Belirli bir zaman süreci içinde mevsim koşulları, moda, modeller ve renkler göz önüne alınarak tasarlanmış olan giysileri tanıtmak amacıyla, belirli bir yer, müzik, dans ve koreografi eşliğinde mankenlerle yapılan tanıtımdır.

Defile ile İlgili Kavramlar

Manken:

Defilelerde ve diğer gösteri yerlerinde tanıtım amacı ile giysi ve aksesuarları giyen ve sunan kişiye manken denir. Mankenlerin yürüyüş, dönüş çeşitleri, giysi taşıma, poz, fotomodellik, duruş şekilleri, bakış, ifade şekilleri konusunda eğitimli ve bilgili olmaları gereklidir.

Podyum:

Defilenin yapıldığı, çeşitli yükseklikte ve ebatlarda yer alan mankenin yürüyüş yoludur. Podyumun bulunmadığı ortamlarda sahnede de  defile yapılabilmektedir.

 

Koreografi:

Dans sırasında adım ve hareketleri belirleyen, kişi,  anlamında kullanılmaktadır. Bu tanıma göre “adım

tasarımcılığı” doğru bir benzetme ile dans besteciliği gibi düşünülebilir. Mankenlerin podyumda nasıl yürüyeceği, nerede duracaklarının planlanmasıdır.

 

Koleksiyon:

Pazarın istekleri doğrultusunda hazırlanan satış örneklerine koleksiyon adı verilir. Bu bağlamda koleksiyon; özgün tasarımların bir araya gelmesidir. Koleksiyon hazırlama; trend araştırması, trendlere uygun modellerin belirlenmesi, detaylı teknik analiz ve dikime hazır kalıpların oluşturulması, uygun materyal, aksesuar ve yardımcı malzeme seçimiyle gerçekleştirilir.

 

Marka:

Bir işletmenin mal veya hizmetlerinin diğerlerinden ayırt edilebilmesini sağlayan ve baskı yoluyla yayınlanabilen her türlü işarettir. Kişi adları dâhil sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, renk kombinasyonları veya bütün bu işaretlerin kombinasyonları marka olabilecek işaretlerdir. Markanın resmi olarak kullanılabilmesi için marka tescil işlemelerinin yaptırılması gereklidir.