Devletleri devlet yapan güçlü ordu düzenidir.  Güçlü ordular, sahip oldukları donanımla birlikte adlarını Dünya genelinde duyurmuştur. Özellikle, kara, deniz ve hava alanlarında sahip olunan askeri kapasiteler her ülkede farklı olup, elde edilen donanımlar ile birlikte Dünyanın en güçlü orduları oluşturulmuştur. Peki, yaşadığımız dünyada askeri ordusu en güçlü olan ülkeler hangileridir? Türkiye, en güçlü orduya sahip ülkeler sıralamasında nerededir? İşte, ülkelere göre dünyanın en güçlü 15 ordusu şu şekildedir;

 

1. ABD

Tartışmasız dünyanın en güçlü ordusu ABD’nin kontrolü altında bulunmaktadır. ABD ordusunun savunma bütçesinin tamamı 581 milyar dolar kadardır. Bu para, birçok ülkenin toplam bütçesini oluşturmaktadır. Ayrıca, orduda yer alan askeri personel sayısı 1,4 milyondur. Günümüzde askeri anlamda ABD’nin güçlü ordusuyla yarışacak ülkelerin sayısı oldukça azdır.

 

2. Rusya

Günümüzde en güçlü orduya sahip ülkelerden bir tanesi olan Rusya’nın savunma bütçesi toplamda 46,6 milyar dolar olarak belirlenmiştir. Rusya ordusunda aktif olarak askeri alanda yer alan personel sayısı ise 766 bindir.

 

3. Çin

Dünyanın en çok nüfusa sahip olan ülkesi Çin, aynı zamanda güçlü ordusu ile askeri ile de anlamda pek çok ülkeyi geride bırakacak niteliktedir. Çin ordusunun toplam savunma bütçesi 155,6 milyar dolar iken askeri alanda aktif personel sayısı 2,33 milyon ile en fazla askeri personele sahip ülkedir.

 

4. Hindistan

Hindistan'ın aktif askeri personel sayısı toplamda 1,32 milyon iken savunma alanında harcanan toplam bütçe 40 milyar dolar kadardır. Savunma bütçesi ve ordusuyla adını en gelişmiş ve güçlü ordular arasına yazdıran Hindistan yedek kuvvetler konusunda da oldukça gelişmiştir.

 

5. Fransa

Savunma bütçesinin yüksek olmasına rağmen askeri personel olarak oldukça az bir sayıya sahip olan Fransa, toplam 35 milyar dolar savunma bütçesine sahiptir. Aktif orduda yer alan personel sayısı ise 205 bin kadardır. Askeri sayısı az olsa da, askeri konularda  yaptığı harcamalar Fransa’nın güçlü ordusunu ön plana çıkarmaktadır.

 

6. İngiltere

Ordusu güçlü olan ülkeler arasında askeri personeli en düşük ülkelerden birisi de İngiltere'dir. 150 bin aktif askeri personele sahip olan İngiltere, güçlü bir orduya sahip olmak için toplamda 55 milyar dolar bütçe ayırmıştır. İngiltere'nin sahip olduğu yedek kuvvetler ise 182 bin kadardır.

 

7. Türkiye

Güçlü ordusu ve gelişmiş askeri donanımları ile adından söz ettiren ülkemiz, sahip olduğu askeri personel sayısı ile de diğer ülkelerle arasındaki farkı aşmayı başarmıştır. Türkiye'nin güçlü ordusunda yer alan askeri personel sayısı 410 bin kadardır. Ayrıca, güçlü bir ordu için ülkemizin ayırmış olduğu savunma bütçesi ise 18 milyar dolar kadardır.

 

8. Japonya

Japonya askeri personeline ve donanımına son derece önem veren ülkelerin başında gelmektedir. Sahip olduğu teknolojiyi askeri alanda kullanan Japonya toplam 250 bin askeri personele sahiptir. Ayrıca, 40,3 milyar dolar gibi bir bütçeyi askeri savunma bütçesi olarak ayırmıştır. Japonya en güçlü orduya sahip ülkeler sıralamasında

 

9. İtalya

Askeri alanda ayrılan bütçesi düşük ama askeri personel sayısı yüksek olan bir ülke de İtalya'dır. Ülke bütçe açısından 34 milyar dolar gibi bir tutarı askeri bölüme ayırmıştır. 320 bin kadar askeri personel ile beraber de ülkenin askeri yapısına destek sağlamaktadır.

 

10. Almanya

Almanya askeri alanda kendisini sürekli olarak geliştiren ülkelerin başında gelmektedir. Savunma amaçlı olarak ülke bütçesinden ayrılan toplam tutar 36,3 milyar dolar kadardır. Bu bütçenin giderek artması askeri alanda yapılan yeniliklere bağlıdır. Almanya'nın ayrıca aktif olarak ordusunda yer alan personel sayısı da 180 bin kadardır.

 

11. Mısır

Dünyanın en güçlü orduları arasında yer alan Mısır, Savunma bütçesine 5 Milyar Dolar kadar bir para ayırsa da askeri personel sayısı 1 Milyon 400 Bin seviyelerine kadar dayanmaktadır. Bünyesinde 1.132 uçak bulunurken aynı zamanda 4 Binden fazla da Savaş tankı yer almaktadır.

 

12. Güney Kore

Dünyanın en güçlü ordularına sahip ülkelerinden bir tanesi de Güney Kore’dir. Komşusu olan ve kendisi için büyük tehlike olan Kuzey Kore’ye karşı ayakta durabilmek için savunma ve savaş sanayisine oldukça fazla önem veren bir ülkedir. Savunma bütçesine ayırdığı para 48 Milyar Dolar seviyelerindeyken, toplam askeri personel sayısı da 5 Milyon 800 Bine yaklaşmaktadır.

 

13. Pakistan

Günümüzde iç karışıklıklarla uğraşan Pakistan, aslında dünyanın güçlü ordularından bir tanesine sahiptir. Pakistan’da 200 Milyondan fazla insan yaşarken, askeri kanadında ise neredeyse 1 Milyon kişi yer almaktadır. Pakistan’ı ordusunu güçlü yapan etkenlerin başında savunma bütçesine ayırdığı 7 Milyar Dolar gelir... Bu para az gibi görünse de Pakistan’ın bulunduğu bölgedeki ülkelere göre oldukça fazladır.

 

14. Endonezya

Endonezya, savunma bütçesine listede yer alan birçok ülkeye göre daha az para aktarmasına rağmen, 975 Bin askeri personel sayısı sebebiyle dünyanın güçlü ordusuna sahip ülkelerden bir tanesidir.

 

15. İsrail

Toplam nüfusu 8 Milyon civarında olan İsrail devleti, savunma bütçesine ayırdığı 15 Milyar Dolar ile bulunduğu bölgede söz sahibi bir ülkedir. Toplam askeri personel sayısı ise 718 Bin kişiden oluşmaktadır. Savunma bütçesine ayırdığı para ve askeri personel sayısı dünyanın en güçlü ordularından bir tanesine sahip konumdadır.