Dünyanın en iyi 10 lojistik firmasını bu yazımızda ele alacağız. Lojistik firmaları global anlamda en başta barınma ihtiyaçlarımızı, karşılayabilmek için çok sayıda ulaşım ve dünya üzerinde hareket sağlar. Bir bakıma hiç aklımıza gelmeyen gelse bile yüzüne bakmadığımız lojistik sektörü dünyanın devamlılığını sağlamak için çalışan ve dünyayı kalkındıran bir sektördür. Dünya’nın dört bir yanına akıcı bir hizmet sunar. Bunun için büyük bir takip sistemi gereklidir. Her şey kusursuz olmalıdır. Dünyanın en büyük lojistik firmalarını ve kargo şirketlerini bu listemizde sizinle paylaşacağız.

 

1- DHL Ekspres

DHL hiç şüphesiz lojistik firmalarının devi. Almanya’da 1969 da ilk temeli atan lojistik firması şuan Dünyanın en çok kazanan lojistik firması konumunda. Müşterilerine Lojistiğin her alanında hava deniz ve kara da hizmetler veriyor.

 

2- Kuehne + Nagel

Bu lojistik firması en eskilerden diyebiliriz. 1890’lı yılların başında Almanya’da kuruldu. Bayağı yavaş büyümüş olabilir ama sağlam büyüdüğü kesin. Şu an 102 ülkede 1000’den fazla ofisleri var. 100 bine yakın çalışanı ve dev bir takip sistemleri var ve enerjiyi doğru kullanıyorlar. Ne kadar kazanıyorlar derseniz Yılda 22 milyar dolarcık civarı.

 

3- Fedex

Amerikanın Lojistik devi fedex 1971’den beri tüm dünyaya kargo anlamında hükmetmekte. Federal Express grubuna bağlı hizmet sunan bu şirket Dünya’nın en saygın şirketler grubunda sürekli büyümekte.

 

4- Nippon Ekspres

1937’de Japonya’da kurulan bu firma geçen sene en çok kazanan 4. lojistik firması. Ayrıca hisseleri de diğer firmalara göre daha hızlı değerleniyor.

 

 5- UPS

Dünyanın ticaret zincirini elinde tutan şirketlerden biri de UPS. Tüm dünya ticaret pazarı hızlandıracak kargo ve denizaşırı lojistikte bir numara olabilir ama bu listenin 5.sırasında yerini aldı.

 

6- DB Schenker

2000’den fazla Dünya çapında ofisi  bulunan bu Hollanda devi 140 bin karın doyuruyor. Enerji verimliliğine de önem veriyorlar.

 

7- CH Robinson

Amerikalı bir mobilya üreticisi olarak kurulan CH Robinson sonradan kabuk değiştirip sektörün başka bir ayağından tutmaya karar vermiş. Endüstriyel tedarik zinciri ile tüm araç gereç ,yiyecek ,içecek ,fresh meal ürünlerde kaliteli çözümler sunuyorlar.

 

8- Panalpina

İsviçre’nin göz bebeği, en büyük firmalarından biri Panalpina. 1935’de bir dağın eteğinde kurulmuş. Bir çok sektöre doğrudan tedarik zinciri oluşturan bir firma.  Bunlardan bazıları, Moda, Otomotiv, İmalat, Enerji, Kimyasallar vb. Nokta atış yaparak alın teri ile buralara gelmişler diyebiliriz.

 

9- Ceva

Ceva’nın kökü, Avustralya’nın bir şehrinde kamyonla gezen bir amcanın hikayesine dayanıyor. 1940’ların sonunda aslında ilk kez temeli atılmasına rağmen 1996’da Hollanda’lı KPN şirketi tarafından satın alındıktan sonra faaliyetleri artıyor. 1000’den fazla noktada yük taşımacılığı konusunda Dünya’nın öncülerinden. Sağlık, enerji, perakende sektörlerine özel çözümleri var.

 

10- SNCF

Fransa’nın uluslar arası demir yolu şirketi. Dünya’nın Raylar üzerindeki lojistik devi diyebiliriz. Avrupa’nın hızlı teslimat ve tedarik zinciri optimizasyonunu sağlayan dolayısıyla Avrupa’nın erimemesini sağlayan bir firma. 3 milyon indirmesi varmış SNCF mobil uygulamasının. Bir lojistik firmasına göre ileri düzey…