Rusya'nın Norilsk kenti dünyanın en kuzeyindeki camiye ev sahipliği yapıyor. Bir Tatar iş insanının anne ve babası anısına yaptırdığı Nurd Kamal Camii, kutup noktasına 300 kilometre uzaklıkta. Dünyanın en soğuk yerlerinden birinde inşa edilen cami mimarisiyle dikkat çekiyor. Türk sanatından izler taşıyan cami bölgedeki Müslümanların en önemli dini yapısı olma özelliği taşıyor. İşte dünyanın en kuzeyindeki cami olan Nurd Kemal'in hikâyesi.

 

 

Rusya'nın orta kuzey bölümündeki Krasnoyarsk Krayı'nda bulunan Norilsk kenti kutuplara en yakın camiye ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en kuzeyindeki bu caminin dikkat çekici bir hikâyesi bulunuyor.

 

 

Tatar asıllı iş insanı Mukhtad Bekmeyev'in annesi ve babasının anısına Norilsk kentinde yaptırdığı Nurd Kamal Camii, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başardı.

 

Dünyanın en kuzeydeki camisi olarak tescillenen yapı kuzey kutbuna sadece 300 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Caminin özellikle minaresi olası donmalara ve kar fırtınalarına karşı özel olarak tasarlandı.

 

 

İş insanı Mukhtad Bekmeyev'in anne ve babası olan Nuritdin-Gaynikamal çiftinin adını taşıyan cami, 1998 yılında ibadete açıldı. Caminin mimarı ise Josef Muire.

 

Türk mimarisini yansıtan Nurd Kamal Camii, Norilsk ve civarında yaşayan Müslümanların en büyük ibadethanesi olma özelliği de taşıyor.

 

 

Yenisey nehri kıyısında yer alan Norilsk kenti 1935 yılında bölgedeki sanayi ve maden tesislerinde çalışacak işçiler için kuruldu.

 

Nüfusu yaklaşık 180 bin olan Norilsk'te Müslümanların yanı sıra çoğunluğu teşkil eden Ortodokslar da yaşıyor. Bölgede en çok konuşulan dil de Rusça.

 

 

Kuzey Kutup Dairesi'nde bulunan en yoğun nüfuslu üç kentten biri olma özelliği taşıyan Norilsk, maden konusunda oldukça zengindir.

 

Hatta Norilsk, Murmansk'tan sonra dünyanın kuzeydeki en büyük kenti. Her iki kent de Rusya sınırları içerisinde yer alıyor.

 

 

Norilsk, dünyanın en önemli nikel, bakır ve paladyum yataklarına ev sahipliği yapmaktadır. bölge halkının büyük bölümü de madencilikle uğraşmakta.

 

 

Yoğun bir üretim merkezi olan Norilsk'te iki tane havaalanı bulunmakta. Bunun yanı sıra kenti Yenisey ırmağı ile Arktik Denizi'ne de açılma imkanı bulunuyor.

 

Rusya'nın kuzeyinde yer alan bu kent önemli bir hammadde üretim merkezi olmasından ötürü ücra bir bölgede bulunsa da gelişmiş bir ulaşım ağına sahip.

 

 

Kuzey Kutup Dairesi üzerinde bulunan Norilsk'te kışın 65 gün boyunca güneş hiç doğmazken yazın da hiç karanlık olmaz.

 

Uzun süren kış soğukları nedeniyle hayat koşullarının bir hayli zor olduğu Norilsk kenti ev sahipliği yaptığı Nurd Kemal Camii ile bir "en"i de taşıyor.