Güzel Şarkı Söylemek İçin Yapılması Gerekenler

Şarkı söylerken, hissettiğini ve duygularını karşı tarafa geçirmek çok önemlidir. Sesin güzelliği yada güzel şarkı söylemek kişiden kişiye değişir fakat doğru şarkı söylemek toplum tarafından kabul edilmiş bir yargıdır.

 

Adım Adım Doğru Şarkı Söyleme Yöntemleri

Çok özel bir yeteneğiniz yoksa doğru ve güzel bir şekilde şarkı söylemek istiyorsanız kesinlikle kendinizi geliştirmeli ve şarkı söylemek için doğru yöntemleri uygulamak zorundasınız. Çok özel bir yetenek olsanız bile güzel şarkı söylemek için egzersizler yapmalısınız. İşte, adım adım doğru şarkı söyleme yöntemleri…

 

1. Ses Telleri Rahatlatılmalı

Doğru ve güzel şarkı söylemenin en önemli etkenlerinden ses tellerinin rahatılması, bu alanda hayati öneme sahip. Ses telleri rahatlamadan, gergin haldeyken şarkı söylenirse yüksek olarak belirtilen notalar beklenen seviyede çıkamaz. Örnek vermek gerekirse “ses tellerini rahatlatmak için Notaları tekrarlamak yerine “NAM, NAM, NAM” şeklinde çalışabilirsiniz.

 

2. Seviyesi Yüksek Notaları Zorlamamak

Ses seviyesi ve ses tellerini en çok zorlayan şey, yüksek notalara çıkmak ve gergin olan ses tellerini gereksiz tahriş etmek. Yüksek notalara çıkmadan önce sesinizi rahatlatmayı deneyin. Eğer sesinizi gerektiğinden fazla zorlarsanız olumsuz bir ses tonu yaşayabilirsiniz.

 

3. Soğuk Su Tüketimi

İçerisinde buz olmayacak şekilde su tüketimi ile ses tellerini nemlendirebilirsiniz. Bu boğaz kısmında yer alan mukusların temizlenmesinde çok etkili bir yöntemdir. Aşırı soğuk su tüketmemeye dikkat edin çünkü bu tarz soğuk su ses tellerine şok etkisi yaparak gerginleştirir.

 

4. Derin Nefes Verme  - Alma Alıştırmaları Yapılmalı

Doğru şarkı söyleme yöntemlerinden belki de en önemlisi diyaframdan nefes alış verişi yapma… Göğsü şişirmek yerine diyaframdan nefes alınırsa ve düzenli şekilde tekrarlanırsa şarkının daha güzel şekilde söylenmesine etken olabilir.

 

5. Şarkıyı Parçalara Ayırarak Çalışma

Doğru şarkı söyleme yöntemlerinden en önemlisi belki de şarkıyı parçalara ayırarak söyleme. Şarkının doğru vuruş noktalarını önceden belirlersek, o şarkıyı o kadar etkili söyleyebilirsiniz. Kısacası başlamadan önce şarkı sözlerine bir göz at. Nerelerde nokta veya ara olduğunu öğren…

 

6. Ses Denemeleri Yap

Şarkının son halini söylemeden önce çok sayıda deneme yapmalısınız. Sesinizi profesyonel kayıt ediciler sayesinde kaydedin ve hem kendiniz hem de çevrenizde sizlere referans olacak kişilere dinletin.

 

7. Sesini Her Zaman Geliştir

Şarkı söylemek süreklilik gerektiren bir durum olduğundan dolayı, her geçen gün sesinizin de seviyesi yükselmek zorundadır. Kendine uygun şarkıları tercih et. Ses tonlamanı, nefes çalışmanı, ses telleri rahatlatmayı vs vs…

 

8. Kalabalıklar Önünde Şarkı Söylemeye Kendini Alıştır

Şarkıyı kendi başınıza söylediğiniz zaman hiçbir şey ifade etmez. Sanat olarak belirtilen şarkı söylemi işlemi topluluk karşısında söylendiği zaman bir anlam kazanır. Ya da büyük toplulukların izleyeceği platformlarda insanlarla buluşturduğunuzda. Bu yüzden üzerinizden heyecanı atmalı ve topluluk önünde şarkı söylemeye kendinizi alıştırmalısınız.

 

9. Olumlu ve Olumsuz Eleştirilere Açık Ol

En doğru ve güzel şarkı söylemede psikoloji de oldukça önemlidir. Psikolojini etkileyecek şeyler ise olumlu ve olumsuz eleştirilerdir. Eğer kendinizi geliştirmek istiyorsanız, her türlü eleştiriye açık olmalısınız.

 

10. Söylerken Keyfi Al

Güzel şarkı söylemek, sürekli olarak kendinizi geliştirmekten geçer… Şarkı söylerken tekniğinizi, gücünüzü ve sahne duruşunu çalışarak yükseltmelisiniz. Ve en önemlisi şarkı söylemeyi severek yapmalısınız.