Cenevre Hakkında

Cenevre hakkıda en fazla aklımda kalan, şehrin bir yarısının İsviçre’de diğer yarısının Fransa’da olması ve Fransa kısmının İsviçre’ye göre yarı yarıya ucuz olması.


Cenevre’nin dikkat çekici özelliklerinden biri de pekçok uluslararası kuruluşun merkezinin burada olmasıdır. Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü bunların başında geliyor. Dünyaca ünlü Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN de Cenevre’nin çok yakınında yine Fransa sınırında yer alıyor. Fransa ile içiçe olması ve uluslararası kuruluşlara ev sahipliği yapması Cenevre’nin İsviçre’nin en kozmopolit şehri olmasına sebep olmuş. Nüfusun yarısına yakınını yabancılar oluşturuyor.

İsviçre’nin Fransa’ya yakın şehirlerinin çoğunda olduğu gibi burada da ağırlıklı olarak Fransızca konuşuluyor.

Bir araştırmaya göre Cenevre (araştırma şirketi Mercer’in 2010 yılına ait Kaliteli Yaşam Anketi) yaşam standartları göz önüne alındığında dünyanın en kaliteli ve en yaşanılır şehirleri arasında 3. sırada yer alıyor.


Cenevre Nerede?

Cenevre nerede derseniz, İsviçre’nın batı ucunda Cenevre Gölü’nün kıyısında, sırtını Fransa Alpleri’ne vermiş, Rhonae Vadisi’nde yer alıyor. Fransa-İsviçre sınırında yer alan şehrin yarısı Fransa, yarısı İsviçre tarafında.

Fransa’nın Lyon şehrine 150 kilometre mesafede. İsviçre’nin Lozan şehrine ise 60 km mesafede yer alıyor.


Cenevre’ye Ucuza Nasıl Gidilir?

Cenevre’ye THY, Swiss Air ve Pegasus havayollarının direkt uçuşları bulunuyor. Seyahati daha ucuza mal etmek için Pegasus ya da Easyjet havayollarının Almanya, Fransa, İsviçre’ye kapısı olan Basel havaalanına ucuz uçuşlarını yakalayıp, Basel’den trenle Cenevre’ye geçebilirsiniz. Tren seyahati İsviçre’nin muhteşem manzaları eşliğinde oldukça keyifli geçecektir.

Cenevre’de Gezilecek Yerler

Cenevre, göl gezintileri, büyük alışveriş merkezleri, temiz sokakları, lüks kafeleri, tasarım harikası otelleri ve tarihi gotik binalarıyla ünlüdür. Sakin bir seyahat planlayanlar için uygun bir rota olabilir. Özellikle kış turizmi ilginizi çekiyorsa buradan pekçok kayak noktasına da kolayca ulaşabilirsiniz.


Cenevre’de gezilecek yerler listesine göz atacak olursak;

Quai du Mont Blanc, Mont Blanc Rıhtımı gezinin başlangıç noktası olabilir.

Cenevre’yi ikiye bölen nehirlerden birinin üzerinden geçen ve şehrin ikisini birbirine bağlayan Mont-Blanc Köprüsü‘nden bakınca Fransa Alplerinin en yüksek noktası Mont Blanc’ı görebilirsiniz.

Mont Blanc köprüsünün batısında Rousseau Adası yer alıyor, burada Jean-Jacques Rousseau’nun bir heykeli yer alıyor.

Köprünün karşı yakasına geçtiğinizde lüks mağazaların bulunduğu şehrin alışveriş merkezine ulaşmış olursunuz. Geniş bulvarlarda büyük oteller ve şık mağazalar burada sizi bekliyor. Büyük Tiyatro ve Konservatuar binaları da bu bölgede ve görülmeye değer binalar.

Cenevre’de tabii ki en popüler aktivite Cenevre Gölü kıyısında keyifli bir yürüyüş ya da göl turu olacaktır.

Cenevre’nin sembolü haline gelen Jet d’Eau Fıskiyesi, neredeyse 40 katlı bir binanın yüksekliği kadar su fışkırtır. Şehrin neredeyse her yerinden fıskiyeyi görebilirsiniz.

Kızıl Haç ve Kızıl Ay Müzesi, Cenevre’de mutlaka görmeniz gereken etkiliyeci Müzelerden biridir.


Eski Şehir Bölgesi güzel binaları ve bu eski binalarda hizmet veren cafe ve restaurantları ile görülmeye değerdir. Reform müzesi, Şehir müzesi ve belediye binası da bu bölgededir.

Eski şehir’de yer alan Aziz Pierre Katedrali (St. Pierre) önce Katolik sonra Protestan Kilisesi olarak hizmet vermiştir. Kilisenin kulesine tırmanarak tüm Cenevre’yi ve Cenevre Gölü (Leman Gölü) manzarasını görme şansını yakalayabilirsiniz.

Eski şehirden aşağıya inerek ulaşacağınız İngiliz Bahçeleri ve Çiçek Saati İsviçre’nin diğer şehirlerinde olduğu gibi burada da çok meşhur olmuştur.

Carouge bölgesi, Nice’den esinlenerek oluşturulmuş, bohem bir semttir. Sanatçıların eserlerini sergilediği, sokak gösterileri yaptığı pekçok yerin yanısıra kafeleri de ünlüdür.

Cenevre’de Ne Yenir?

Cenevre mutfağı, Fransız ve İsviçre mutfağının karışımından oluşmuş, ikisinin de etkisi altında kalmış. Gölden tutulan balıklara eşlik eden şarküteri ürünleri ve şaraplar en belirgin yemek şekli.

Göl çevresindeki üzüm bağları Cenevre’de kaliteli şarap üretilmesini de sağlamış. Şarap olunca yanında yine meşhur İsviçre ineklerinin sütlerinden yapılan peynirler olmazsa olmazlar.

Tartlar ve çikolata ise, tatlı olarak en çok göze çarpanlar.

Cenevre’de Ne Yapılır?

Cenevre aktivite açısından çok zengin değil. Gece hayatı da gündüz gibi sakin.

Gündüzleri ise şehirde yapılacak en güzel aktivite göl kenarında yürüyüş ya da gölde tekne turlarına katılmak.

Her yıl 11 Aralık’ta Cenevre’nin kurtuluş günü gibi, Sur Kuşatması’ndan kurtuluşlarını geçit törenleri ve maskeli balolarla kutluyorlar.

En güzel aktivite sezonu uzun süre devam eden ve teleferikle ulaşılabilecek mesafede olan Alpler’de kaymak.

Cenevre’de Alışveriş

İsviçre’nin tamamı gibi, Cenevre de çok pahalı bir şehir. Günlük alışverişleriniz için şehrin Fransa tarafına tramwayla ulaşabilirsiniz. Neredeyse üçte bir fiyata günlük alışveriş yapabilir ya da yemek yiyebilirsiniz.

Plain Palais’ta kurulan bit pazarı ucuza alışveriş yapmak için bir alternatif olabilir.

Cenevre’den ne alınır derseniz, eğer bütçe ayırabiliyorsanız İsviçre çakısı veya İsviçre saati alabilirsiniz.