EBA Nedir? Eğitim Bilişim Ağı Ne İşe Yarar?

Korona virüsün Türkiye’de de görülmesi sebebiyle eğitime bir süre ara verilmesi ve sonrasında da bir süre uzaktan eğitime geçilmesine karar verilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın online uzaktan eğitim merkezi olan EBA üzerinden ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için dersler verilecektir. Online kayıt işlemi sonrasında ders videoları, konu anlatımları ve diğer modülleriyle öğrencilere hizmet verecek olan EBA uzaktan eğitim sistemine internet adresleri üzerinden ve TRT kanalları aracılığıyla ulaşılabilecektir.

Peki EBA’ya nasıl kayıt yapılır? EBA kimler içindir? EBA sistemine nasıl giriş yapılıyor? EBA üzerinden hangi hizmetler verilmektedir? EBA üzerinden uzaktan eğitim ne zaman başlayacak? EBA hakkında bilinmesi gereken tüm soruların cevaplarını bu içeriğimizde bir araya getirdik. İşte Türkiye’nin yeni eğitim sistemi EBA (Eğitim Bilişim Ağı) hakkında bilinmesi gerekenler…

 

EBA – Eğitim Bilişim Ağı Nedir?

Geçtiğimiz yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaya konan Fatih Projesi kapsamında online eğitim platformu olarak tasarlanan EBA (Eğitim Bilişim Ağı) internet üzerinden tüm ders içeriklerini öğrencilere sunmaktadır. Çevrimiçi olarak kullanılabilen EBA geniş kapsamlı bir sosyal eğitim projesi olup öğrenci, öğretmen ve veli olarak sisteme giriş yapılabiliyor.

 

EBA Uzaktan Eğitim Başlangıç Tarihi Ne Zaman? Uzaktan Eğitim Ders Süreleri Kaç Dakika Olacak?

Korona virüs sebebiyle örgün eğitime bir süre ara verilmesi sebebiyle öğrenciler EBA (Eğitim Bilişim Sistemi) üzerinden online uzaktan eğitim ile öğretim hayatına kaldıkları yerden devam edecekler. Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk'un açıklamalarına göre 23 Mart 2020 itibarıyla canlı yayınlar ile verilmesi beklenen dersler EBA internet platformu üzerinden ve TRT kanalları aracılığıyla yayınlanacaktır. Uzaktan eğitim ders süreleri hakkında da bilgi veren Bakan Ziya Selçuk derslerin 20 dakika olacağını açıkladı.

 

Öğrenciler EBA’ya Nasıl Kayıt Olur? EBA Giriş Şifresi Nasıl Alınır?

“EBA Giriş” sayfası üzerinden Öğrenci, Öğretmen veya Veli ekranına tıklayarak yönlendirilen sayfa üzerinden sisteme kayıt işlemi yapılıp, T.C kimlik numarası ve şifre bilgisi ile giriş yapılmaktadır. Şimdiye kadar EBA sistemini kullanmayan öğrenciler sisteme girerken E-Okul bilgilerini kullanabilirler. Ancak hemen sonrasında EBA girişi için yeni şifre belirlenmelidir. “Profilim” sekmesi üzerine kaydedilen telefon numarası ve e-posta aracılığıyla unuttuğunuz veya kaybettiğiniz şifrenizi yeniden alabilirsiniz. Ayrıca öğrenciler, velileri ve öğretmenleri yardımıyla da sisteme giriş yapabilirler. Öğrenciler, velilerin e-devlet şifresini kullanarak EBA’ya giriş yapıp öğrenci girişi için şifre alabilirler. Öğretmenlerin MEBBİS bilgileri ve e-devlet bilgileri ile de EBA’ya girilip öğrenci girişi için şifre alınabilir. 

 

EBA (Eğitim Bilişim Sistemi) Nasıl Kullanılır?

Türkiye’nin yeni eğitim bilişim sistemi olan EBA öğrenciler, öğretmenler ve veliler için içinde bulundurduğu modüllerle hizmet vermektedir. EBA internet sayfası üzerinden şifre ile giriş işlemi yapıldıktan sonra öğrenciler için dersler sekmesi üzerinden ders videolarına ve materyallerine ulaşılabilmektedir. Öğretmenlerde EBA sistemi üzerinden ders videoları paylaşımı yapabilir yeni içerik üretebilir veya yükleyebilirler. İstediğiniz yer ve zamanda çevrimiçi olarak ulaşabileceğiniz EBA online eğitim sisteminde öğrenciler, öğretmenler ve veliler için nelerin yer aldığını ve nasıl kullanıldığını aşağıda detaylıca anlattık.

 

Öğrenciler İçin Eba’da Neler Var?

Öğrencilerin EBA üzerinden ulaşabilecekleri dersler, eğitim programları ve diğer uygulamaları detaylıca araştırdık. İlk olarak EBA sistemine kayıt olan ve giriş yapan öğrencilerimizin karşılarına Sayfam, Gruplar, Dersler, Kütüphane, Çalışmalarım, Sınavlar, ve Üyelik sekmeleri çıkmaktadır. Her bir modül üzerinden farklı bilgilere ve kaynaklara ulaşılabilmektedir. Öğrenciler “ders” sekmesi üzerinden videolar yardımıyla herhangi bir ders için öğrenim görmektedirler. Ayrıca Sayfam sekmesi üzerinden paylaşılan iletileri ve gönderileri paylaşabilir, yorum yapabilir ve favorilerinize ekleyebilirler. Eğer sayfanızda görünmesini istemediğiniz içerikler varsa içerik filtreleme ile sadece istediğiniz türde iletileri görebilirsiniz. Öğrenciler “Gruplar” sekmesi üzerinden sadece öğretmenlerin kurabildiği özel gruplara katılabilirler. Öğrenciler için EBA üzerinde kullanabilecekleri en verimli sayfa ise Kütüphane modülüdür. Bu alan içerisinde farklı kategorilerde binlerce materyal, bilgi kaynağı ve kitaplar yer almaktadır. 

 

Öğretmenler İçin Eba’da Neler Var?

EBA online eğitim sistemine kayıt olan öğretmenlerimiz kendi sayfalarında yeni içerikler paylaşabilirler. Bu sayede öğrenciler ile etkileşim içerisine giren öğretmenlerimiz sistem üzerinden kurdukları öğrenci grupları içerisinde özel eğitimler de verebilirler. Soru ve Sınav Sistemi üzerinden yeni sorular ve yeni sınavlar oluşturabilen öğretmenler soru havuzundan hazır sorulara da ulaşabilmektedirler. Ayrıca binlerce eğitim öğretim uzmanının yer aldığı bu platformda kendisini sürekli geliştirmeyi düşünen öğretmenler için Mesleki Gelişim sekmesi üzerinden ulaşılabilen özgün materyaller ve yenilikçi eğitim yöntemleri yer almaktadır. 

 

Veliler İçin Eba’da Neler Var?

Veliler içinde kullanılabilir olan EBA öğrenciler hakkındaki tüm verileri ebeveynlere sunmaktadır. Eğitim Bilişim Ağı’na giriş yapan veliler Takvim sekmesi üzerinden ders programlarını takip edebilirler. EBA Portfolyo sayfası ile velisi olduğu öğrencilerin sınav sonuçlarına derse katılım bilgilerine ve transkriptine ulaşabilirler. Ayrıca öğrencilerin EBA'yı aktif olarak kullanıp kullanmadıkları da veliler tarafından takip edilebilmektedir.