Ülkelerin dansları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenleri piste davet ediyoruz ve ritmi yüksek yazımıza hemen başlıyoruz!

Ülkelerin dansları da kültürleri gibi, sevgili gezginler, hepsinin türlü türlü adımı, ritmi, müziği var. Hepsinde başka bir his, farklı bir enstrüman ön plana çıkıyor ve ne zaman o ülkeyi düşünseniz aklınıza hemen oraya ait olan danslar geliyor. Biz de dünyanın müziğine kulak verdik ve ülkelerin kendilerine özgü olan, yıllardır bulundukları topraklarla özdeşleşen danslarını sizin için yazdık. Buyursunlar, efendim!

Tango – Arjantin

Al Pacino’nun efsane oyunculuk performanslarından birini sergilediği, Thomas Newman’ın müziklerini yaptığı Scent of a Woman’dan beridir Tango dendiği anda aklınıza ilk gelen Arjantin olmayabilir. Ya da Mouline Rouge’un “Roxanne”i… Ancak ne olursa olsun bütün bu efsane performansları da Arjantin’e borçluyuz. Kemanın, piyanonun, kontrbasın ruhunu daha iyi hissetmemizi sağladığı Tango, Arjantin – Urugay kökenli bir dans ve 1860’larda aşkın, tutkunun, şehvetin ve ihtirasın tezahürü olarak ortaya çıktı.  

Vals – Avusturya

Şayet daha iyi sahiplenilmiş olsaydı Avusturya yerine, Fransa yazıyor olacaktık. Çünkü “Valto” adı ile ilk olarak Fransa’da ortaya çıktı. Ancak, her nasıl olmuşsa olmuş ve Fransa’dan Avusturya ve Almanya’ya sıçramış. Kadınların birer zarafet abidesi, erkeklerin ise asaletin simgesi olduğu Vals, geniş adımlarla çiftlerin daireler çizmesine dayanıyor temel olarak. Ancak, emin olabilirsiniz, onlar etrafta dönerken sizin de büyülenmişçesine başınız dönebiliyor.

Samba – Brezilya

Ülkerin dans isimlerini sayarken herhalde bizi bir ana coşkuyla dolduran başka bir tanesi yoktur. Çünkü Samba denildiği anda akıllarda Brezilya, Brezilya dendiği anda da hem ruhumuzu coşturan Rio Karnavalı hem e zihnimize dinçlik katan mis gibi kahveler geliyor aklımıza. Figürler Afrika’da bulunan ilkel kabilelerin ritüellerini anımsatıyor biraz. Ama akıllara kazınmasına asıl sebep olan kıvrımlı hatlara sahip olan Brezilya kadınlarının enfes yeteneklerini görkemli kostümlerle sergilemesi oluyor.

Flemenko – İspanya

Sırt hep dik, çene hep ileri! İspanyolların deli akan kanlarını, göğüslerinde ateş gibi yanan kalplerini bundan daha iyi ifade eden bir dans olamazdı. El ve ayakların keskin, sert vuruşlarına eşlik eden gitarın sesinin sizi etkilemesi olanaksız. Bu dans ilk olarak Endülüs Bölgesi’nde ortaya çıkmış olsa da sonradan bütün İspanya’ya yayılmış. O yüzden İspanyol dansı adını soranlara söylüyoruz; Flemenko. Sonra “Ben bilemenko!” demeyin! Biricik karikatür sanatçımız Yiğit Özgür’ün bile dilimize kattığı yeni kelimelere ilham olmuş bir danstır ayrıca. 🙂

Salsa – Küba

Listeyi hareketli bir dans ile kapatalım istedik. Ülkelerin dansları arasında en keyiflilerinden biri olan Samba göçmenlerle birlikte Amerika’ya taşındığında çok daha ünlü olmuş. Latin Amerika dansı olan Samba aslında yine Küba’ya ait olan Mambo, Cha Cha Cha, Palo Mente gibi birçok dansın birleşiminden oluşuyor ve çiftlere hitap ediyor. O yüzden nice sevgililer beraber Salsa’ya gidiyor ya da nicesi Salsa yüzünden ayrı düşüyor. Biz birlikte gidenlerden, aşklarının dansını seçenlerden yanayız. 

Sirtaki – Yunanistan

Belki bir günbatımı olacak, ezgiler yavaş yavaş kulağınıza dolacak ve Ege’nin insanı gevşeten atmosferinin sizi sardığı o Yunan Adaları’nın birinde uzattığınız ayaklarınıza bir hareket gelecek. Ağır ağır önce ve sonra sindire sindire hızlanarak… Durum böyleyse sirtaki dansı başlamış demektir. Aslında çok daha önce Arnavutluk’ta, kasaplar tarafından başlatılmıştı. Ancak Yunanistan bu dansı sahiplenirken müziğin ritmi sona yaklaşırken hız kattı ve adını da Sirtaki koydu.

Efendim, ülkelerin dansları neler artık biliyorsunuz, gittiğiniz ülkede oturmak yok! İyi tatiller…