Teknolojinin gelişimi ile paralel olarak dijital pazarlama da her geçen gün güçleniyor. Markalar da bu gücü kullanarak akıllı reklamlar sayesinde marka mesajlarını hedef kitleye rahatça iletebiliyor. Çok hızlı gelişen bu dünyada dijital pazarlamanın gücünü kullanan markalar rakipleriyle rekabetlerinde daha avantajlı bir konuma sahip oluyor. Bu rekabeti üstün bir şekilde sürdürmek için dijital pazarlamanın güçlü yanlarını doğru bilmek ve aktif şekilde kullanmak gerekiyor.

Televizyon, gazete ve radyo gibi geleneksel medya kanallarından daha fazla yeteneğe sahip olan dijital pazarlamaya yapılan yatırım her geçen gün artıyor. Yeni çağda pazarlamacılar da bu yetenekleri en iyi şekilde kullanarak yatırımlarını optimize etmeye çalışıyor.

 

Dijiital Pazarlamanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Hız : Dijital dünyanın hızlı gelişimi, içindeki dinamiklerin de hızlı olmasını sağlıyor. Google Ads ya da Facebook’ta istediğiniz reklamı saniyeler içinde aktif edebilir ya da durdurabilirsiniz. Hedef kitlenizin reklamlarınıza verdiği tepkilere ya da markanızın verdiği acil kararlara göre reklamlarınızın stratejisini hızlıca değiştirebilirsiniz.

Etkileşim : Web 2.0 teknolojisi ile birlikte dijital medyada hem markadan kullanıcıya hem de kullanıcıdan markaya çift yönlü olarak bilgi akışı gerçekleşiyor. Geleneksel medyadaki iletişim ise televizyon ya da gazete reklamları gibi sadece markadan kullanıcıya tek yönlü olarak gerçekleşiyor. Çift yönlü iletişim dinamiğine sahip dijital platformlarda kullanıcıların yorum, beğeni ya da paylaşım gibi içerik ile etkileşimleri kampanyaların performansını son derece yakından etkiliyor.

 

Hedefleme : Hedefleme özelliği dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamaya göre üstün olmasını sağlayan en önemli özelliklerden biridir. Dijital pazarlamada hem yerel hem global ölçütte hedefleme yapabilirsiniz. Tüm kullanıcılara aynı marka mesajını vermek yerine her bir hedef kitleye özel marka mesajı vermek kullanıcıların ilgisini çekecektir. Ürününüzün reklamını, o ürünü satın almış kullanıcıya yapmazken; ürünü sepetine atmış ama daha satın almamış kullanıcıya çok daha yoğun bir reklam iletişimi yapabilirsiniz. Kullanıcının lokasyonu, ilgi alanı, yaşı, cinsiyeti, ilişki durumu gibi birçok bilgiye göre hedefleme yapabilir ve sadece sizin postansiyel müşteriniz olan kişilere reklamınızı gösterebilirsiniz.

Ölçümleme : Dijital pazarlama reklamlarıyla yapılan yatırımın getirisini görmek mümkün. Gösterim, tıklama ve gerçekleşen dönüşüm sayısı gibi daha önceden belirlediğiniz performans göstergelerine göre yaptığınız reklamın başarısını rahatlıkla ölçebilirsiniz.

Maliyet : Geleneksel pazarlamada yapacağınız reklamlarda yüksek bütçelerle geniş kitlelere ulaşmak yerine düşük bütçelerle hedeflediğiniz daha küçük kitlelere ulaşabilirsiniz. Elbette ki bu “Dijital pazarlamada yapılan reklamlar daha ucuzdur” demek değildir. Çünkü geleneksel ve dijital medyada yapılan her reklamın birim maliyeti birbirinden çok farklıdır. Fakat dijital dünyada hedefleme yapabildiğimiz için istediğimiz kitleye çok daha doğru ulaşabiliyoruz. Bu nedenle dijital pazarlamadaki reklamların birim maliyetleri kullanılan hedefleme teknolojisi ile beraber daha uygun fiyatlara gelebilmektedir.

Optimizasyon : Dijital pazarlama dünyasında anlık karar verip tüm stratejiyi ve yapılan yatırımın yönünü değiştirmek mümkün. Bu nedenle daha önceden belirlenen KPI’lara göre reklamların performansını anlık olarak takip etmek ve en iyi performansı sağlayan reklama yatırım yapmak şirket verimliliği açısından önemlidir.