Yiyecekler, insan vücudunun devamlılığının sağlanması için olmazsa olmazlardandır. Kimi zaman lezzetleri, kimi zaman görünüşleri besinleri yememiz için adeta bizi tetikler. Ancak bazı gıdalar var ki, dışarıdan çok belli olmasa da dünyanın en tehlikeli yiyecekleri arasındadır. İşte dünyanın en zehirli 10 gıdasını sizinle paylaştık.

 

Mürver

Mürver, çok büyük bir tıbbı değere sahiptir. Grip ve soğuk algınlığı gibi semptomları tedavi edebilir, ayrıca cilt yaralarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Alkol yapımında kullanılır, şurup ve reçel gibi gıdalara lezzet katar. Fakat mürver tüketirken de çok dikkatli olmalısınız. Bazı türlerinin toksik olduğu görülmüştür. Botanik ve tıp uzmanları; sapları ve yaprakları olgunlaşmamış meyvelerin bulantı, kusma ve ishale neden olabileceğini belirtiyor.

 

Acı badem

Badem sağlığa çok faydalı olmasıyla bilinir ancak bu günlük hayatta tükettiğimiz tatlı badem için geçerlidir. Bazı kişiler tatlı bademleri tercih etmek yerine, lezzet bakımından daha zengin olan acı badem tüketmeyi tercih eder. Ancak acı bademin için yüklü miktarda siyanür bulunur. Bu yüzden tüketirken çok dikkatli olmalısınız, aksi takdirde ölümcül oldukları kanıtlanmıştır.

 

Yabani mantar

Mantar toplarken ve pişirirken çok dikkatli olmalısınız. Köygöçüren mantarı gibi bazı yabani mantarlar hayatınıza mal olabilir. Karın ağrısı, kusma, kalp,karaciğer ve böbrek hasarına neden olabilirler.

 

Manyok

Tropikal ve Yarıtropikal Amerika'da yetişen bu bitkinin yüz elliden fazla çeşidi vardır. Kökünde bol miktarda nişasta bulunduğu için yerlilerin beslenmesinde büyük önem taşır; ayrıca nişastasından tapyoka yapıldığı için ticari yönden de önemi büyüktür. Manyokun kökleri, hayvan yemi olarak da kullanılır; özellikle simit ya da un halinde satılan manyok, küçük danaları ve domuz yavrularını beslemekte kullanılan, sindirimi çok kolay bir besindir. Manyoku tüketmeden önce düzgün bir şekilde soymanız ve kaynatmanız gerekir. Ham manyon, vücudunuzun hidrojen peroksite dönüşebileceği bir toksine sahiptir. Bu yüzden manyoku düzgün bir şekilde hazırlamazsanız ölümcül olabilir.

 

Ake

Ake, ackee veya ackee elması Jamaika'nın ulusal meyvesi olarak ve aynı zaman tüm dünyadaki en zehirli gıdalardan biri olarak biliniyor. Bu meyvenin içinde ciddi kusmaya yol açan hipoglisin olarak bilinen bir zehir bulunuyor. Olgunlaşmamış ake yemek ölüme veya komaya girmenize neden olabilir. Bu nedenle bu meyvenin sadece sarı alanını tüketmelisiniz.

 

Sannakji veya Sannakci

Sannajji, Kore'nin zehirli ve ölüme neden olmayan ancak kesinlikle tehlikeli olan bebek ahtapot yemeğidir. Küçük parçalara ayırıp tüketilse de, vantuzları boğazınıza takılabilir ve boğulmanıza neden olabilir.

 

Hakarl

Hakarl bir Grönland köpekbalığı veya belirli bir fermantasyon işlemiyle tedavi edilen ve dört ila beş ay boyunca kurumaya asılı olan diğer bir uyuyan köpekbalığından oluşan İzlanda'nın ulusal bir yemeği. Bu köpekbalığının sahip olmadığı şey idrar yolu ve böbrekleridir. Bu da balığın başka ir yerinde toksik maddelerin ve atıkların bulunduğu anlamına gelir. Bu balığı tüketirseniz gıda kaynaklı hastalıklarlakarşılaşabilirsiniz.

 

Kan istiridyeleri

Pasifik Okyanusu, Meksika Körfezi ve Atlantik Okyanusu bölgelerinde hasat edildiklerinde ekstra miktarda hemoglobin içeren istiridye bulunur. Bu kanı kırmızılaştıran maddedir ve bu nedenle kan istiridyelerinin koyu kırmızı rengi vardır. Daha şok edici olan şey ise birçok ölümcül bakteri içermesidir.

 

Ravent

Ravent, kuzukulağıgiller familyasından, Rheum cinsinden, yaprak sapı etli, yaprak ayası süslü çok yıllık otsu bitkidir. Ancak yanlış kısmını tükettiğiniz de ölümcül olabilir. Bu bitkinin yaprakları oksalat adı verilen bir kimyasal maddeye sahiptir. Eğer bu yaprakları yerseniz nefes almanız zorlaşabilir ve böbrek yetmezliğine neden olabilir.

 

Fugu

Fugu, özellikle Japon mutfağında yenilen bir balon balığı türüdür. Fugu, Indo-Pasifik kökenli bir türdür, tetrodotoksinden dolayı oldukça zehirli olup çok ince olan zehirli damarlarının tek tek çıkarılarak dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır. Dünya üzerinde en zehirli hayvanlardan biridir. Yumurtalıklar, bağırsaklar ve karaciğer gibi bazı kısımlarda, siyanüre kıyasla 1.200 kat daha toksik olan tetrodotoksin olarak bilinen bir kimyasal bileşik bulunur. Bu toksin, bir kişinin kaslarını felç edebilir ve kişi tamamen bilinçli olsa bile boğulmaya neden olabilir.