Herkesin merak ettiği bir sorudur: Nasıl daha uzun ve mutlu yaşarım? Neyse ki bilim, bunun da cevabını buldu. Ama sadece erkekler için :) Biliyorsunuz, genelde kadınlar, erkeklerden daha uzun yaşarlar. Neden mi? Belki de erkeklerin biraz daha fazla yardıma ihtiyaçları vardır :) Bir erkeğin ortalama yaşam süresi 79, kadınlarda ise 82 sayılıyor. Medical Daily'ye göre, bunun sebebi tamamen genetik. Kadınlarda iki X kromozomu varken, erkekler bu lükse sahip değil. Onlarda sadece bir tane X kromozomu var. Yaşam tarzı faktörleri de bir insanın ne kadar yaşayacağını etkiliyor tabii. Neticede bir erkeğin yaşam süresini uzatabileceği 6 yol var.

1. Güzel şeylere bakın, pozitif düşünün

'Güzel şeyler' derken aklınıza kadın vücudu da gelebilir, sevimli bir hayvan da... 2012 tarihli bir araştırma, pozitif düşünmenin erkek sağlığı üzerinde yarattığı etkileri inceledi. Pozitif düşüncenin sağlık tercihleri ​​üzerinde güçlü bir etkisi olduğu ortaya çıktı. Koroner arter rahatsızlığı olan hastalar üzerinde yapılan araştırmada; kontrol grubundaki hastaların yüzde 37'si fiziksel aktivitelerini arttırdı, sabahları olumlu düşüncelerini kağıda döktü. Sadece bunları yapmak bile tansiyonu normal seviyeye indirmeye yardımcı oldu.

2. Daha çok cinsellik

Her erkeğin duymak istediği bir öneri sanırım!.. BMJ'de yapılan bir araştırma, cinselliğin bir erkeğin ölüm oranını yüzde 50'ye kadar azaltabileceğini buldu. Cinsellik, hem fiziksel mutluluğu teşvik ediyor hem de stresten arındırıyor. Aynı zamanda daha iyi hissetmemizi sağlayan mutluluk hormonu serotonin salgılarını artırıyor. Çalışmada, daha fazla orgazm bildirenlerin yaşam süresinin 3 ila 8 yıl arasında arttığı belirtiliyor. 3. Evlenin

Herkesin hemfikir olacağı bir şey değil evlilik. Ama evli erkeklerin daha uzun yaşadığına dair kanıtlar var! Tabii biraz da kaç yaşında evlendiklerine bağlı... 127 binden fazla kişiyle yapılan çalışmaya göre, 25 yaşından sonra evlenen erkekler daha uzun yaşıyor. Araştırmacılar, karşı cinsle ilişki kurmayı öğrenmenin ve bunun için çaba göstermenin sağlığa olumlu etkisini ortaya koydu.  

4. Çocuk yapın

Evlenip çocuk sahibi olan erkekler daha uzun yaşıyorlar. Epidemiyoloji ve Toplum Sağlığı Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, çocukları olan 60 yaşında erkeklerin yaşam beklentilerinin 2 yıl kadar arttığını ortaya koydu. Kişi 80 yaşına geldiğinde, çocuğu varsa 8 ay daha uzun yaşaması bekleniyor.

5. Sorumluluk alın 

Minicik bir sorumluluk duygusu bile harikalar yaratabiliyor. Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi'nde, bakması için bir saksı çiçek verilen yaşlıların, sosyalleşme, uyanıklık ve genel işlevlerinin iyileştiğini ortaya koydu. Belki de bu yüzden çocuk sahibi olmak iyidir!6. Baba göbeği yapın!

Çoğu erkek çocuk sahibi olduktan sonra biraz kilo alır, ancak bu sandığınız kadar kötü bir şey değil. 'Erkeklerin Yaşı' adı verilen bir kitap, 'baba göbeği'ne sahip erkeklerin kalp krizi geçirme veya prostat kanseri olma olasılığının daha düşük olduğunu ve çocuklarına zaman ayırmaya daha yatkın olduklarını ileri sürüyor. Yazar Richard G. Bribiescas, artan yağ seviyelerinin de kadınlara daha çekici geldiğini söylüyor. Enteresan!