Coca Cola markasının tarihçesi

Coca-Cola’nın asıl mucidi 1886 yılında ilk kez formüle edilmesini sağlayan kişi John S. Pemberton’dur. Amerikan iç savaşı sırasında bir albay gibi hizmet eden ve bu savaş sırasında yaralanan Pemberton morfin bağımlısıydı ve tehlikeli olmasına rağmen afyon bulmak için çaba gösteriyordu. Aynı zamanda Columbus’ta kimyager ve eczacı olarak çalışan John S. Pemperton’un aklına kokainli şarap yapma fikri geldi. Kendisinin özel olarak geliştirdiği formül ve karışımlarla Pemberton French Wine Coca’yı 1885 yılında keşfetti. Daha sonra kola özütü, şarap ve koka yaprağı karışımlarından oluşan ürününü bir yıl sonra piyasaya sürdü. Ürün piyasaya sürüldü sürülmesine ama Atlanta yasaları nedeniyle üründe kullanılan kokain yaprağı ve alkol Pemberton’un başına dert oldu. Bu yüzden de Pemberton, işi bırakmak zorunda kaldı.

Pemberton işi bıraktı fakat boş da durmadı elbette, 8 Mayıs 1886’da Atlanta’da serinletici ve alkolsüz bir şurup yaptı. Karbonatlı su ile karıştırdığı bu şurubu birkaç sokak ötede bulunan Jacobs Eczanesine götürdü ve dostlarından bu şurup hakkında onay almak istedi. Hazırlamış olduğu bu şurup öylesine beğenildi ki, Jacobs eczanesinde bardağı 5 cent’ten satışa çıkarıldı. Satışa çıktığı ilk gün yalnızca 9 bardak satılsa da bu satış ileride Coca Cola’nın temellerini oluşturacak ilk satışlar olarak tarihe geçecekti.


Pemberton’un muhasebecisi olan Frank Robinson iki C harfinin yan yana çok güzel duracağı düşüncesi ile bu şuruba Coca Cola ismini verdi ve kendi el yazısı ile bugüne kadar hiç değişmeyecek bir logo oluşturdu.

29 Mayıs 1886 tarihine gelindiğinde ise; ilk Coca-Cola reklamı The Atlanta Journal’da yayınlandı. Bu reklamda kullanılan slogan “Nefis ve Serinletici” kelimelerinin ferahlatıcı etkisinden başka bir şey değildi. İlk reklam gösteriminden sonra reklamların ardı arkası kesilmedi. Coca-Cola yazan ve elle boyanmış muşambadan ilanlar mağaza tentelerinde görülmeye başlandı.

Pemberton’un ölümünden sonra Atlanta’lı iş adamı Asa Griggs Candler 2.300 dolara işin bütün haklarını satın aldı. Asa Griggs Candler şirketin ilk başkanı ve markaya vizyon katan kişi olarak tarih sahnesinde yerini aldı. 1893 yılında artık Coca Cola bir ürün değil bir marka olmaya başlamıştı. Bu anlamda Candler; ücretsiz deneme imkanından promosyon ürün dağıtımına kadar bir çok pazarlama faaliyetleri yürüttü. Artık Coca Cola bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyordu fakat bir muhtemel sorun daha vardı ki o da taklit ürünlerin yapılmasıydı. Bu sorunu önlemek için Coca Cola’nın orjinalliğini vurgulayan reklam çalışmalarına ağırlık verildi ve kırıldığında ve karanlıkta da tanınabilecek şişe tasarımı yarışması düzenlendi. Bu yarışma neticesinde hiç hız kesmeden 1916 yılında orijinal şişe tasarlanmaya başlandı. Tıpkı logoda olduğu gibi, orijinal Coca Cola şişesi de o günden bugüne değişmeden gelmiştir.

Robert Woodruff, babası Ernest’in şirketi Asa Griggs Candler’den alması üzerine 1923 yılında şirketin başkanı oldu. Candler, Coca Cola’yı Amerika’ya tanıtırken Robert Woodruff Amerika

dışına da Coca Cola’yı tanıtmayı düşünüyordu. Bu anlamda 1928 yılında Coca Cola ilk kez Olimpiyat Oyunlarına tanıtıldı.

Başarılarla geçen 70 yılın ardından şirket artık yeni tatlarla piyasada yerini almak istiyordu. Bu amaç doğrultusunda 1950’li yıllarda Fanta satışa sunuldu. Fanta’yı Sprite ve Fresca izledi.


1978 yılında önemli bir prestij kazanıldı ve Coca Cola şirketi Çin Halk Cumhuriyetinde ambalajlı soğuk içecek satma iznine sahip tek şirket olarak tarihe geçti.

1981 yılına gelindiğinde ise Roberto C. Goizueta, Coca Cola şirketinin yönetim kurulu başkanı ve Ceo’su oldu. Roberto C. Goizueta aynı zamanda Diet Coke’nin piyasaya sürülmesine ön ayak oldu ve bu ürün Coca Cola’dan sonra ikinci sırada yerini aldı.

Coca Cola Markasının Tarihçesi ve Günümüzde Coca Cola

1990 yılından itibaren ise; şirket sportif faaliyetlere ağırlık vererek büyüme ivmesine hız kazandırmaya devam etti. Bugün birçoğumuzun sofralarının vazgeçilmezi olan Coca Cola 1886 yılından beri adım adım yol alarak sofralarımıza kadar ulaşmayı başarmıştır.