıyafetlerinin model ve desenine yakışan modelde eşarp tercih etmeleri gerekir. Ancak ayrıntılı modele ve ışıltılı renklere sahipse, uyumu ve dengeyi yakalamak için düz eşarp modellerini tercih etmeleri gerekmektedir. Eşarp seçiminden eşarpla rengi ile ten uyumu da ayrı bir önemli detaydır seçeceğiniz eşarbın rengi mutlaka ten renginize uygun olacaktır.   Mavi, siyah, bordo, mavi, gibi renkler özel etkinlik ve organizasyonlarınızda kullanabileceğiniz renkler arasında yer almaktadır.