Dünyanın en eski ve en iyi korunmuş kalelerinden biri olan Edinburg kalesi, Birleşik Krallık topraklarının bir parçası olan İskoçya’nın başkenti Edinburg’un old town (eski şehir) kısmında volkanik bazalt kayalarının oluşturduğu şehrin en yüksek tepelerinden birine kurulmuştur. Eski krallık sarayında olan, Edinburg kalesi tarihte İskoçyanın savunmasının temelini oluşturan en önemli savunma hattı olmuştur, kale çok sayıda savaşa ve kuşatmaya sahne olmuş fakat en iyi komutanları bile başarısız kılmıştır. Günümüzde halen sembolikte olsa atanmış bir komutanı dahi vardır. 1963 yılına kadar İskoçya parlamentosuna da ev sahipliği yapmış olan kale günümüzde artık açık hava müzesi durumundadır. Yaklaşık 1000 yıldır ayakta olan kalenin içindeki en eski yapı St. Margaret Chapel (Margaret Şapeli) dir. Kraliçe Margaret adına yapılan bu şapel Edinburg’un en eski yapılarından biri olmakla beraber halen evlilik ve vaftiz törenlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

1314 yılında şapel haricinde yıkılmış ve 700 yıllık bir süreçte yeniden yapılmış ve düzenlenmiş olan Edinburg kalesi, 1603’te 1. Elizabeth’in ölümünden sonra tahta çıkan James tarafından saray konumundan çıkarılmış ve saray Londra’ya taşınmıştır. Kale bundan sonra kralların kısa süreliğine konakladığı bir yer haline gelmiştir.

Edinburg kalesi Ortaçağ mimarisinin gizemli güzelliği ve muhteşem şehir manzarasının yanı sıra içindeki görülmeye değer müze ve yapıları ile de meraklılarına eşsiz bir deneyim ve çarpıcı bir atmosfer vaat etmektedir. Kaleye girişte ziyaretçileri beyaz perde de de fazlasıyla ilgi görmüş ve 5 dalda Oscar ödülü almış Braveheart (Cesur Yürek) filminin gerçek kahramanı William Wallace ve halk kahramanı Robertthe Bruce’un bronz heykelleri karşılar. Kaleye Viktorya döneminden esintiler taşıyan Gate House isimli kapıdan geçilerek ikinci bir kapıya daha ulaşılır bu ise savunmanın belkemiği olan Portcullis Gate kapısıdır. Great Hall (Büyük Salon) ise duvarlarındaki ahşap oymaları, tavandaki gemi iskeleti görünümünde ki hiç çivi kullanılmadan yapılmış ahşap işçiliği ile muhteşem güzelliktedir. Honours of Scotland bölümünde göz kamaştırıcı kraliyet mücevherleri kral odasındaki mahzende taç, asa ve kılıçtan oluşan İskoç kral elbisesi, savaş müzesi, “one o’clock gun” denen ve pazar günleri dışında her gün saat 13:00’da ateşlenen top sıra dışı detaylardan olup, Scone taşı (Kader Taşı) da burada bulunmaktadır. Ağırlığı 150 kilogramdan fazla olan bu taş İskoç ve İngiliz krallarının taç giyme törenlerinde kullanılmış kadim bir geçmişe İskoç ve İngiliz krallıkları için büyük bir öneme sahiptir.

Kalenin olduğu bölgede yerleşim M.Ö 2 yy. ‘a kadar uzandığı arkeologlarca tespit edilen bu bölge, J.K Rowling gibi birçok yazara kitapları içim ilham kaynağı olması, büyüleyici şehir manzarası ve kadim tarihi ile geçmişten günümüze göz kırpmaya devam ediyor.