Rusya'nın kuzeydoğusundaki Yakutistan'da bulunan Oymyakon, dünyada insanların yaşadığı en soğuk yer olarak kaydedildi. Hava sıcaklığının eksi 63 dereceye kadar düştüğü Oymyakon'da yaşayan 500 kişi çetin kış koşullarında hayatını sürdürüyor.

 

Rusya'nın kuzeydoğusundaki Yakutistan özerk cumhuriyetinde bulunan Oymyakon kasabası, dünyanın en soğuk yerleşim yeri olarak biliniyor.

Sibirya'nın uçsuz bucaksız steplerinde yer alan bu küçük kasabada toplamda 500 kişi yaşıyor.

Oymyakon'a ulaşmak bulunduğu konum itibarıyla oldukça zor. Üstelik buna bir de kışın zor şartları da eklenince durum bir hayli karmaşıklaşıyor.

 

Oymyakon'un Yakutçadaki anlamı "donmayan su". Ancak bölgeyle ilgili gerçekler pek de öyle değil.

Meteoroloji ajansının yaptığı ölçümlere göre Oymyakon'da hava sıcaklığı eksili derecelerde rekora ulaştı.

Rusya'nın kuzeydoğusundaki kendi halinde insanların yaşadığı bu kasabada soğuk hava rekoru kırıldı.

 

1933 yılında ölçülen sıcaklık, Oymyakon'da bugüne kadar kaydedilen en soğuk hava. Sıfır altında 63 drece olarak ölçülen sıcaklık, Oymyakon'u, dünyanın en soğuk yerlerinden biri yapıyor.

Doğanın zor koşullarında yaşamaya alışkın Yakutlar, bu hava şartlarında da hayatlarını sürdürmeye devam ediyor.

Yılın büyük bölümünü kar ve buzla yaşayan Oymyakon'da halk günlük hayatını devam ettirebilmek için kendince çözümler de üretmiş durumda.

Kış ayları boyunca oldukça kalın giysilerle giyinen Oykmayakon'un yerli halkı böylece dondurucu soğuklara karşı da korunmuş olur.

 

Isı yalıtımı güçlü binalarda yaşayan Oymyakon sakinleri böylece çetin kış koşullarına karşı en azından evlerinin içinde rahat bir hayat sürdürebiliyor.

Sık sık hava sıcaklığının -50 dereceye ulaştığı Oymyakon'da nehirden çıkarılan balıklar en önemli besin kaynağı konumunda.

 

Bunun dışında hemen hemen her şey bölgenin daha güneyindeki yerlerinden gelmekte.

Ancak kış aylarında yaşanan kar yağışı her türlü ulaşımı sekteye uğrattığından ötürü stok yapmak en etkin çözümlerden biri.