Her hücre grubu gibi cilt hücreleri de belli bir süre sonra ölüyor. Bu ölen hücreleri vücuttan atmak için dışarıdan müdahaleler gerekiyor. Burada devreye peeling giriyor. Yardımcı malzemelerle cildin ovalanıp temizlemesi sonucu atılan ölü deriler, cildin nefes almasını sağlıyor. Peeling son yıllarda erkekler tarafından yapılan en popüler cilt bakımlarından biri. Vücudun tüm bölgelerinde uygulanabilen bu bakım yöntemi cildin her daim canlı kalmasını sağlıyor.

 

Peeling işlemi birçok cilt sorununa çare olduğu için erkeklerinde en çok kullandığı cilt bakım yöntemidir. Peelingin yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Akne gidermeye ve akne izlerini kaybetmeye yardımcıdır.

Ciltteki derin kırışıklıkları kaybeder.

Çillenme, melazma, ventigo gibi cilt lekelerini iyileştirir.

Ciltteki geniş gözenekleri düzeltir.

Güneş kaynaklı cilt problemlerine çok iyi gelir.

Hazır ürün olarak eczanelerden temin edebileceğiniz peelingin etkisini doğal malzemeleri kullanarak da yaratabilirsiniz. Erkeklerin en büyük problemlerinden biri olan ayak kokusu konusunda deniz veya kaya tuzu ile yapılan peeling oldukça etkili olacaktır. Bu örnekte olduğu gibi erkeklerin birçok cilt problemine iyi geliyor.

 

Peeling Etkisi Yaratan Doğal Ürünler

Evdeki bazı doğal ürünler, erkeklerin cilt bakımında kullandığı peelingle aynı etkiyi yaratıyor. Bu ürünler şöyle:

 

Deniz tuzu

Kaya tuzu

Türk kahvesi telvesi

Şeker

Karbonat

Mısır unu

Bu malzemeler su ile karıştırıp kıvama getirilecek. Ayrıca kıvamın içerisine evde sıkılmış limon suyu ile sıvı yağ da eklenecek. İşte peelinginiz hazır. Ayrıca evinizde yararlı olarak düşündüğünüz ürünleri de bu karışıma ekleyebilirsiniz.