Her kadının gardırobunun olmazsa olmazı ‘küçük siyah elbise’nin tarihteki yolculuğu…

Günümüzde siyah modanın en klasik ve en zamansız rengi. Ancak 1800’lere dek siyah giymek bir lüks göstergesiydi çünkü siyah kumaş boyaları çok pahalı olduğundan bunu ancak zenginler kullanabiliyordu. Ardından 1800’lerde siyah giysiler yas tutma ile özdeşleştirilmeye başlandı. 1900’lerin başına geldiğimizde ise siyah bir elbise moda dünyasını hiç bitmeyecek etkisi altına aldı. Efsanevi Fransız tasarımcı Coco Chanel’in 1926’da Vogue dergisinde çıkan tasarımı, modern kadınlara ‘little black dress’ yani ‘küçük siyah elbise’ kavramını armağan etti.

 

 

Ardından bir başka efsane modacı Christian Dior, küçük siyah elbiselere kendi dokunuşunu kattı ve onlara beli vurgulayan, kabarık etekli, zarif ve seksi bir silüet kattı.Küçük siyah elbiselerin böyle başlayan yolculuğu günümüzde de hız kesmeden devam ediyor. Geçmişten bugüne, ikonik siyah elbiselerini muhteşem bir şekilde taşıyan ünlü isimleri bir kez daha hatırlamaya ne dersiniz?

 

 

Rita Hayworth

1946 yapımı Gilda filminde Rita Hayworth tam bir femme fatale karakterini canlandırdı. Siyah, straplez, saten elbisesini ve onunla uyumlu uzun eldivenlerini unutmak imkansız, tabii bu elbisesiyle yaptığı seksi striptizi de.

 

 

Audrey Hepburn

Bir başka klasik film olan 1961 yapımı Tiffany’de Kahvaltı’da Audrey Hepburn’ün giydiği siyah elbise belki bu listedeki elbiselerin arasından en ünlüsü. Hubert de Givenchy imzasını taşıyan bu siyah elbiseyi zarif topuzunun üzerine yerleştirdiği bir taç ve uzun eldivenlerle tamamlayan Hepburn, sofistike şıklığın zirvesini günümüzde bile kimseye kaptırmıyor.

 

 

Lady Diana

Lady Diana’nın 1994’te Vanity Fair partisinde giydiği siyah elbise şıklığıyla olduğu kadar tüm dünyaya verdiği mesajıyla da unutulmazlar arasında. Aslında elbise 1991 yılında dikilmişti, ancak o zaman Diana bu elbiseyi kendi pozisyonunda biri için fazla cesur bulmuştu. Lady Diana bu vücuda oturan, düşük omuzlu ipek elbiseyi eşi Prens Charles’ın onu aldattığını televizyonda açıkladığı gece giymeyi tercih etti. İşte bu yüzden bu elbise ‘intikam elbisesi’ olarak adlandırılıyor.

 

 

Elizabeth Hurley

1994 yılında bir başka siyah elbise daha moda dünyasına damgasını vurdu. Elizabeth Hurley, partneri Hugh Grant’in filmi Dört Nikah Bir Cenaze’nin galasına Versace imzalı siyah bir elbise ile katıldı. Hurley, galada giymek için ödünç alacağı elbiseyi bulmak için birçok modaevinin kapısını çaldı ancak henüz tanınmış bir isim olmadığı için reddedildi. Ardından Versace ile şansı döndü. Böylece derin dekolteli, altın renkli dev çengelli iğnelerle tutturulmuş bu cesur elbise belki de Versace’nin tarihindeki en ünlü tasarımı olarak kayıtlara geçti. Elbise o kadar ünlü oldu ki adı günümüzde halen “THAT dress” yani “O elbise” olarak anılıyor.

 

 

Victoria Beckham

90’ların sonuna yaklaşırken İngiltere dünyaya bir müzik fenomeni kazandırdı: Spice Girls. Her biri birbirinden farklı tarzlara sahip beş kadından oluşan bu pop grubunun ‘posh’ lakaplı üyesi Victoria, sade ama seksi tarzıyla öne çıkıyordu. Elbette bu tarzı yakalamanın en garantili yolu da siyah elbiselerdi. Günümüzün moda tasarımcısı, o zamanın Posh Spice’ı Victoria, düz saçları, ince topuklu stilettoları ve kimi zaman straplez, kimi zaman spagetti askılı siyah elbiseleriyle tıpkı bugünün olduğu gibi o dönemin de önemli bir stil ikonuydu.

 

 

Jennifer Lawrence

Siyah elbiselerin zamansızlığını ve modellerin sınırsız çeşitliliğini vurgulayan güncel bir siyah elbise modeli, Jennifer Lawrence’ın 2014’te Serena filminin prömiyerine giydiği bu smokin biçimli elbise oldu. Maskülenlikle feminenliği kusursuzca bir araya getiren, Dior imzalı bu zarif model, siyah elbiselerin ne kadar farklı ve ne kadar modern olabileceğini kanıtlar nitelikteydi.