Bu yazı, kadın ve erkek arasındaki flört ilişkisinde Erkeklerin Beden Dili’ni tanıtmak üzere öncelikle kadınlar için kaleme alınmıştır. Hiç kuşku yok ki, karşımızdaki insanın Sözel Olmayan İletişim ya da Beden Dili (Vücut Dili) işaretlerini doğru okumak ve iletişimimizde doğru Beden Dili‘ni (Vücut Dili‘ni) kullanarak karşımızdaki insana mesajımızı tam olarak iletmek, sadece profesyonel yaşamımızı kolaylaştırmaz. Aynı zamanda kişisel yaşamımızın “Flört” gibi en incelikli alanlarında da bize yardımcı olur.


Bir kadının, ilgilendiği erkeğin kendisinden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamak için yanıp tutuşması sıkça karşılaşılan bir vakadır. Kadın kendisinden hoşlanılıp hoşlanılmadığını biran önce bilmek ister, hatta bu yüzden sinirlenir. Bu durumdaki kadınlara verilecek iyi haber ise şudur: Erkeklerin Beden Dili işaretlerini doğru okumağı öğrenmek mümkündür. Beden Dili Eğitimi alarak kolayca bunu halledebilirsiniz. Erkekler bir kadından gerçekten hoşlandıklarında, onlara önceki yıllarda programlanmış fiziksel işaretler gönderirler.

 

Sezginin Efendileri: Kadınlar

Bir ilişki başlangıcında önce erkeklerin harekete geçtiği söylenirse de, bu bir efsanedir. Bu efsaneye göre, erkek bir kadından hoşlanır, harekete geçer, randevu ister, hoş sözlere biraz sahte vaatler ekler, canım cicimlerle, vallahi billahilerle ikna etmeğe çalışır. Sonra bir akşam yemeği, biraz kırmızı şarap, üzerine çikolatalar, kırmızı güller eklenir. Böyle geceler bazen erkeğin bekar odasında sona erer. Yere yumuşak basılır, usul usul yürünür. Yumuşak bir koltuğa yayılarak oturulur. Bu efsanede kadınlar, tatlı şekerlemeler gibidir, basittir. Baygın kokusu olan küçük çiçeklere benzerler, erkeğin dikkatini çekmek isterler. Erkeğin ısrarları bazen kadının direncini kırar. Küçük bir kadeh sherry’i paylaşmak için bekar odasına gider. Böyle bir ilişkinin rüzgarına kapılmış olan kadın, romantik romanlar okuyarak günlerini doldurur. Kapalı kalın perdelerin arkasında sevgilisi ile buluşur. Beyaz atlı prensiyle…


Yukarıda sözünü ettiğimiz efsanenin aksine, uzun bir zamandan beri artık ilk hareketi kadınlar yapmaktadır ve bir orkestra şefi gibi iletişimi ve ilişkiyi yönlendirmektedir. Uyum sağlamaktadır. Hareketleri kesik kesik değil, aksine akışkandır. Romantik ilişkilerin direksiyonunda artık kadınlar vardır. Kadınlar sezginin efendileridir. Ağızlarından tek bir söz bile çıkmadan Beden Dili (Vücut Dili) işaretlerini kullanarak erkekleri yönlendirebilirler. Bir odanın duygusal ısısını bir anda yükseltebilirler. Eğer hoşlanmadıkları bir olay cereyan ederse, odayı bir anda soğutabilirler de… Cesaretlidirler…


Kadınlar bir erkeğe ilgilerini göstermek için yaklaşık 52 Beden Dili (Vücut Dili) işareti kullanırlar. Erkeklerde ise bu Beden Dili (Vücut Dili) işareti sayısı 10’dur. Dolayısıyla bu da kadınlar için iyi bir haberdir. Erkeklerin Beden Diliişaretlerini kolayca deşifre edebilir.


Erkeklerin Beden Dili İşaretleri


Aşağıda Erkeklerin Beden Dili işaretleri özetlenmektedir:


·         Erkekler kendilerini cezbeden bir kadınla ilk karşılaştıklarında, kaşları yukarı aşağı oynamağa başlar. Bu durum kısa bir an içinde olur. Evrensel bir nitelik taşır, dünyanın her yerinde yaşa, ırka, sınıfa bakmadan olur. Kaşları kaldırarak bakmak, daha iyi görmeği sağlar. Davet edici bir özelliği vardır. Bir kadın tanımadığı bir erkeğin kendisinden hoşlandığını bile bundan anlayabilirsiniz. Eğer kadın da kaşlarınızı kaldırarak erkeğe bakarsa, erkek de kadının onunla ilgilendiği mesajını hemen alacaktır.


·         Bir erkek bir kadını hoşlanarak farkettiğinde dudakları otomatik olarak birbirinden ayrılır.


·         Burun delikleri genişler ve yüzü açık bir ifade sergiler. Bu Beden Dili(Vücut Dili) işaretleri iletişime açık olmanın ifadeleridir.


·         Erkekler hoşlandıkları kadının dikkatini çekmeğe çalışır. Dikkat çekmek hadisesini bazı erkekler sessizce yapar, Karizma oluştururlar. Bazıları ise gürültü ile dikkat çekerler… Bazıları yaptıkları hareketleri ve jestleri abartırlar, özellikle bir grubun önündeyken. Bilinçaltı bir şekilde gruptan kendini ayırmak istemektedir.


·         Bir erkeğin kravatını ve ceketini düzeltişi, ilgilendiği kadına “Sana iyi görünmek istiyorum” anlamını taşıyabilir. Üste başa çeki düzen vermek, Erkeklerin Beden Dili işaretlerinin başında gelir.


·         Bir erkek bir kadın ile karşılaştığında, onun cazibesine kapıldıysa irade dışı olarak saçlarıyla oynar. Düzeltir veya karıştırır. Kendi saç şekline göre bunlardan birini tercih eder.


·         Kadın konuşurken erkeğin kaşları yukarı doğru kalkıyorsa, bu bazen bir hayret ifadesi taşır. Kadına hayran olduğunu gösterir.


·         Çoraplarını yukarı doğru çeken bir erkek karşısındaki kadına onunla ilgilendiği mesajını gönderiyor olabilir. Erkeklerin Beden Dili işaretlerinin başında gelen çorap çekmek, karşısındaki kadına güzel görünmek isteğinin bir yansıyışıdır.


Görsel Seyahat

·         Bir erkek bir kadının bedenini süzmeğe başladığında, bu hareketin kadın tarafından görülmesini ister. İletişim uzmanları buna “görsel seyahat” adını takmıştır. Erkeğin bakışları kadının üzerinde gezinmektedir. Önemli noktalarda geçici olarak hareket durmaktadır. Buradaki farklılık erkeğin yaptığı şeyin kadın tarafından görülmesi ve anlaşılmasını arzu etmesidir. Erkek, kadına senin partnerin benim demektedir.


·         Erkek bacaklarını birbirinden ayırarak oturur. Bu Beden Dili (Vücut Dili) işaretiyle erkek kendi güçlü yanlarını ilgilendiği kadına göstermek istemektedir.


·         Erkeklerin Beden Dili işaretlerinden bazıları güç bildiren işaretlerdir. Ayaktayken ellerini kalçalarına koyarak duran bir erkek, fiziksel boyutunu genişleterek güç gösterisinde bulunur. Bu özgüven duygusu yüksek bir erkek intibaını oluşturur ve kadın üzerinde güven duygusu oluşturur. Erkek bedeninin güçlü olduğu yerlerini göstererek kadının kendisine dokunmasını uyarmağa çalışmaktadır. Bütün bunlar bilinçaltı süreçlerdir.


·         Erkek ilgilendiği kadının karşısında ceketinin düğmeleri ile oynar. Erkek kadın yüzünden biraz sinirlendiği için, aslında yapmak istediği başka bir hareketin yerine ceketinin düğmeleriyle oynamaktadır. Aslında belki de bilinçaltında elbiselerini çıkartmak istemektedir. Düğmeleriyle oynadıktan sonra muhtemelen ceketinin önünü açacaktır. Sonra da belki ceketi tamamen çıkaracaktır.


·         Erkek ilgilendiği kadına bakarken çok kez yüzüne dokunur. Erkek kadın ile ilgilendiğinde, kulaklarıyla oynar, çenesini ovuşturur. Bunlar sinirli bir uyarılmanın işaretleridir. Kendi kendine erotik dokunuşlar içerir.


·         Elinde bardak var ise, elindeki bardağı sıkar, onunla oynar. Erkekler bir kadınla cinsel anlamda ilgilendiklerinde, ellerindeki nesneler ile oynamağa başlarlar. Bir bardağı sıkmak, onunla oynamak gibi… Bilinçaltlarında sanki kadının bedeniyle oynuyorlarmış gibi bir olay cereyan eder.


·         Erkek ilgilendiği kadına daha da yaklaşacak bir hareket yapar.Eğer erkek bacak bacak üstüne atmış oturuyorsa, üstteki bacağı kadına yöneliktir.


·         Eliyle kadına hafifçe dokunarak onu yönlendirir. Kalabalık bir caddede yürürken erkek yanındaki kadına kibarca dokunarak onu yönlendirmeğe çalışır. Bu aynı zamanda erkeğin nereye doğru yürüdüklerini bildiği anlamına gelir. Erkek kalabalık içinde kadını kaybetmek istemiyordur. Aynı zamanda onunla ilgilendiğini ve ona özen gösterdiğini göstermek istiyordur.


·         Erkek hava soğuksa giydiği kazağı kadına verebilir. Hiçbir erkek kız arkadaşının sırtında başka bir erkeğin kazağını görmek istemez. Bunu göreceğine kız arkadaşının dişlerinin birbirine vurmasını tercih eder. Bunun yerine kendi ceketini alsın ister. Bir erkeğin bir kadına kendi ceketini vermesi koruyucu bir harekettir, seksi bir harekettir. Bir sahiplenmek jestidir. “Erkeklerin Beden Dili”ni en iyi yansıtan bu hareket “Bana ait olan her şey senindir” anlamına gelir. Beden Dili Eğitimi alarak “Beden Dili” (“Vücut Dili”) işaretlerini doğru okumak ve doğru kullanmak konusunda ustalaşabilirsiniz.


Erkeklerin beden dili işaretlerini doğru okumak isteyen kadınlara, flört etmenin, cazibe yaratmanın ve flört beden dili işaretlerinin daha kapsamlı bir şekilde ele alındığı  “Etkili Flört Rehberi” adını taşıyan e-kitabı tavsiye edeceğim. Bu kitapta flört esnasında erkeklerin kadınlara karşı ilgi ve ilgisizliklerini gösterdikleri beden dili işaretleri en incelikli şekilde ele alınmıştır. 200’e yakın fotoğrafla desteklenmiş bu kitapta, ayrıca erkeklerin kadınlara yaklaşma stratejileri de yer almakta. Kadınlar flört işaretlerini okumakta erkeklerden çok daha başarılı olduğu halde bu kitaptan edinecekleri yeni teknikler ve stratejiler ile kendilerini daha da geliştirecekler. Kişisel yaşamınızın en incelikli alanı olan flört alanında, bu kitap aracılığıyla gelişebilir, yaşamınız daha kolaylaşıp daha zevkli hale gelebilir. İzin verin…