Dövme yaptırmak “Hadi dövme yaptıralım!” diyerek verilecek bir karar olmamalı çünkü öncesinde belli hazırlıklar gerekmektedir. Şimdi sırasıyla bunlara bir göz atalım:

 

Dövme Modeline Karar Verin

Öncelikle yaptırmak istediğiniz dövmeye karar vermelisiniz. Bu noktada internetten bir model bulmaktansa kendi fikrinizle oluşturduğunuz bir model seçmenizi tavsiye ederim çünkü herkeste olan bir modelden ileride sıkılabilirsiniz. Bu durumda elbette çözümsüz değilsiniz ancak dövme sildirme işlemi dövme yaptırmaktan daha zordur diyebilirim. Bu yüzden en başından dövme modeline iyi karar vermek son derece önemlidir.

 

Dövme Sanatçıları Hakkında Araştırma Yapın

Gerek hijyen açısından, gerek kullanılan mürekkep açısından, gerek dövme sanatçısının bilgi ve deneyimi açısından dövme yaptırmadan önce önemli bir araştırma yapmanız gerekir. Dövme sanatçılarının instagram hesaplarını bile gözden geçirmenizi, varsa dövme sanatçılarının kendi web sitelerindeki çalışmalarına bakmanızı ve yorumları okumanızı öneririm.

Dövme yaptırmadan önce mekâna bizzat giderek hijyeni kontrol edebilir ve çalışanlarla tanışabilirsiniz, gerekirse randevu ve fiyat bilgisi alabilirsiniz. Hatta dövmeyi yaptırmak istediğiniz bölgenin ne kadar acıdığını da sorabilirsiniz. Onlar size dövmenin şekline ve boyutuna bağlı olarak en uygun hangi bölgeye yapılması gerektiği hakkında da bilgi vereceklerdir.

 

Dövme Yaptırmadan Önce

Dövme yaptırmadan önce alkol almamalısınız çünkü alkol kanı incelttiği için daha çok kanamasına sebep olmaktadır. Aynı şekilde dövme yaptırmadan iki ay önce güneşlenmemiş olmanız veya solaryuma girmemeniz önerilir. Ultraviyole ışınları ciltteki gözenekleri genişlettiği için yine dövme sırasında kanamayı artırır. Dövme işleminden bir hafta önce alınan ilaç ve uyuşturucu da kanamayı artırabilir ve ağrı eşiğinin düşmesine sebebiyet verebilir. Diyabet, hemofili veya enfeksiyon hastasıysanız durumunuzu mutlaka dövmeciye bildirmeniz gerekir. Ayrıca daha önce kullandığınız bir makyaj malzemesine karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz dövmeye de alerjiniz olabilir. Bunun için nasıl bir mürekkep kullanıldığına dair test yaptırmanız fayda sağlayacaktır.

 

Dövme Yaptırdıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Dövme yaptırdıktan sonra bölge kapatılacağından bandajın deriyi yakmaması ve deriye yapışmaması için üzerine bakım kremi sürülür. Bandaj 1-3 saat arası bekletilir. Daha sonra içme suyuyla dövme yapılan bölge yıkanır. Sonrasında bandaj yapılmaz. Sadece dövmenin iyileşme döneminde (bu süre 2 hafta gibi bir süredir) bakım kremi sürmeye devam edilir.

Dövme üzerinde oluşan ince kabuklar kendi kendine döküldüğü zaman dövmenin bakım aşaması tamamlanmış olur. Ayrıca dövmenin renklerinin solmaması için iyileşme dönemi bittikten sonra güneşe çıkacağınız zaman güneş kremi sürmenizde fayda vardır.

 

Dövmenizi Sildirmek İsterseniz

Diyelim ki yaptırdığınız dövmeden sıkıldınız veya artık sizde bulunmasını istemiyorsunuz, bu durumda ne yapmanız gerekir? Olur ya, belki ayrıldığınız sevgilinizle ilgili bir şey yaptırmışsınızdır.

Lazerle kalıcı dövme sildirme işleminin başarısı;

Dövmenin ve cildin rengine,

Kullanılan boyaların cinsine,

Dövmenin uygulama derinliğine, yoğunluğuna ve uygulama şekline,

Dövmenin yaşına,

Kullanılan lazer sistemine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Seans sayısı da dövmenin yapısına,

Rengine göre değişmektedir.

Dövmenin yer yer daha derine, yer yer yüzeye yakın uygulanması lazer ışınlarının bazı pigmentleri algılamasını zorlaştırır. Dövmede kullanılan boyanın yoğunluğu lazer işleminin ardından boyanın vücuttan atılmasını zorlaştırır. Buradan anlaşılıyor ki, dövme yapılırken kullanılan malzemeler ile dövme sanatçısının deneyimi dövme sildirmede de karşımıza çıkan önemli bir etken. Siyah renkteki bir dövmeyi çıkarmak renkli bir dövmeyi çıkarmaktan daha kolaydır. Dövme yaşı büyüdükçe lazer işleminden sonra vücuttan atılımı daha kolay olur.

Küçük yaşta olup kıl yapısı gelişimini tamamlamamış kişilerde, Hepatit-B hastalarında, hamilelerde, cilt ve deri hastalığı bulunan kişilerde, skar ve açık yaralar üzerine, egzama ve mantar hastalığı bulunan bölgelere,  et beni üzerine, burun ve kulak içlerine, göz ve kirpik çevresine tedbirden dolayı lazer tedaviden kaçınmak gerekir.

Dövme sildirme işlemi sonrasında bölge 24 saat boyunca kapalı kalmalıdır ve su ile temas ettirilmemelidir. Daha sonra tıpkı dövme bakımında olduğu gibi günlük olarak nemlendirilmelidir. 2-3 haftalık kabuklanma ve kabukların dökülme sürecinde dövme güneş ışığına maruz kalmamalı ve solaryumdan sakınılmalıdır. Aynı zamanda ağda, epilasyon vs. uygulanmamalıdır.