Buenos Aires, Arjantin’in en büyük şehri ve başkentidir. Aynı zamanda Güney Amerika’nın Greater Sao Paulo’dan sonraki en büyük şehridir. Modern, dinamik ve göz alıcı güzelliklere sahip, Güney Amerika’nın incisi olarak kabul gören bu şehrin halkının kibarlığı, kültürüne bağlılığı, tango aşkı, bitmeyen kahve sohbetleri, gece hayatı ve kuşkusuz futboluyla ülkeye gelen turistlerin ilgisini çekmektedir.

Buenos Aires’te İtalyan, Fransız ve İspanyol etkileri bulunan mimari yapılar dikkat çekmektedir. Ayrıca şehirde geniş caddeler, köşkler, yeşil alanlar, kiliseler, modern gökdelenler ve yüzlerce heykel hem modern hem de tarihi bir şehrin etkilerini yansıtır.


Resmi dili: İspanyolcadır.

Yüz ölçümü: 203 kilometrekaredir.

Nüfus: 2010 yılında yapılan nüfus sayımına göre 2,891,082’dir.

Voltaj düzeyi: Arjantin’in voltaj düzeyi 220 Volt, 50 Hz’dir. Ülkede kullanılan priz sistemi Türkiye’dekinden farklıdır. Arjantin de Avustralya ve Çin’de de kullanımda olan üç uçlu priz kullanılır. Türkiye’den götüreceğiniz cihazlar bu prizlerle uyumlu olmayacağı için ülkeye gitmeden önce adaptör almanız tavsiye edilir.

Zaman dilimi: Argentina (ART) zaman dilimindedir. Türkiye’den 6 saat geridedir.

İklimi: Buenos Aires’in yazları nemli ve sıcak, kışları ise ılıman bir iklime sahiptir. Güney yarımkürede yer alması sebebiyle sıcaklığın en çok hissedildiği ay Ocak ayıdır. Ocak ayında görülen ortalama sıcaklık 25°C, kış aylarında görülen ortalama sıcaklık 10,9°C’dir. Bahar aylarında şehir sık sık yağış almaktadır.


Giyim: Kış ayları çok soğuk geçmemektedir fakat yine de akşam saatlerinde sıcaklık düştüğü için yanınızda mutlaka kalın kıyafetler alınız. Yaz ayları nemli ve sıcak olduğu için sizi rahatsız etmeyecek ince kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Özellikle sonbahar ayların

Para Birimi: Para birimi olarak Meksika Pesosu'nu kullanırlar. Piyasada kullanımda olan  bozuk paralar 1, 5, 10, 25, 50 cent ve 1 peso'dur. En küçük kağıt para 2, en büyük kağıt para ise 100 peso'dur. Döviz değişimi için bankaları veya şehirde birçok lokasyonda bulunan döviz değişim bürolarını kullanabilirsiniz. Bankalar 10.00-15.00 saatleri arasında açıktır.


Ulaşım 

Şehir içerisindeki ulaşım genel olarak otobüs ve metro ile sağlanmaktadır.

Taksi: Taksi araçları siyahtır sadece arabanın üst kısmı sarıya boyanmıştır. Taksilere 24 saat şehir içinde ulaşabilirsiniz. Taksi tutmak için yolda rastladığınız herhangi bir taksiyi çevirebilir veya telefon ederek bulunduğunuz yere gelmesini isteyebilirsiniz. Taksinin uygun olup olmadığını taksinin içerisinde bulunan kırmızı ışıktan anlamanız mümkündür.

Remises (Araba Servisi): Bu arabalar taksi gibi işlev görürler fakat taksiler gibi yoldan çeviremezsiniz telefonla aramanız veya şoförle görüşmeniz gerekmektedir. Taksiler gibi taksimetreye bağlı değildir ve gideceğiniz yeri söylediğinizde taksi şoförü size tam olarak ödeyeceğiniz rakamı söyler. Bu araçlar gideceğiniz yere sizi en kısa yolu kullanarak götürür ve taksi için ödeyeceğiniz ücretten her zaman daha azını ödersiniz.


Otobüs: Otobüs için ihtiyacınız olan bileti otobüs içinden satın alabilirsiniz fakat sadece bozuk para ödemesi kabul edilmektedir. Bilet ücreti gideceğiniz lokasyonun uzaklığına göre değişkenlik göstermektedir. En düşük ücret 0.80$’dır. Otobüse bindiğinizde gitmek istediğiniz yeri şoföre söylemeli, ücreti şoförün yanında bulunan makineye sadece bozuk para olarak atmalısınız. Makinenin size vereceği bileti yol boyunca yanınızda bulundurmalısınız. Otobüsler 24 saat boyunca kullanımdadır fakat gece saatlerinde yapılan seferlerin aralıkları azalmaktadır.

Metro: Buenos Aires şehrinde, 1913 yılında kurulan Güney Amerika’nın en eski metrosu kullanılır. Metro, 46 kilometre uzunluğundadır ve  80 istasyonuyla hizmet vermektedir. Metro hafta içi 06.00-22.00 saatleri arasında, hafta sonları ise 06.00-20.00 saatleri arasında çalışmaktadır.

Araba Kiralama: Şehir merkezinde ve havaalanında birçok araba kiralama şirketi bulunmaktadır. Araba kiralamak istiyorsanız en az 21 yaşında olmanız, sürücü belgesine ve uluslararası kredi kartına sahip olmanız gerekmektedir. Ortalama olarak günlük araba kiralama ücreti 80$-150$ arasındadır.


Gezilecek Yerler

Plaza de Mayo: 16. yüzyıldan beri var olan Plaza de Mayo’nun bulunduğu meydan Buenos Aires’in en büyük meydanıdır. Plaza de Mayo, 25 Mayıs 1910 yılından itibaren politik bir merkez olarak kullanılmaktadır.

Cabildo: 1580 yılında yapılan bina ilk hükümet binası olarak kullanılmıştır. Şu an müze olarak kullanılan binanın kendi dilindeki ismi "Museo Historico Nacional del Cabildo y la Revolucion de Mayo"dur. Salı-Cuma günleri 12.30-19.00, Pazar günleri ise 15.00-19.00 saatleri arasında açıktır.

Recoleta Cemetery: Gezilecek yerler arasında mezarlık görmek çoğu turistin hoşuna gitmeyecekmiş gibi gelse de Buenos Aires’te bulunan bu mezarlığı görmeden gitmemek gerekir. 1822 yılında kurulan mezarlık bilinen mezarlıkların aksi bir yapıya sahiptir.

May Avenue: Tasarlandığı 19. yüzyıldan itibaren politik mitinglerin yapıldığı bir meydan olmuştur. Görkemli binaların, aslan heykellerinin ve kubbelerin olduğu büyük bir meydandır.


Teatro Colon: Buenos Aires’teki ana tiyatro salonu olan Columbus Teathre dünyadaki en iyi 5 konser mekanı içerisindedir.

Cafe Tortoni: 1858 yılından itibaren hizmet vermekte olan Café Tortoni, Buenos Aires’in en ünlü kafesidir. Kafede şehrin önemli tarihi anlarının gösterimi yapılmaktadır. Akşam saatlerinde tango ve caz müzikleri çalınır.

Recolata Cultural Center: 1732 yılında yapılan bina daha önceleri Basilica del Pilar manastırına bağlıydı. Şu an 25 oditoryuma sahip bir kültür merkezidir. Farklı sergilerde resimler, heykeller ve fotoğraflar barındırır.

La Boca: Rengarenk evleri ve sadece yayalara açık sokaklarıyla La Boca, Buenos Aires’te turistlerin ziyaret ettikleri en popular yerlerin ilk sıralarında yer alır.

Obelisk: 67 metre yüksekliğe sahip bu dikilitaş, Arjantin mimarı tarafından 1937 yılında tasarlanmıştır.

La Bombonera: 49,000 kişilik kapasiteye sahip,  içerisinde Boca müzesinin de yer aldığı, büyük konser etkinliklerinin ve şovların gerçekleştirildiği bir stadyumdur.


Buenos Aires Havaalanları 

Buenos Aires’te 2 tane havaalanı vardır:

*Aeroparaque Jorge Newbery (AEP): Şehir içerisinde konumlanmıştır genellikle şehirlerarası uçuşlar yapılmaktadır.

*Ministro Pistarini International Airport (EZE): Şehrin 30 kilometre dışında konumlanmıştır. Genellikle uluslararası uçuşlar yapılmaktadır.

Alışveriş: Florida caddesi Buenos Aires’in en önemli ticari merkezidir ve sadece yayalara açıktır. Burada birçok deri kıyafet ve ayakkabıların satıldığı mağaza, sayısız gazete bayisi, kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Ayrıca bazı günlerde cadde üzerinde tango gösterileri yapılmaktadır. Florida Caddesi gece ve gündüz insanların gitmeyi tercih ettikleri bir yerdir. Alışverişin bir diğer ve aslında en önemli durağı "Galerias Pacifico" alışveriş merkezidir. Ziyaretçilerini büyüleyecek bir mimari yapıya sahip olan, Arjantin'in en şık alışveriş merkezidir. Santa Fé Avenue Meydanı, alışveriş yapabileceğiniz ve üzerinde ünlü markaların, şık butiklerin ve galerilerin olduğu bir diğer meydandır.