İtalya’nın,

 Milano şehrinde bulunan ve bulunduğu meydana da adını veren Duomo Katedrali, beyaz mermerden yapılan dış cephesi, üzerindeki 3500 den fazla heykeli ve devasa büyüklüğü ile göz kamaştırıcı bir yapıdır. Avrupanın 4. büyük katedrali olan yapı, Gotik mimarinin en çarpıcı ve simgesel örnekleriden biridir. Adeta dantel gibi işlenmiş muhteşem bir işçiliğe sahiptir. 11.700 metrekarelik alan üzerine kurulmuş. Yapımında kullanılan mermerler ise Torinoyakınlarında bulunan Mergozzo gölünden elde edilen Candoglia adlı özel bir mermer türüdür. 158.6 metre yüksekliğinde, 92 metre genişliğinde, 40.000 kişinin aynı anda ibadet edebildiği 13 adet sivri kulesi bulunan ve 135 adet köprüyede ev sahipliği yapan Duomo Katedrali, muhteşem ölçüleri ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Tarihine bakacak olursak, şimdiki katedralin yerinde, 355 yılında tamamlanan ve 1075’te çıkan yangında ciddi hasar gören şehrin ilk katedrali mevcutmuş. Eski katedralin vaftiz hanesinin üzerine, 1386 yılında baş piskopos Antonio da Saluzzo nun emriyle şimdiki katedralin yapımına başlanmıştır. Yapımı tam 579 yıl süren katedralin bitiş tarihi ise 1965 olarak kabul ediliyor. İlk romanesk mimari stili ile başlamış ancak dönemin nüfuzlu ve ileri gelen ailelerinden Viscontilerin müdahalesi ile o yıllarda moda olan Fransız Gotik mimariye göre planı yeniden şekillendirilmiş. Katedralin en dikkat çekici öğelerinden biride heykel traş Guiseppe Perego tarafından 1762 yılında yapılan, katedralin tepesindeki som altından “Madonnia” (Küçük Madonna, Bakire Meryem) heykelidir. Heykelin altından yapılma sebebi ise sisli ve karanlık havalarda bile heykelin ve katedralin rahatça görülebilmesini sağlamaktır. Heykel bir çok kez çalınmaya çalışılmış hatta helikopter ile girişimde bulunulmuş ama başarılamamıştır.

Hıristiyanlık tarihinin Avrupadaki en eski binalarından olan ilk Milano katedralinin vaftiz hanesi ise halen Duomo Katedralinin altında bulunmakta ve ziyarete açıktır. Katedralin iç kısmındaki en dikkat çekici detaylar ise, camlardaki olağanüstü ışık oyunlarına sahne olan muhteşem güzellikteki vitraylar, bir çok sanat eseri, orijinal tablolar, kiliseye hizmet etmiş bazı önemli kardinallerin mumyaları, “San Bartolomeo” heykelinin ince işçilik detayları ve gözden kaçırılmaması gereken bir çok sanat eseri meraklı gözleri büyülemeyi vaad ediyor.