Yüzlerce milyon insanın yaşadığı, devasa topraklara yayılmış ülkeler kadar büyüklüğü birkaç futbol sahasını geçmeyen bir avuç insanın yaşadığı ülkeler de dünya siyasetinde yer alıyor. İşte Vatikan'dan Cook Adaları'na kadar dünyanın en küçük 10 ülkesi

 

MONACO

Sadece Avrupa'nın değil dünyanın da en küçük ülkelerinden biri olan Monaco, dünya jet sosyetesinin gözde yerlerinden biridir. Dünyada kişi başına düşen milli gelirin en fazla olduğu ülkelerden biri olan Monaco vergi cenneti olarak da bilinir.

 

VATİKAN

Katolik inancının merkezi olan Vatikan, Roma kentinin içinde bağımsız bir ülkedir. Büyüklüğü birkaç futbol sahası kadar olan dünyanın en küçük ülkesi Vatikan, yüzlerce yıllık zengin arşivi ve müzeleriyle de dikkat çeker.

 

SAN MARINO

İtalya sınırları içerisinde yer alan dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan San Marino, tipik bir Orta Çağ prensliği görünümündedir. Emekliler ülkesi olarak da bilinen San Marino'nun nüfusunun önemli bir bölümünü yaşlılar oluşturur.

 

NAURU

Okyanusya ülkesi Nauru, birkaç köyden oluşan ve nüfusu 13 bin olan bir ülkedir. Ülkenin büyüklüğü 20 kilometrekare.

 

TUVALU

Tıpkı Nauru gibi Tuvalu da Okyanusya'da yer alan bir ada ülkesidir. 11 bin kişinin yaşadığı ülke 26 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip.

 

LIECHTENSTEIN

Rotamızı yeniden Avrupa'ya çeviriyoruz. Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Liechtenstein, İsviçre ile Avusturya arasına sıkışmış küçük bir ülkedir.

 

MARSHALL ADALARI

Puzzle şeklinde küçük adalardan oluşan Marshall 1986 yılından beri bağımsız. 56 bin kişinin yaşadığı ülke 160 kilometrekare büyüklüğünde.

 

COOK ADALARI

Dünyanın en özel ve pahalı tatil destinasyonlarından biri olan Okyanusya'daki Cook adaları, özel hukukla yönetilen 18 bin kişinin yaşadığı bir ülke.

 

NIUE

Yalnız cennet olarak adlandırılan Niue'de 1300 kişi yaşıyor.

 

SAİNT KİTTS AND NEVİS

Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Saint Kitts and Nevis, yerleşik olarak 55 bin kişinin yaşadığı bir ülke.